REKLAMA

Disney traci użytkowników. Firma szuka oszczędności i zapowiada zwolnienia

2023-02-09 10:25
publikacja
2023-02-09 10:25

Prezes The Walt Disney Company Bob Iger poinformował inwestorów, że szuka oszczędności i w związku z tym planuje zwolnić 7 tys. pracowników. Choć IV kwartał korporacja zakończyła na plusie, to jej kierownictwo o ból głowy mogą przyprawiać wyniki pionu streamingowego. 

Disney traci użytkowników. Firma szuka oszczędności i zapowiada zwolnienia
Disney traci użytkowników. Firma szuka oszczędności i zapowiada zwolnienia
fot. Gary Cameron / /  Reuters / Forum

Zwolnienia 3,6 proc. personelu są częścią planu minimalizacji kosztów, który docelowo ma przynieść firmie oszczędności w kwocie 5,5 mld dolarów. Jedna trzecia pracowników przedsiębiorstwa to osoby zatrudnione poza granicami USA.

Po zapowiedziach wygłoszonych przez Boba Igera akcje Disneya zyskiwały w handlu posesyjnym nawet 5 proc. (do godz. 9 w czwartek kurs spadł do +0,13 proc.). 

Reklama

Pracownicy branży technologicznej lądują na bruku, a to może nie być koniec zwolnień. Kryzys i inflacja nie oszczędzają nikogo

Ogólnoświatowy kryzys dopadł także koncerny technologiczne. Korporacje od kilku miesięcy przeprowadzają - niejednokrotnie ogromne, a nawet historyczne - zwolnienia. Już nawet ci specjaliści, którzy uważani byli za "nietykalnych", nie mogą czuć się bezpiecznie na swoich stanowiskach. Inflacja nie oszczędza nikogo...

W IV kwartale ubiegłego roku przychody przedsiębiorstwa wyniosły 23,5 mld dolarów i były o 8 proc. wyższe niż rok wcześniej, natomiast zysk operacyjny zamknął się w 3,043 mld dolarów (-7 proc. względem I kwartału 2022), a zysk netto - w 1,28 mld. To wynik lepszy od rynkowych oczekiwań - analitycy spodziewali się przychodów niższych o ponad 140 mln dolarów. 

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Są jednak i mniej przyjemne informacje. Gigant zaraportował bowiem o pierwszym w historii spadku globalnej liczby abonentów platform Disney+ i Hotstar - w ostatnim kwartale 2022 r. użytkowników ubyło o 2,4 mln i jest ich teraz 161,8 mln. Przychody gałęzi streamingowej poszły w górę o 13 proc. - do 5,31 mld dolarów - jednak w ostatecznym rozrachunku skończyło się na miliardzie dolarów straty operacyjnej. 

Przy kiepskich wynikach pionu streamingu, mediów i dystrybucji całą odpowiedzialność za dodatni wynik finansowy firmy musiał wziąć na siebie segment parków rozrywki i sprzedaży produktów, który zdołał wygenerować zysk operacyjny w wysokości 3,053 mld dolarów (+25 proc. rdr.).

Michał Litorowicz

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (17)

dodaj komentarz
dawid_gmyrek
Eisner, Chapek i teraz Iger - fajnie tam mają :)
wars
niech więcej propagandy LGBT i niebinarnych wprowadzaja do bajek to na pewno będzie im spadać. Promocja od chyłów w Disney trwa.
dziadekjarek
Gdzie u Disenya masz LGBT
secundus odpowiada dziadekjarek
pozwól dziecku oglądać jakąś z nowszych bajek disneya i obejrzyj razem z nim
smallsaver odpowiada dziadekjarek
W serialu Willow choćby.
zkonopko
Fascynujące jak w streamingu darmowy dla nich kontent, czyli filmy Disney, Pixar, Marvel, StarWars, które zwróciły się w trakcie wyświetlania w kinach i których są właścicielami mimo ponad 5 miliardów przychodów przyniósł stratę. Jak firma może stracić udostępniając za ciężkie pieniądze coś co ma za darmo. Jakaś kreatywna księgowość Fascynujące jak w streamingu darmowy dla nich kontent, czyli filmy Disney, Pixar, Marvel, StarWars, które zwróciły się w trakcie wyświetlania w kinach i których są właścicielami mimo ponad 5 miliardów przychodów przyniósł stratę. Jak firma może stracić udostępniając za ciężkie pieniądze coś co ma za darmo. Jakaś kreatywna księgowość i/lub generowanie nadmiarowych kosztów, żeby uciec od podatków?
and00
Wiesz ile tam zarabia wyższa kadra?
Wiesz ilu ich jest?
go_ral
ile mozna tego przyglupiego marvela czy gwiezdne wojny ogladac? disney tak naprawde nie ma nic ciekawego do zaoferowania jezeli nie jest sie nastolatkiem. najlepiej by bylo gdyby ich oferte przejal amazon albo hbo wtedy to by mialo rece i nogi

a netflixa nie wymieniam bo to takie samo szambo woke
secundus
ludziom woke się nie podoba? no kto by pomyślał!

Powiązane: Platformy streamingowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki