Dom za 100, 200, 300 tysięcy złotych. Możliwe?

Czy da się zbudować dom za kwotę bliską 100 lub 200 tysiącom złotych? Zdaniem firm przygotowujących projekty domów jest to możliwe. Przyjrzeliśmy się ich propozycjom pod kątem ceny, jak i wygody.

W katalogach z projektami domów nie brakuje propozycji nieruchomości, których budowa wydaje się zastanawiająco tania. Zwróciliśmy się do kilku pracowni projektowych*, żeby zweryfikować faktyczne koszty zrealizowania budowy jednorodzinnego domu wolnostojącego w trzech wariantach:

  • dom za około 150 tysięcy złotych (przyjęliśmy od 130 do 170 tysięcy zł),
  • dom za około 200 tysięcy złotych (od 180 do 230 tysięcy zł),
  • dom za około 300 tysięcy złotych (od 280 do 330 tysięcy zł)

Należy przy tym wyjaśnić, że koszt budowy rozumiemy tu jako uśrednione koszty doprowadzenia budynku do stanu deweloperskiego obejmującego zakres prac do stanu surowego (roboty ziemne, fundamenty, ściany nośne, kominy, wentylacja mechaniczna, strop i elementy żelbetowe, konstrukcję dachu, pokrycie dachu, okna i drzwi zewnętrzne) oraz: ścianki działowe, tynki, elewacja, instalacja wodociągowa (bez baterii i armatury), instalacja kanalizacyjna, instalacja gazowa, instalacja c.o., instalacja elektryczna. Zakładamy stosowanie przy budowie metody standardowej (nie gospodarczej). Do kosztów budowy nie doliczamy kosztów działki i jej przygotowania do budowy (przyłączy, wyrównywania terenu, ogrodzenia, itp.). Do kosztów budowy nie doliczamy też ceny projektu.

Dom za 150 tysięcy złotych

Najtańsze domy to propozycje metrażem przypominające raczej średniej wielkości mieszkania. Projekty małych i kompaktowych nieruchomości adresowane są głównie do niewielkich 2-osobowych rodzin, par, seniorów. Nie wymagają też dużej przestrzeni – można je wybudować nawet na niewielkiej działkach. Mogą być traktowane jako budynki sezonowe.


Projekt: Na Kwadracie E-368
Projekt: Na Kwadracie E-368 (Archeton Projekty Domów)

Szacunkowy koszt budowy do stanu deweloperskiego: 123 965 zł

Powierzchnia użytkowa: 46,3 mkw

Projekt dla niewielkich rodzin lub par, którym wystarczy jedna sypialnia, pokój dzienny, niewielka kuchnia i łazienka. Na tym metrażu nie da się bowiem zmieścić więcej. Nie ma tu miejsca na garaż lub inne pomieszczenia techniczne. Brak tu także piwnicy czy tarasu. Dom o podstawowej funkcjonalności, może mieć zastosowanie jako budynek sezonowy.

Projekt: Lucca VII LMB71F
Projekt: Lucca VII LMB71F (Lipińscy Domy)

Szacunkowy koszt budowy do stanu deweloperskiego: 143 800 zł

Powierzchnia użytkowa: 68,77 mkw

Projekt o nieco większym metrażu, jednak wciąż przypominającym raczej mieszkanie niż dom. Będzie wystarczający co najwyżej dla 2-3-osobowej rodziny. Na 68 mkw rozmieszczono pokój dzienny, dwie mniejsze sypialnie, kuchnię, niewielką łazienkę i spiżarnię. W projekcie ujęto też taras. Nie ma tu jednak miejsca na garaż. Proponowany również jako dom letniskowy.

Projekt: Tosia Energo
Projekt: Tosia Energo (Pracownia Projektowa Archipelag)

Szacunkowy koszt budowy do stanu deweloperskiego: 158 300 zł

Powierzchnia użytkowa: 56,78 mkw

Projekt na małą działkę (minimalne wymiary działki: 18 m x 20 m), z jedną sypialnią, pokojem dziennym, niewielką kuchnią i łazienką. Z tarasem, o którym autorzy mówia, że może latem zmienić się w dodatkowe pomieszczenie. Bez garażu. Pod względem metrażu i funkcjonalności rozwiązanie dla niewielkich rodzin, bez dzieci lub dla zainteresowanych domkiem sezonowym na działce.

Zobacz także: Propozycje domów za 200 000 zł »
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 ~130za200

Od wiosny startujemy z budową domu powierzchni netto 130 metrów i chcemy osiągnąć stan do zamieszkania w maks 200 tys zł.
Jedni mówią, że się da ale będzie ciężko ... inni pukają się w czoło z lekkim uśmiechem ... czy się uda zobaczymy ;)

Jeśli kogoś będzie interesował temat to w niedługim czasie uruchomimy bloga z opisem i postępami prac na www.130za200.pl (można wejść się pośmiać z pomysłu lub dopingować - bo jak nam się uda to i Ty dasz radę :) )

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~domza150tysiecy_pl

W przygotowaniu projekt domu, którego budowa na gotowo, bez wyposażenia to 150 tys. Budowa domu w cenie mieszkania

www.domza150tysiecy.pl

! Odpowiedz
6 10 ~adi

Da się dużo taniej energooszczędny dom wybudować. Firma M3 System z Brzeska buduje domy za 1590zl netto za m2 za stan deweloperski

! Odpowiedz
4 4 ~domator

Da się, da się. Ja mogę się pochwalić domem 75m2 pod klucz z działką za 270 tys. ! Szkielet drewniany i panele słoneczne =]]]
Polecam http://slonecznekazmierz.pl/oferta/domy-w-zabudowie-szeregowej

! Odpowiedz
4 11 ~mmmamm

Stan deweloperski hahaha.To niech ten deweloper zamieszka w takim domu. Drugie 100 tyś trzeba wydać na stan mieszkalny.

! Odpowiedz
1 2 ~najtaniej

Zainteresowałem się domami w konstrukcji drewnianej z wykorzystaniem izolacji ze słomy. Całość ścian modułowa, prosta więźba. Przy takiej technologii ceny są super konkurencyjne, dom jest relatywnie trwały łatwy w konserwacji i rozbudowie.

! Odpowiedz
4 8 ~der

diliccie dziakę za minumum 200 tys pln i macie za 100 m minimum 500 tys k ,,dziekuję

! Odpowiedz
6 9 ~fff

Działku są poniżej 100k taniego domu nie budujesz przecież w pobliżu centrum
Czyli działka 100k
dom 200k
Nadmiar (trzeba po doliczyć, powiedzmy 10%) - 30k

razem mamy 330k za dom o powierzchni powiedzmy 80m
cena za m^2 w okolicach 4k ale nie płacimy sporej kasy za czynsz i mamy NOWY dom

Nie rozumiem ludzi który wybierają mieszkanie zamiast domu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~bąk odpowiada ~fff

Ja rozumiem - mieszkanie mozna kupic za 100 tys

! Odpowiedz
8 14 ~wert odpowiada ~fff

Bo dom to obowiązek,trzeba skosić trawę, dbać o roślinność,dokonywać małych napraw,oraz wiele innych ,-a blokowiec-leń siedzi na kanapie i walczy w 40m@ z pilotem.Dlatego wybierają mieszkanie za 400k zamiast dom za tyle samo,np.pod warszwą(Legionowo,Chotomów,Olszewnica,Skrzeszew,Wieliszew)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne