REKLAMA

Demokraci mogą nie wygrać w przyszłych wyborach do Kongresu

2021-06-07 03:31
publikacja
2021-06-07 03:31
Demokraci mogą nie wygrać w przyszłych wyborach do Kongresu
Demokraci mogą nie wygrać w przyszłych wyborach do Kongresu
fot. cottonbro / / Pexels

W listopadowych wyborach Demokraci zapewnili sobie zwycięstwo w obu izbach Kongresu USA. Nowy raport, sporządzony przez tę partię, ostrzega, że w roku 2022 mogą nie powtórzyć tego sukcesu.

Opracowanie demokratycznego komitetu ds. kongresowej kampanii wyborczej (DCCC) zwraca uwagę, że partii grozi utrata czarnoskórego, latynoskiego i azjatyckiego elektoratu. Chyba że przedstawi dobry "program ekonomiczny i odeprze wysiłki Republikanów mające na celu szerzenie dezinformacji i łączenie wszystkich kandydatów demokratycznych ze skrajną lewicą".

Dokument, który streszcza "New York Times", podkreśla, że niewielka tylko przewaga, jaką mają Demokraci na Kapitolu, wynika ze słabego wsparcia ze strony mniejszości rasowych.

"Nie znosili Donalda Trumpa, ale nie ufali Partii Demokratycznej jako całości" – przytacza fragment opracowania "NYT" przypominając, że większym uznaniem mniejszości obdarzyły starającego się o urząd prezydenta Joe Bidena.

Według autorów raportu ich partia oparła się zbyt mocno na retoryce "antytrumpowskiej". Nie zaprezentowała podstawowego przesłania dotyczącego gospodarki i odbudowy kraju po pandemii.

Dokument zawiera m.in. wypowiedzi Demokratów, którzy przegrali w ostatnich wyborach do Kongresu. Była deputowana Debbie Mucarsel-Powell uzasadniała to błędnym, jak się okazało, założeniem, że na ich partię zawsze będą głosować przedstawiciele mniejszości rasowych oraz klasy pracującej (ludzi bez dyplomów wyższych uczelni).

Kongresmen Tony Cárdenas przestrzega z kolei przed traktowaniem elektoratu mniejszości rasowych jako bardziej z natury postępowego.

"To jest niedorzeczny pomysł i nigdy nie był prawdziwy" – wyjaśnił.

"Znaczący wzrost frekwencji wyborczej sprawił, że Demokraci otrzymali więcej głosów od czarnoskórych wyborców niż w 2016 roku, ale gwałtowny wzrost udziału białych wyborców w większości przeważył te zyski" - stwierdza raport. Jak akcentuje, jeśli za Bidenem opowiedziało się wielu Azjatów, nie poparli oni demokratycznych kandydatów do Kongresu w kluczowych stanach jak Kalifornia i Teksas.

"NYT" zaznaczył, że raport nie odnosi się do problemu bardzo znikomego wsparcia Demokratów przez białych wyborców o niższych dochodach. W konkluzji jednak pisze, że Demokraci muszą wystąpić z przesłaniem obejmującym białych z klasy robotniczej tak jasnym jak "zbiorowa ewangelia" GOP o niskich podatkach i sile militarnej.

"Nasza ewangelia powinna odwołać się do wszystkich ludzi pracy - w tym, ale nie tylko, białych ludzi pracy - i uwydatniać nasze wartości: stwarzanie możliwości, sprawiedliwość, inkluzja" – postulują autorzy opracowania.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki