Dom w cenie mieszkania? Im się udało

Jakie założenia powinien mieć projekt, żeby gwarantował minimalne koszty budowy? Z czego można zrezygnować lub na czym zaoszczędzić, a na czym na pewno nie warto oszczędzać?

AW: Najlepiej jest wybrać się do architekta i z nim o tym porozmawiać. Jest naprawdę wiele elementów, które decydują o koszcie budowy. Naszym zdaniem, dwie najważniejsze to konstrukcja i ergonomia pomieszczeń. Budynek budujemy za ok. 1800-2000 zł/m2. Ograniczając powierzchnię, zmniejszamy koszty budowy. Powierzchnię możemy ograniczać tylko i wyłącznie znając zasady ergonomii w architekturze. Konstrukcja powinna być jak najprostsza. To w sumie żadna nowość.

RW: Nie chciałbym być monotematyczny, ale najważniejszym elementem jest wspomniana wcześniej relacja budynku do otoczenia. Nie warto oszczędzać czasu i pieniędzy na przygotowanie projektu zakładającego rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb. Na przykład przy niewielkiej działce z niekorzystnym dojazdem od strony południowej lub zachodniej warto zapłacić więcej za projekt indywidualny, którego koszt, w porównaniu do całej inwestycji, i tak będzie niewielki. Architektura budynku w powiązaniu z działką ma ogromny wpływ na energooszczędność domu, której nie da się w 100% zastąpić większą izolacją czy dodatkową instalacją zmniejszającą koszty eksploatacji. Zresztą te rozwiązania też kosztują, często więcej niż projekt indywidualny.

Oszczędności można pewnie poszukać nie tylko na etapie projektu, ale i budowy. Jakie metody i technologie okazały się najtańsze w przypadku budowy Państwa domu? Co zrealizowaliście własnymi siłami, a przy jakich pracach nie obeszło się bez pomocy fachowców?

RW: Najtańsze okazało się to, co jest typowe na naszym rynku. Najłatwiej jest to zbudować, firmy budowlane mają największe doświadczenia, a cena z uwagi na konkurencję jest dużo niższa. W naszym przypadku własnymi siłami wykonaliśmy stan „zero”. Reszta była w rękach poszczególnych wykonawców, choć niektóre mniej istotne rzeczy wykonywałem sam.

AW: W czasie budowy ważny jest czynny udział inwestora. Czasami można znaleźć materiały dużo lepszej jakości w cenie tańszych odpowiedników. Warto też słuchać podpowiedzi architekta oraz firmy budowlanej.

Planowaliście zamknąć się w 100 tysiącach złotych, stanęło na 140 tysiącach złotych. Jakich kosztów początkowo się nie spodziewaliście, a pojawiły się w trakcie realizacji projektu?

RW: Sporym kosztem, który nas zaskoczył, był piasek, którym wypełniliśmy ściany fundamentowe. Niemałe okazały się również koszty przyłączy. Resztę kosztów kontrolowaliśmy.

NANO House - wnętrze budynku
NANO House - wnętrze budynku (RAW Studio)

Czy po zamieszkaniu w tym budynku nie stwierdziliście, że jednak coś wymaga poprawy? Coś zrobilibyście dziś inaczej? Zastanawiam się, czy w domu wielkości mieszkania nie doskwiera na przykład brak pomieszczenia gospodarczego, może garażu?

AW: To prawda, brakuje nam pomieszczenia gospodarczego. Dodatkowe 3 metry kwadratowe byłyby super. Po za tym wszystko jest wręcz idealne. Miło wraca się do domu, a relacja z ogrodem jeszcze bardziej poprawia nasze samopoczucie.

RW: Jeżeli chodzi o garaż, to nie czułbym się dobrze, projektując „pokój” dla samochodu wielkości połowy mojej części dziennej, szczególnie w tak małym domu jaki zrealizowaliśmy. Budowa garażu kosztuje przecież tyle samo, co pozostała część budynku.

Państwa przypadek stał się głośny po wizycie w telewizji. Czy zgłaszają się do Państwa osoby, które chciałyby postawić podobny budynek na swojej działce za taką samą kwotę?

RW: Mamy spore zainteresowanie. Jednak, jak wcześniej mówiłem, często odradzamy zakup naszego projektu gdy widzimy, że nie pasuje on na działkę inwestora. Dla zainteresowanych podobnymi rozwiązaniami - pracujemy nad stworzeniem katalogu niewielkich projektów domów do 111m2,  przestronnych i tanich w budowie.

AW: Zbudowaliśmy portfolio kilkunastu projektów, które w założeniu są tanie w budowie i bazują na naszych wcześniejszych realizacjach, jeżeli chodzi o przestrzeń, detal architektoniczny oraz ergonomię. Strona w dalszym ciągu czeka na dobre wizualizacje, lepsze opisy projektów, schematy. Wierzę, że z biegiem czasu zmieni się na miejsce, w którym inwestorzy zaczną szukać projektów domów, będących alternatywą dla mieszkania w bloku.

NANO House - wnętrze budynku
NANO House - wnętrze budynku (RAW Studio)

Czy ten projekt mógłby wejść do powszechnego użytku? Dla kogo na pewno nie będzie to dobry pomysł?

RW: Projekt naszego domu, czyli NANO House, to nie tylko produkt, ale również sposób myślenia o własnym domu. Na własnym przykładzie pokazaliśmy, że dom nie musi być duży i drogi. We własnym mieszkaniu czy domu chodzi o przestrzeń, w której mieszkamy i powinniśmy czuć się dobrze.

AW: Dla nas ogród jest częścią przestrzeni dziennej, której niestety mieszkanie nam nie oferuje. Wybudowaliśmy więc mieszkanie na działce i naprawdę bardzo dobrze się w nim czujemy.

Rozmawiała Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, Bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mk

Dwa miesiącach temu weszlismy do domu ktory wybudowalismy za 130 tys. 90metrow kuchnia, pokoj dzienny a za razem nasza sypialnia, dwa pokoj dla dzieci wc i łazienka, i pom gospodarczym razem z kotlownia, jak ktoś słyszy kwote szuka się w czoło a prawda jest taką że wszystko poza stropo-dachem i wykopaniem fundamentow zrobilismy sami albo pomogla rodzina. Kosztowało nas to masę wysiłku nerwow czasu i wojenek. szczęście że mąż potrafi sam wszystko zrobić inaczej nie ma co marzyc o takiej cenie. Można powiedzieć że z 70 tys zaoszczedzilismy na robociznie i fakcie że media były w działce. Może i mamy maksymalny minimalizm ale za to nie mamy kredytu na całe życie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~domza150tysiecy_pl

Dom za 150 tys. własna Dziaka, system gospodarczy na www.domza150tysiecy.pl

! Odpowiedz
0 3 ~domza150tysiecy_pl

Dom za 150 tys. własna Dziaka, system gospodarczy na www.domza150tysiecy.pl

! Odpowiedz
1 2 ~kędzior

ja wybudowałem dom w 2014 roku:

działaka 80k (17km d centrum mista) 1000m2
dom 150 m pow.uzytkowej (200 m z garażem, kotłownią ect. )stan deweloperski 210k
wykończenie tylko dołu: 60k (brakuje około 40 tys by dokończyć resztę)
Inne koszty (uzbrojenie działki, pozwolenia): 20 k

Razem : 370k (większość prac robiłem sam).

Za te pieniądze ile metrowe mieszkanie kupiłbym w centrum? we Wrocławiu około 55 m (z wykończeniem)
mam cisze, spokój, ogród dla dzieci , no i dojechać się da w 25 min d o centrum ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 3 ~nad

gratuluję kosztów, ale...
dom wygląda jak większy garaż
wc razem z łazienką, jaka to funkcjonalność?
płaski dach do sporo kłopotów i kosztów które pojawiają się z upływem czasu
nie widzę kotłowni ani innego pomieszczenia gospodarczego, pewnie kotłownia w kuchni a schowek pod łóżkiem
dom w cenie mieszkania, ale chyba gdzieś w Bieszczadach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Old_X

Taaa! Bez działki, bez przyłączy i bez czego jeszcze.
Nie czepiam się i gratuluję przykładu na skromny domek.
Tylko to bez ... może być mylące.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 17 ~kp

Phi, w Kielcach mamy przystanki autobusowe za 400000 sztuka.

! Odpowiedz
2 1 ~takitam

za 400000 chyba halerzów.

! Odpowiedz
0 5 ~Piotr

Słyszałem, cała Polska słyszała o przystankach po 400k

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne