Czy założenie konta osobistego wiąże się z opłatami

2020-01-31 16:26
publikacja
2020-01-31 16:26

Konto osobiste jest nam niezbędne do życia. Trudno sobie obecnie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez niego. Gdy zdecydujemy się na założenie konta osobistego, tym, czego najbardziej się obawiamy, są niespodziewane i wysokie opłaty. Czy rzeczywiście należy się tego obawiać? Co zrobić, by uniknąć opłat za rachunek bankowy?


Porównanie ofert banków
Wiele banków ma w swojej ofercie darmowe konto osobiste. To jeden z podstawowych produktów, które decydują o ich działalności. Wydawałoby się zatem, że większość z nich zapewnia brak opłat zarówno przy jego zakładaniu, jak i przy prowadzeniu. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż okazuje się, że nie. Banki stawiają w tym zakresie różne warunki, po których spełnieniu można liczyć na zwolnienie z opłat różnego typu. Jak sprawdzić, które konto jest najkorzystniejsze pod względem opłat na tle co najmniej kilku banków? Wystarczy skorzystać z popularnych porównywarek online. W ten sposób porówna się koszt zakładania i prowadzenia ich rachunków. Można w nich znaleźć najnowszą ofertę różnych banków, która jest aktualizowana co miesiąc tak, by nie popełnić błędu i nie podpisać umowy o rachunek, która nie będzie już tak atrakcyjna, jak w miesiącach promocyjnych.

Jakich opłat nie mogą pobierać banki na Podstawowym Rachunku Płatniczym (PRP)?
Istnieje katalog opłat, których bank nie może pobrać w ramach darmowego konta, jeśli jest ono Podstawowym Rachunkiem Płatniczym (PRP). Katalog ten został określony przez polskiego ustawodawcę realizując prawo europejskie i żaden bank na terenie kraju nie ma prawa przy takim koncie obciążać klientów tymi opłatami, jednak tego rodzaju konta kierowane są tylko do nowych klientów, którzy wcześniej nie mieli żadnego rachunku bankowego. W ten sposób UE pragnie stymulować proces ubankowienia społeczeństwa. Dlatego w ramach PRP banki nie mogą obciążać klientów następującymi opłatami:

  • opłata za prowadzenie rachunku,
  • opłata za 5 pierwszych przelewów w danym miesiącu,
  • opłata za 5 pierwszych wpłat i wypłat we własnych bankomatach,
  • opłata za 5 pierwszych wpłat i wypłat, które zostały dokonane w bankomatach obcych, a więc znajdujących się poza terytorium Polski.

Jeśli bank pobiera za PRP którąś z powyższych opłat, oznacza to, że nie prowadzi swojej działalności zgodnie z prawem. Wówczas należy poszukać innego banku, który oferuje darmowe konta, a ten zgłosić do odpowiednich organów państwowych. Ponadto banki mogą oferować PRP bez tych limitów lub z większymi limitami, jednak jest to zależne od ich własnych ustaleń ofertowych.

Sposób zakładania konta a opłaty
Banki zwykle nie pobierają opłat za założenie konta i to niezależnie od tego, czy ma to miejsce bezpośrednio w placówce banku, czy też zamawia się kuriera, który przywozi umowę, czeka na jej odpisanie i dostarcza do banku. Wystarczy tylko się do tego odpowiednio przygotować, mając przy sobie dowód tożsamości oraz przebywając w miejscu odbioru o określonej godzinie. Wydawałoby się, że taka usługa dostarczenia dokumentów i karty będzie przerzucana na klienta. Okazuje się jednak, że tak nie jest i większość banków ponosi ją we własnym zakresie. W ten sposób można oszczędzić pieniądze do domowego budżetu.

Jakie opłaty może pobierać bank za darmowe konto i kiedy?
Jeśli mowa o PRP kierowanym do wcześniej nieubankowionych klientów, dodatkowe opłaty za prowadzenie konta nie są dozwolone. Natomiast w przypadku kont osobistych reklamowanych jako darmowe, banki mogą zastrzegać warunki, które należy spełnić, by opłaty np. za prowadzenie konta nie zostały naliczone. Za teoretycznie darmowe konto bank może pobrać opłaty, gdy nie zapewni się wpływu środków w danej wysokości w skali miesiąca (np. 1000 lub 2000 złotych), odpowiedniej liczby operacji z wykorzystaniem karty (np. 3-4 operacji w miesiącu) lub też nie wykorzysta się przynajmniej raz w miesiącu aplikacji mobilnej do dokonania płatności. To, czy bank pobierze opłatę w danym przypadku, jest zapisane w regulaminie, a konkretnie w tabeli opłat i prowizji. Warto się z nią zapoznać, zanim podpisze się umowę z bankiem.

Źródło:Materiał partnera

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki