REKLAMA

Daca: Opłaty za wodę i ścieki będą rosły

2021-07-29 08:16
publikacja
2021-07-29 08:16
Daca: Opłaty za wodę i ścieki będą rosły
Daca: Opłaty za wodę i ścieki będą rosły
fot. VladKK / / Shutterstock

W pierwotnie złożonych wnioskach samorządy chciały wzrostu opłat za wodę i ścieki o przeciętnie 20 proc. Obecnie jest to niecałe 8 proc. wzrostu – powiedział w czwartek Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, w „Sygnałach Dnia”.

„Ustalamy obecnie opłaty za wodę i ścieki na najbliższe 3 lata. Biorąc pod uwagę koszty inflacyjne, ale też koszy energii, zatrudnienia, utylizacji ścieków, osadów ściekowych czy innych, to ewidentnie te koszty rosną. Więc gdybyśmy utrzymali taryfy z poprzednich lat, to już byśmy mówili o obniżce de facto. Więc te ceny inflacyjne będą rosły” – powiedział Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, w „Sygnałach Dnia” w Programie 1 Polskiego Radia.

Przypomniał, że wnioski są składane przez samorządy, a „Wody Polskie” w tym procesie pełnią rolę regulatora. Ich zadaniem jest sprawdzenie wniosku i ocena, czy proponowana taryfa jest racjonalna z punktu widzenia odbiorcy końcowego.

„Patrzymy, czy środki z przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych nie są wyprowadzane w postaci dywidendy, co jest bardzo częste. Sprawdzamy, czy w stawkach przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne nie mają wygórowanej marży zysku, aby ten zysk wypracować i oddać to właścicielowi, czyli prezydentowi, a on to wyda na cele niezwiązane z gospodarką wodną, co moim zdaniem jest niezgodne z prawem” – stwierdził Daca.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” poinformował również o liczbie wniosków, jakie spłynęły od samorządów.

„W tej chwili wpłynęło do nas 2335 wniosków, zatwierdziliśmy ponad 900, odmowa była w około 800 przypadków, obecnie u mnie jako organie odwoławczym jest 150 wniosków. A więc mniej więcej połowę wniosków zatwierdziliśmy, połowę odrzuciliśmy” – powiedział Przemysław Daca.

Dodał, że w wielu przypadkach dochodzi do negocjacji między regulatorami, czyli dyrektorami regionalnych zarządów gospodarki wodnej, a przedstawicielami samorządów, które wspólnie analizują proponowane taryfy i dochodzą do konsensusu. Stwierdził także, że zdarzają się i takie przedsiębiorstwa, które decydują się na kierowanie spraw do sądów.

„Pierwotne średnie wzrosty miały wynosić 20 proc. Takie były wnioski na początku, jakie złożyły samorządy. Obecnie, przy tych zatwierdzonych taryfach, czyli po tych negocjacjach, to jest niecałe 8 proc. średniego wzrostu. To daje na jednego obywatela przeciętnie miesięcznie wzrost kosztów o ok. 80-90 groszy” – powiedział Przemysław Daca. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

ms/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Budżet rodziny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
1a2b
Samorządy trzeba skomputeryzować i odchudzić i od razu się zrobią oszczędności. W samej Warszawie jest 500 radnych co jest rekordem świata. A nie podnosić cenę za wodę. Właściciele wody się znaleźli qrwa ich mać.
e691
tzn 80-90 gr więcej miesięcznie ale od 1 metra sześciennego a to jest różnica
antek10
nie moze być. Przecież jest nadwyżka w budżecie 28 mld. :-) Czyżby kłamczuszki robili kreatywną księgowość?
demeryt_69
Nawet nie zdawałem sobie sprawy z istnienia tego Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" któremu szefuje niejaki Daca :)

adam.1983
Nie ma to jak wyjaśniać inflacje inflacją :P podnosimy ceny bo jest inflacja a inflacja jest bo wszyscy podnoszą ceny, i tak aż do banknotów z 6 zerami.
tomkooo
prad w gore, smieci w gore, woda i scieki w gore, podatki w gore... inflacja w gore! brawo pis ;)
arzab
Podwyżki dla posłów i podsekretarzy też w górę ! To tak dla równowagi.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki