REKLAMA
NIE PRZEGAP

Czy to dobry czas na kredyt hipoteczny?

Michał Kisiel2014-09-25 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2014-09-25 06:00
Czy to dobry czas na kredyt hipoteczny?
Czy to dobry czas na kredyt hipoteczny?
/ Thinkstock

Jesień to tradycyjnie czas ożywienia na rynku mieszkaniowym. Myślący o zakupie własnych czterech kątów odwiedzają targi, przeglądają oferty deweloperów, konsultują się z doradcami finansowymi. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać rozważając dziś zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Kupujący mieszkania są dzisiaj w dość komfortowej sytuacji – nie muszą szybko podejmować decyzji, mogą spokojnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Ceny lokali są stabilne, banki nie zmieniają gwałtownie polityki kredytowej, a cena pożyczanego pieniądza raczej spada niż rośnie. Podejmując decyzję na chłodno warto jednak pamiętać o kilku czynnikach, które mogą umknąć naszej uwadze.

Najtańszy kredyt z minimalnym wkładem własnym


Źródło: Thinkstock

Stopy niższe niż kiedykolwiek

Stopy procentowe są obecnie na rekordowo niskim poziomie. Z punktu widzenia kredytobiorcy oznacza to dwie rzeczy – banki są w stanie pożyczyć klientom spełniającym warunki jakościowe znaczne kwoty, a raty naliczane od spłacanych zobowiązań są niższe niż kiedykolwiek.

Skalę zmian pokazują chociażby rankingi regularnie publikowane przez Bankier.pl. Jeszcze 2 lata temu rodzina z dochodem na poziomie 6 tys. zł netto mogła liczyć na 20-letni kredyt na maksymalnie 520 tys. zł. W lecie tego roku niektóre banki przy zbliżonych założeniach proponowały niemal 600 tys. zł.


Bankier.pl
 

Dwa lata temu stopa WIBOR 3M wynosiła 4,95 proc., dziś jest o połowę niższa – 2,38 proc. Przekłada się to wprost na wysokość rat. Za pożyczone 350 tys. zł na 25 lat (przy założeniu 1,5-procentowej marży) dziś płacimy 1820 zł, a jesienią 2012 r. było to o 500 zł więcej.

Złudzenie taniego kredytu

W najbliższych miesiącach możemy się spodziewać kolejnych cięć stóp procentowych. Czeka nas najtańszy kredyt w historii. To dobra wiadomość dla planujących mieszkaniowe zakupy, ale warto pamiętać, że czas taniego pieniądza kiedyś się skończy.

Kredyt hipoteczny zaciągamy na kilkadziesiąt lat, a dzisiejsza wysokość raty nie powinna stanowić dla nas punktu odniesienia. Warto przeprowadzić „stress test” domowych finansów i sprawdzić, czy wzrost raty o jedną trzecią będzie do udźwignięcia.

Sprawdź, na jaki kredyt Cię stać. Porównaj oferty na Bankier.pl

Z tego samego względu nie warto wykorzystać do cna możliwości stwarzanych przez napędzany niskimi stopami wzrost zdolności kredytowej. Duży kredyt dziś może nie boleć, ale za kilka lat poczujemy jego ciężar w postaci mocno rosnącej raty.

Przy okazji należy wspomnieć o jeszcze jednym elemencie kosztu kredytu – marży pobieranej przez bank. Kredytodawcy od dłuższego czasu podwyższają ten wskaźnik. Udzielane dziś zobowiązania są droższe niż np. 2 lata temu. Efekt ten maskuje jednak spadek drugiego składnika oprocentowania – stopy WIBOR.

Od nowego roku więcej wkładu własnego

Osoby, które nie posiadają znaczących oszczędności i planują w dużej części wspomóc się kredytem przy zakupie mieszkania powinny zwrócić uwagę na zmieniające się wymogi banków. Od początku 2015 roku minimalna wysokość wkładu własnego wyniesie 10 proc., a więc będzie dwukrotnie wyższa niż teraz. Co więcej, w kolejnych latach banki będą oczekiwać, że kredytobiorca będzie posiadał coraz większą część ceny nabywanego lokalu. Docelowo, w 2017 roku, będziemy musieli wylegitymować się 20-procentowym wkładem własnym lub wnieść 1/10 ceny i zapłacić za dodatkowe ubezpieczenie.

Ten czynnik może skłonić do pośpiechu, trzeba mieć jednak na uwadze, że już dziś osobom posiadającym minimalne oszczędności banki proponują gorsze warunki. Pożyczka od rodziny i zwiększenie wkładu własnego mogą okazać się bardzo opłacalne, gdy wziąć pod uwagę całkowity koszt kredytu.

Dla osób, które nie posiadają żadnych oszczędności jedyną furtką pozostaje program „Mieszkanie dla młodych”. Dofinansowanie wkładu własnego może być istotną pomocą, ale pociąga za sobą szereg ograniczeń. W zamian za obniżenie kosztów zakupu będziemy musieli zgodzić się na kompromis – gorszą lokalizację i brak swobody sprzedaży mieszkania przez kilka lat.

Najtańszy kredyt z minimalnym wkładem własnym

Michał Kisiel

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~ddd
Brawo dla autora artykułu.Rzadko można znaleźć artykuł niepisany pod dyktando deweloperów i banków.A tu proszę.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~oro
Przy braniu kredytu hiPOtecznego warto pamiętać o dwóch najważniejszych rzeczach.Primo - że trzeba go będzie spłacić z odsetkami, które w ciągu kolejnych 20-30 lat przekroczą wartość kapitału.Secundo - WIBOR jest nieodłączną częścią oprocentowania i jest ZMIENNY, a zależy jedynie od RPP i jej POlityki pieniężnej (pamiętam czasy Przy braniu kredytu hiPOtecznego warto pamiętać o dwóch najważniejszych rzeczach.Primo - że trzeba go będzie spłacić z odsetkami, które w ciągu kolejnych 20-30 lat przekroczą wartość kapitału.Secundo - WIBOR jest nieodłączną częścią oprocentowania i jest ZMIENNY, a zależy jedynie od RPP i jej POlityki pieniężnej (pamiętam czasy kiedy roczny WIBOR był w okolicach 20%!, a nie tak dawno jeszcze przekraczał 6%).
~Azor
Odsetki przekroczą wartość kapitału przy historycznie niskich stopach. Troszkę większe zawirowanie na stopach i odsetki DWUKROTNIE przekroczą wartość kapitału. Niemożliwe? Frank powyżej 2,50 też był niemożliwy, a to jest dokładnie ten sam przypadek.do bilansu dodajemy spadek wartości mieszkania of course
~abc
Załóż lokatę na 20-30 lat i też będziesz miał ponad 100% odsetek od początkowego kapitału więc pisanie że więcej będzie odsetek do spłacenia niż wynosi kapitał NIE jest żadnym argumentem! Takie jest koszt pieniądza i działa on na obie strony runku - kredytobiorców i depozytariuszy.
~001 odpowiada ~abc
Oczywiście, że to koszt pieniądza. Tylko że jeśli ludzi nie stać na mieszkanie, to czy będzie stać na mieszkanie i pieniądz naraz? "nie mamy pieniędzy, to je sobie kupimy"?
~Grzechu_comeback
jest sposób na kredyt hipoteczny.... chociażby na dwór, który będzie wymagał korekty reformy administracyjnej :) wystarczy zapisać się do PO.... Dla najbardziej oddanych nawet wizja oglądania świata przez kraty nie będzie straszna-rejestr korzyści już niedługo będzie od 20 000 PLN-tylko porządne zegarki trzeba będzie zgłaszać. Ci jest sposób na kredyt hipoteczny.... chociażby na dwór, który będzie wymagał korekty reformy administracyjnej :) wystarczy zapisać się do PO.... Dla najbardziej oddanych nawet wizja oglądania świata przez kraty nie będzie straszna-rejestr korzyści już niedługo będzie od 20 000 PLN-tylko porządne zegarki trzeba będzie zgłaszać. Ci najbardziej oddani i gotowi na wyrzeczenia w postaci posad rządowych niech się nie zamartwiają.... zawsze może się przytrafić jakiś zarząd spółki w postaci "kamieni kupa S.A", gdzie nawet przy rezygnacji z posady dostaje się odprawę (biedną PKP stać, a co!) zawsze można też poszerzyć zarząd o dodatkowe krzesło... Orlen to bogata firma i zniesie wszystko..MŁODZI PIONIERZY GŁOWA W GÓRĘ, AVE SUN'ce PERUU! I do przodu :)W PO każdy jest fachowcem, któremu żaden konkurs nie straszny :)
~as
Kredyt sam w sobie nie jest problemem. Problem to jego wysokość w relacji do zarobków i w relacji do wartości nieruchomości. Branie kredytu na 100% ( a bywało że 120%) wartości i rata stanowiąca największy wydatek w domowym budżecie to samobójstwo. Dlatego kredyty są tylko dla bogatych czyli takich, którzy dobrze zarabiają i nadwyżki Kredyt sam w sobie nie jest problemem. Problem to jego wysokość w relacji do zarobków i w relacji do wartości nieruchomości. Branie kredytu na 100% ( a bywało że 120%) wartości i rata stanowiąca największy wydatek w domowym budżecie to samobójstwo. Dlatego kredyty są tylko dla bogatych czyli takich, którzy dobrze zarabiają i nadwyżki lokują w nieruchomościach w postaci wysokiego wkładu własnego.
~Azor
W stosunku do dramatycznego naganiania uprawianego na bankierze przez sprzedawców w tekstach sponsorowanych, ten tekst jest znacznie spokojniejszy. Mówiłem wam, żebyście coś sami napisali :) Jedyny powód do wzięcia kredytu jaki w nim znalazłem to ten, że jest jesień :) Chociaż oczywiście naganianie pod pozorem, że inni kupują to W stosunku do dramatycznego naganiania uprawianego na bankierze przez sprzedawców w tekstach sponsorowanych, ten tekst jest znacznie spokojniejszy. Mówiłem wam, żebyście coś sami napisali :) Jedyny powód do wzięcia kredytu jaki w nim znalazłem to ten, że jest jesień :) Chociaż oczywiście naganianie pod pozorem, że inni kupują to tandetny chwyt, ale tutaj nie ma naganiania, jest tylko sugestia :)

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki