REKLAMA

Dom za 100, 200, 300 tysięcy złotych. Możliwe?

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2015-07-31 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-07-31 06:00
Dom za 100, 200, 300 tysięcy złotych. Możliwe?
Dom za 100, 200, 300 tysięcy złotych. Możliwe?
/ Bankier.pl

Czy da się zbudować dom za kwotę bliską 100 lub 200 tysiącom złotych? Zdaniem firm przygotowujących projekty domów jest to możliwe. Przyjrzeliśmy się ich propozycjom pod kątem ceny, jak i wygody.

W katalogach z projektami domów nie brakuje propozycji nieruchomości, których budowa wydaje się zastanawiająco tania. Zwróciliśmy się do kilku pracowni projektowych*, żeby zweryfikować faktyczne koszty zrealizowania budowy jednorodzinnego domu wolnostojącego w trzech wariantach:

  • dom za około 150 tysięcy złotych (przyjęliśmy od 130 do 170 tysięcy zł),
  • dom za około 200 tysięcy złotych (od 180 do 230 tysięcy zł),
  • dom za około 300 tysięcy złotych (od 280 do 330 tysięcy zł)

Należy przy tym wyjaśnić, że koszt budowy rozumiemy tu jako uśrednione koszty doprowadzenia budynku do stanu deweloperskiego obejmującego zakres prac do stanu surowego (roboty ziemne, fundamenty, ściany nośne, kominy, wentylacja mechaniczna, strop i elementy żelbetowe, konstrukcję dachu, pokrycie dachu, okna i drzwi zewnętrzne) oraz: ścianki działowe, tynki, elewacja, instalacja wodociągowa (bez baterii i armatury), instalacja kanalizacyjna, instalacja gazowa, instalacja c.o., instalacja elektryczna. Zakładamy stosowanie przy budowie metody standardowej (nie gospodarczej). Do kosztów budowy nie doliczamy kosztów działki i jej przygotowania do budowy (przyłączy, wyrównywania terenu, ogrodzenia, itp.). Do kosztów budowy nie doliczamy też ceny projektu.

Dom za 150 tysięcy złotych

Najtańsze domy to propozycje metrażem przypominające raczej średniej wielkości mieszkania. Projekty małych i kompaktowych nieruchomości adresowane są głównie do niewielkich 2-osobowych rodzin, par, seniorów. Nie wymagają też dużej przestrzeni – można je wybudować nawet na niewielkiej działkach. Mogą być traktowane jako budynki sezonowe.


Projekt: Na Kwadracie E-368
Projekt: Na Kwadracie E-368 (Archeton Projekty Domów)

Szacunkowy koszt budowy do stanu deweloperskiego: 123 965 zł

Powierzchnia użytkowa: 46,3 mkw

Projekt dla niewielkich rodzin lub par, którym wystarczy jedna sypialnia, pokój dzienny, niewielka kuchnia i łazienka. Na tym metrażu nie da się bowiem zmieścić więcej. Nie ma tu miejsca na garaż lub inne pomieszczenia techniczne. Brak tu także piwnicy czy tarasu. Dom o podstawowej funkcjonalności, może mieć zastosowanie jako budynek sezonowy.

Projekt: Lucca VII LMB71F
Projekt: Lucca VII LMB71F (Lipińscy Domy)

Szacunkowy koszt budowy do stanu deweloperskiego: 143 800 zł

Powierzchnia użytkowa: 68,77 mkw

Projekt o nieco większym metrażu, jednak wciąż przypominającym raczej mieszkanie niż dom. Będzie wystarczający co najwyżej dla 2-3-osobowej rodziny. Na 68 mkw rozmieszczono pokój dzienny, dwie mniejsze sypialnie, kuchnię, niewielką łazienkę i spiżarnię. W projekcie ujęto też taras. Nie ma tu jednak miejsca na garaż. Proponowany również jako dom letniskowy.

Projekt: Tosia Energo
Projekt: Tosia Energo (Pracownia Projektowa Archipelag)

Szacunkowy koszt budowy do stanu deweloperskiego: 158 300 zł

Powierzchnia użytkowa: 56,78 mkw

Projekt na małą działkę (minimalne wymiary działki: 18 m x 20 m), z jedną sypialnią, pokojem dziennym, niewielką kuchnią i łazienką. Z tarasem, o którym autorzy mówia, że może latem zmienić się w dodatkowe pomieszczenie. Bez garażu. Pod względem metrażu i funkcjonalności rozwiązanie dla niewielkich rodzin, bez dzieci lub dla zainteresowanych domkiem sezonowym na działce.

Zobacz także: Propozycje domów za 200 000 zł »

Dom za 200 tysięcy złotych

Domy, których budowa mieścić się będzie w 200 000 zł to również propozycje zaliczane do małych, o powierzchni użytkowej mniejszej niż 100 mkw. Takie projekty to wciąż rozwiązania o podstawowej funkcjonalności – z 2-3 pokojami, kuchnią, jedną łazienką (ewentualnie dwoma mniejszymi), bez garażu. Są to propozycje adresowane 3-4-osobowym rodzinom. W tym budżecie będzie już można zadbać o energooszczędność budynku.


Projekt: Lucia DCB 88
Projekt: Lucia DCB 88 (Lipińscy Domy)

Szacunkowy koszt budowy do stanu deweloperskiego: 204 100 zł

Powierzchnia użytkowa: 93,61 mkw

Dom parterowy o powierzchni użytkowej poniżej 100 mkw w standardzie energooszczędnym, z pokojem dziennym, trzema sypialniami, kuchnią, dwiema łazienkami i tarasem. Bez piwnic, poddasza i garażu. Może okazać się wystarczający dla 3-4-osobowej rodziny. Choć pasuje do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego większości działek na terenie Polski, wymagane jest dopuszczenie dachów wielospadowych.

Projekt: Oli II
Projekt: Oli II (Pracownia Projektowa Archipelag)

Szacunkowy koszt budowy do stanu deweloperskiego: 204 100 zł

Powierzchnia użytkowa: 78,24 mkw

Propozycja dla inwestorów, którzy mają małą i wąską działkę. Minimalne wymiary działki: 17,6 m x 15,5 m. Projekt dwupoziomowy, jednak o stosunkowo niedużej powierzchni użytkowej - wyłącznie 78 mkw. Na parterze przewidziano niewielką kuchnię, pokój dzienny, gabinet, garderobę i toaletę. Na poddaszu: trzy mniejsze sypialnie (po 7-8 mkw), niewielka łazienkę i garderobę. Bez garażu.

Projekt: Mikro E-913
Projekt: Mikro E-913 (Archeton Projekty Domów)

Szacunkowy koszt budowy do stanu deweloperskiego: 215 375 zł

Powierzchnia użytkowa: 69,50 mkw

Projekt domu małego, bez tarasu, bez garażu, bez piwnic. Można go wybudować na niewielkiej działce 17,6 m x 18,9 m. Z dwoma sypialniami, pokojem dziennym, kuchnią i jedną łazienką. Odpowiedni co najwyżej dla 3-osobowej rodziny. 

Domy za 300 tysięcy złotych - zobacz przykłady »

Dom za 300 tysięcy złotych

Dopiero dysponując kwotą bliską 300 000 zł na budowę domu inwestor będzie mógł pozwolić sobie na nieco więcej komfortu. Propozycje mieszczące się w tym przedziale to nierzadko projekty domów o powierzchni powyżej 100 mkw, mogą być piętrowe lub z poddaszem do późniejszego wykorzystania. W takim budżecie uda się też zaplanować przestrzeń na garaż i pomieszczenia techniczne, co może być trudne przy projektach zakładających niższe kwoty.

Projekt: Flo III G1
Projekt: Flo III G1 (Pracownia Projektowa Archipelag)

Szacunkowy koszt budowy do stanu deweloperskiego: 285 300 zł

Powierzchnia użytkowa: 112,72 mkw

Dom o powierzchni użytkowej już powyżej 100 mkw. Minimalne wymiary działki, na której może być zbudowany: 25,2 m x 19,4 m. W projekcie zakładany jest użytkowy parter z pokojem dziennym, trzema sypialniami, kuchnią, łazienką i tarasem jako "dopełnienie strefy wypoczynkowej". Poddasze przewidziane jest do późniejszej adaptacji. W tym projekcie będzie już znajdował się garaż.

Projekt: Belfast DCP 268
Projekt: Belfast DCP 268 (Lipińscy Domy)

Szacunkowy koszt budowy do stanu deweloperskiego: 295 900 zł

Powierzchnia użytkowa: 103,83 mkw

Piętrowy dom energooszczędny z płaskim dachem, na którym zaplanowano taras. Powierzchnia użytkowa jedynie nieco powyżej 100 mkw. Na parterze zaplanowano połączoną z salonem kuchnię, spiżarnię, niewielką sypialnię, małą łazienkę i pomieszczenie gospodarcze. Poddasze mieści trzy mniejsze sypialnie, garderobę i większą łazienkę. W bryłę domu wkomponowano garaż na dwa auta. Takim projektem mogą zainteresować się już większe rodziny - wielodzietne lub wielopokoleniowe.

Projekt: Longinus E-1084
Projekt: Longinus E-1084 (Archeton Projekty Domów)

Szacunkowy koszt budowy do stanu deweloperskiego: 320 274 zł

Powierzchnia użytkowa: 89,40 mkw

Projekt również dwupoziomowy, jednak powierzchnia użytkowa wciąż z kategorii domów małych, poniżej 90 mkw. Może być odpowiedni nawet na bardzo wąską działkę (min. wymiary działki: 12,9 m x 20,5 m). Na parterze przewidziana jest strefa dzienna z holem, kuchnią, pokojem dziennym, łazienką i dodatkowym pokojem. Na piętrze - jedna większa i dwie mniejsze sypialnie oraz łazienka. W projekcie nie przewidziano garażu.

Niższe koszty to więcej wyrzeczeń 

Jak pokazują przywołane projekty, skupiając się na ograniczeniu kosztów budowy musimy przygotować się często na ograniczenia funkcjonalności budynków do niezbędnego minimum. Za kwotę 100-200 tysięcy złotych będzie można bowiem zbudować jedynie niewielkie domy, bez większych udogodnień.Często bardziej nadające się do sezonowego wypoczynku niż do mieszkania w nich przez cały rok.

Sposobem na obniżenie kosztów budowy jest także stosowanie podczas budowy tzw. metody gospodarczej. Wymaga to jednak dużego zaangażowania i umiejętności samego inwestora lub jego bliskich. Autorzy projektów domów szacują, że inwestor, który sam nadzoruje prace, organizuje i dowozi materiały budowlane oraz sprzęt, a także sam lub z pomocą rodziny lub znajomych wykonuje niektóre prace budowlane może zmniejszyć koszty budowy o około 10-30%.

* Propozycje przygotowane zostały dla Bankier.pl przez Archeton Sp. z o.o., Pracownię Projektową Archipelag i M&L Lipińscy Biuro Projektowe.


Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (63)

dodaj komentarz
~130za200
Od wiosny startujemy z budową domu powierzchni netto 130 metrów i chcemy osiągnąć stan do zamieszkania w maks 200 tys zł.
Jedni mówią, że się da ale będzie ciężko ... inni pukają się w czoło z lekkim uśmiechem ... czy się uda zobaczymy ;)

Jeśli kogoś będzie interesował temat to w niedługim czasie
Od wiosny startujemy z budową domu powierzchni netto 130 metrów i chcemy osiągnąć stan do zamieszkania w maks 200 tys zł.
Jedni mówią, że się da ale będzie ciężko ... inni pukają się w czoło z lekkim uśmiechem ... czy się uda zobaczymy ;)

Jeśli kogoś będzie interesował temat to w niedługim czasie uruchomimy bloga z opisem i postępami prac na www.130za200.pl (można wejść się pośmiać z pomysłu lub dopingować - bo jak nam się uda to i Ty dasz radę :) )
~domza150tysiecy_pl
W przygotowaniu projekt domu, którego budowa na gotowo, bez wyposażenia to 150 tys. Budowa domu w cenie mieszkania

www.domza150tysiecy.pl
~adi
Da się dużo taniej energooszczędny dom wybudować. Firma M3 System z Brzeska buduje domy za 1590zl netto za m2 za stan deweloperski
~domator
Da się, da się. Ja mogę się pochwalić domem 75m2 pod klucz z działką za 270 tys. ! Szkielet drewniany i panele słoneczne =]]]
Polecam http://slonecznekazmierz.pl/oferta/domy-w-zabudowie-szeregowej
~mmmamm
Stan deweloperski hahaha.To niech ten deweloper zamieszka w takim domu. Drugie 100 tyś trzeba wydać na stan mieszkalny.
~najtaniej
Zainteresowałem się domami w konstrukcji drewnianej z wykorzystaniem izolacji ze słomy. Całość ścian modułowa, prosta więźba. Przy takiej technologii ceny są super konkurencyjne, dom jest relatywnie trwały łatwy w konserwacji i rozbudowie.
~der
diliccie dziakę za minumum 200 tys pln i macie za 100 m minimum 500 tys k ,,dziekuję
~fff
Działku są poniżej 100k taniego domu nie budujesz przecież w pobliżu centrum
Czyli działka 100k
dom 200k
Nadmiar (trzeba po doliczyć, powiedzmy 10%) - 30k

razem mamy 330k za dom o powierzchni powiedzmy 80m
cena za m^2 w okolicach 4k ale nie płacimy sporej kasy za czynsz i mamy NOWY dom

Nie rozumiem
Działku są poniżej 100k taniego domu nie budujesz przecież w pobliżu centrum
Czyli działka 100k
dom 200k
Nadmiar (trzeba po doliczyć, powiedzmy 10%) - 30k

razem mamy 330k za dom o powierzchni powiedzmy 80m
cena za m^2 w okolicach 4k ale nie płacimy sporej kasy za czynsz i mamy NOWY dom

Nie rozumiem ludzi który wybierają mieszkanie zamiast domu
~bąk odpowiada ~fff
Ja rozumiem - mieszkanie mozna kupic za 100 tys
~wert odpowiada ~fff
Bo dom to obowiązek,trzeba skosić trawę, dbać o roślinność,dokonywać małych napraw,oraz wiele innych ,-a blokowiec-leń siedzi na kanapie i walczy w 40m@ z pilotem.Dlatego wybierają mieszkanie za 400k zamiast dom za tyle samo,np.pod warszwą(Legionowo,Chotomów,Olszewnica,Skrzeszew,Wieliszew)

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki