Deutsche Bank zamieszany w pranie pieniędzy w Danske Banku?

Przez Danske Bank w latach 2007-2015 przeszło prawdopodobnie kilkaset miliardów dolarów o niejasnym pochodzeniu. Jak informuje Bloomberg, Howard Wilkinson, główny informator w tej sprawie wskazał na niemiecki bank jako jedno z ogniw transferu ok. 150 mld dolarów z Rosji i krajów bałtyckich.

Jedna z największych afer dotyczących prania pieniędzy w ostatnich latach dotyczy estońskiego oddziału Danske Bank. W ciągu 8 lat ta instytucja pośredniczyła we wprowadzeniu do globalnego systemu finansowego kilkuset miliardów dolarów. We wrześniu 2018 r. dyrektor banku podał się do dymisji, a do śledztwa dołączyły się organy wymiaru sprawiedliwości z USA i Wielkiej Brytanii. W październiku sprawa trafiła pod lupę Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

(fot. Kai Pfaffenbach / Reuters)

Jak informuje Bloomberg, sygnalista z Danske Banku, dzięki któremu skandal ujrzał światło dzienne, wskazał w poniedziałek 19 listopada, że 150 mld dolarów przeszło przez jedną z dużych instytucji finansowych. Z informacji agencji wynika, że był to amerykański oddział Deutsche Banku. W proceder miało być zamieszanych, łącznie z niemiecką instytucją, co najmniej 10 banków.

Zarzuty miały zostać potwierdzone w wewnętrznym dochodzeniu przeprowadzonym przez niemiecki bank. Deutsche Bank pełnił rolę banku-korespondenta estońskiego oddziału Danske Banku, ale przerwał tę relację w 2015 r. po zidentyfikowaniu podejrzanych transakcji. Rzecznik instytucji wskazał, że bank nie otrzymał oficjalnego wniosku o udostępnienie informacji i nie jest świadom, by niemiecki nadzór finansowy prowadził w tej sprawie dochodzenie.

Kurs akcji Deutsche Banku (w €).
Kurs akcji Deutsche Banku (w €). (Bloomberg.)

Doniesienia zachwiały kursem akcji Deutsche Banku – we wtorek rano jego papiery notowane na frankfurckiej giełdzie potaniały o 6 proc., osiągając tegoroczne minimum. Od początku 2018 r. akcje niemieckiego giganta straciły 50 proc. wartości. Ale na początku środowej sesji kurs DB zaczął odrabiać straty, rosnąc o 1,7%.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 engine

Nie mam nic przeciwko podaniu danych klientów Danske Bank zamieszanych w tę aferę.

! Odpowiedz
0 16 silvio_gesell

Niemcy mają działające zaszumiaczki, znacjonalizują bez afery.

! Odpowiedz
2 18 jendreka

To się mówi niemiecka solidność. Niestety te czasy nóż dawno minęły. Nic wspólnego dziś nie ma tzw niemiecka jakość. I ten solidny rdzeń został skażony chorobą globalną. Dlatego, przykro to mówić, ale świat ponownie zmierza mu III wojnie światowej. Nikt jeszcze nie jest w stanie ocenić, gdzie i kiedy się zacznie. A może już trwa, tylko jej apogeum wybuchnie nie wiadomo kiedy. Myślę że każdy wie co mam na myśli używając słowa apogeum.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 3 wujeksasza

Już wiadomo jak trump dostał tam kredyt od ruskich żeby ratować się przed bankructwem

! Odpowiedz
1 30 h-b

Niestety finansowa banksterka światowego zadłużania krajów trwa coraz mocniej od wielu lat

! Odpowiedz
9 31 1202rwnoomc

Amer. prognozy zakładają istnienie RFN (i ich finansów) jeszcze przez 2-3 lata! Będą się póbowali ratować przejściem na Deutsche Marki. A później już tylko Kalifat Alemański! Allahu Akbar!

! Odpowiedz
53 11 marxs

o Niemców i Ruskich się nie martw oni od setek lat świetnie dawali sobie radę w każdej sytuacji w odróżnieniu od twojego ,obecnego PISiego (k)Raju

! Odpowiedz
1 18 po_co odpowiada marxs

To też Twój kraj i niestety przez ludzi Twojego pokroju doprowadzony do takiego stanu w jakim jest.

Czy Ty naprawdę odczuwasz tak silną potrzebę obrażania i atakowania swojego rodaka ? Można się pięknie różnić w poglądach, można się ostro kłócić w sprawach istotnych, można się dopuścić agresji gdy chodzi o dobro kraju ale obrażanie ludzi w nic nie znaczącej rozmowie tylko i wyłącznie ze względu na opcje polityczną - dno.

Przede wszystkim szanuj innych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 106 kimdzongtusk

Niemożliwe ! Ja w to nie wierzę. Przecież niemiecki biznes jest najuczciwszy na świecie.W dieselgate też nie wierzę.

! Odpowiedz
54 9 wektorwg

Tobie wystarczy że Trump jest uczciwy......

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil