REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Dania najbardziej konkurencyjnym państwem na świecie. [Ranking]

2022-06-15 22:27
publikacja
2022-06-15 22:27
Dania najbardziej konkurencyjnym państwem na świecie. [Ranking]
Dania najbardziej konkurencyjnym państwem na świecie. [Ranking]
fot. Nikolay Antonov / / Shutterstock

Dania po raz pierwszy w historii zdobyła pierwsze miejsce w IMD World Competitiveness Ranking - zestawieniu mierzącym konkurencyjność państw - podał w środę International Institute for Management Development.

"Dania prowadzi niezwykle agresywną politykę w zakresie zrównoważonego rozwoju i korzysta z faktu, że jest małym krajem na rynku europejskim" - stwierdził, cytowany w informacji, profesor Arturo Bris, dyrektor WCC IMD (World Competitiveness Center, Światowe Centrum Konkurencyjności - PAP), które opracowuje ranking. W publikacji zaznaczono, że duński rząd "postawił sobie ambitny cel zmniejszenia emisji o 70 proc. w ciągu 10 lat".

Jak powiedział Marco Pistis, specjalista ds. badań w WCC, wyniki gospodarcze Danii "gwałtownie wzrosły, co wynika ze wzrostu napływu inwestycji do kraju, ograniczonego wzrostu cen w porównaniu z innymi rozwiniętymi gospodarkami oraz wzmocnienia finansów publicznych poprzez zmniejszenie długu publicznego i deficytu budżetowego".

Według IMD znaczący wpływ na wyniki Danii miała również poprawa wskaźników związanych ze zdrowiem, takich jak oczekiwana długość życia w chwili urodzenia oraz wskaźnik powszechnego objęcia opieką zdrowotną.

"Największą poprawę wyników gospodarczych odnotowała w tym roku Chorwacja, która podskoczyła o 18 miejsc" - przekazał IMD. "Kluczową rolę odegrało silne odbicie gospodarcze po najostrzejszej fazie pandemii COVID-19, a także ożywienie sektora turystycznego" - wyjaśniono w komentarzu.

Polska zajęła 50 miejsce wśród 63 badanych krajów.

"Światowy Ranking Konkurencyjności opiera się na 333 kryteriach konkurencyjności wybranych w wyniku kompleksowych badań z wykorzystaniem literatury ekonomicznej, źródeł międzynarodowych, krajowych i regionalnych oraz informacji zwrotnych od społeczności biznesowej, agencji rządowych i środowisk akademickich. Kryteria te są regularnie weryfikowane i aktualizowane w miarę pojawiania się nowych teorii, badań i danych oraz w miarę rozwoju gospodarki światowej" - wyjaśnia IMD.

IMD (International Institute for Management Development) World Competitiveness Yearbook (WCY) to publikowany od 1989 r. raport roczny, który stanowi punkt odniesienia w zakresie konkurencyjności krajów. Zawiera analizy porównawcze i trendy, a także statystyki i dane ankietowe oparte na szeroko zakrojonych badaniach. IMD publikuje zestawienie konkurencyjności światowych gospodarek pod nazwą World Competitiveness Ranking (WCR).

International Institute for Management Development to instytucja badawcza z siedzibami w Lozannie i Singapurze. IMD zostało założone w 1990 po fuzji dwóch szkół biznesu stworzonych przez firmy Alcan i Nestlé: IMI Genewa (1946) oraz IMEDE Lozanna (1957). (PAP)

Autorka: Ewa Nehring

neh/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (9)

dodaj komentarz
osiemgwiazd
A Polska Kaczyńskiego ostro w dół! Państwo niemal na końcu rankingu. Co ten Kaczyński z Tymkrajem zrobił! Inflacja, brak patrworządnosći, tarcze inflacyjne, rozdawnictwo, talony na balon, modły o deszcz, śmieciowa waluta i tromtadracja. Zero inwestycji! Gorzej niż w Turcji. A złoty leci dziś coraz szybciej w dół. Nie tylko względem A Polska Kaczyńskiego ostro w dół! Państwo niemal na końcu rankingu. Co ten Kaczyński z Tymkrajem zrobił! Inflacja, brak patrworządnosći, tarcze inflacyjne, rozdawnictwo, talony na balon, modły o deszcz, śmieciowa waluta i tromtadracja. Zero inwestycji! Gorzej niż w Turcji. A złoty leci dziś coraz szybciej w dół. Nie tylko względem dolara, euro i franka. Ale też do rubla! A najgorszy bankier centralny świata wg Global Finance oczywiście śpi i jak zawsze nic nie robi. A jak się obudzi, to będzie bredził o ogarach i mocarstwie wszechświatowym, największym od czasów króla Popiela i tych myszy, co go zjadły.
friedens
Hyggeligt und komfortabel! Dobrze się żyje w Królestwie Duńskim. Mam tam osobę z bardzo bliskiej rodziny. Mam nadzieję, że ułoży sobie tam życie i nigdy nie wróci do biednej, zacofanej, po pisowsku dzikiej, azjatyckiej, pełnej zabobonu Wolski. A ważne, choć nie najważniejsze, jest to, że dziś ceny w duńskich sklepach są niższe niż Hyggeligt und komfortabel! Dobrze się żyje w Królestwie Duńskim. Mam tam osobę z bardzo bliskiej rodziny. Mam nadzieję, że ułoży sobie tam życie i nigdy nie wróci do biednej, zacofanej, po pisowsku dzikiej, azjatyckiej, pełnej zabobonu Wolski. A ważne, choć nie najważniejsze, jest to, że dziś ceny w duńskich sklepach są niższe niż w Polsce, a zarobki 5. razy wyższe! Gdy się ma na rękę 25 tys. koron (a nie jest to nadzwyczajna suma) to wynajem mieszkania za 7 tys. koron w Kopenhadze nie jest straszny. Idealne, uporządkowane, czyste, germańskie państwo bez oszołomów. Jak ktoś zna nie tylko angielski, ale też niemiecki, może tam od razu jechać. Języki podobne, a Duńczycy mówią po niemiecku i mają wiele powiązań z niemieckim biznesem.
demeryt_69
IMD (International Institute for Management Development) to szkoła biznesu mieszcząca się w Lozannie w Szwajcarii.

Co ichnie belfry mogą wiedzieć o konkurencyjności, skoro chińskie gadżety elektroniczne czy odzież i obuwie z Azji zalewa świat? Co znaczy dziś tytuł profesorski z ekonomii skoro jego posiadacze publikują takie androny?
itso_zasob_ostateczny
Washtenaw Community College - Huron River Drive Ann Arbor, Michigan
itso_zasob_ostateczny odpowiada itso_zasob_ostateczny
a pomyłka
itso_zasob_ostateczny

Co ichnie belfry mogą wiedzieć o konkurencyjności, skoro chińskie gadżety elektroniczne czy odzież i obuwie z Azji zalewa świat? - nadal mają pole do popisu na etapie planowania i sprzedaży produktu.

''Konkurencyjność można zdefiniować, jako umiejętność planowania, kreowania i sprzedawania produktu bardziej atrakcyjnego

Co ichnie belfry mogą wiedzieć o konkurencyjności, skoro chińskie gadżety elektroniczne czy odzież i obuwie z Azji zalewa świat? - nadal mają pole do popisu na etapie planowania i sprzedaży produktu.

''Konkurencyjność można zdefiniować, jako umiejętność planowania, kreowania i sprzedawania produktu bardziej atrakcyjnego od produktów konkurencji. ''

źródło: https://mfiles.pl/pl/index.php/Konkurencyjno%C5%9B%C4%87
antek10
Polska jak zwykle w szarej dudzie. Cymbały wymyślają tarcze, Nowe Łady, itd i nic dalej szara duda.
demeryt_69
Przecież Nehring napisała, że Polska zajęła 50. miejsce wśród 63 badanych krajów.
tid7 odpowiada demeryt_69
A za nami takie "potęgi" jak Turcja ,Mongolia,Peru hehe

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki