REKLAMA

"Dobry start". ZUS wypłacił już 4,6 mln zł na 300+

2022-12-02 12:29
publikacja
2022-12-02 12:29

Na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start" ZUS łącznie wypłacił ponad 4,6 mln świadczeń na kwotę 1 mld 372 mln zł – wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O wyprawkę szkolną można było ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada.

"Dobry start". ZUS wypłacił już 4,6 mln zł na 300+
"Dobry start". ZUS wypłacił już 4,6 mln zł na 300+
fot. Billion Photos / / Shutterstock

Świadczenie "Dobry start" przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat.

"Ten ważny dla rodzin program ZUS realizuje bez zakłóceń. Na wyprawkę szkolną łącznie wypłaciliśmy już ponad 4,6 mln świadczeń na łączną kwotę 1 mld 372 mln zł, co stanowi 96 proc. wszystkich złożonych wniosków. Pieniądze wypłacamy na konto bankowe wskazane we wniosku" – wskazuje, cytowana w komunikacie Zakładu, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Reklama

Jak dodaje, w ramach programu rodzice – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł. Pieniądze te można wydać np. na zakup podręczników, zeszytów i sprzętów potrzebnych uczniom.

Wniosek mogli złożyć: matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek można było złożyć przez bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS, a od 14 listopada także za pomocą aplikacji mobilnej mZUS. Jest ona do pobrania bezpłatnie ze sklepów Google Play i App Store.

Za pomocą aplikacji można także złożyć wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus. W dalszej perspektywie aplikacja ma zostać rozszerzona o kolejne świadczenia dla rodzin, czyli o wnioski RKO i dofinansowanie do żłobków.

Aby aktywować aplikację, należy połączyć ją ze swoim profilem PUE. Oznacza to, że bez posiadania profilu PUE nie można skorzystać z aplikacji. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.

Informacje na temat wniosku i jego obsługi można znaleźć na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu). Wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS i przejść do zakładki "Dobry start".

Autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dobry start - 300 zł na wyprawkę szkolną

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki