REKLAMA

"Mieszkanie dla młodych" - najważniejsze fakty

Michał Kisiel2013-10-18 08:24analityk Bankier.pl
publikacja
2013-10-18 08:24
ingimage

Rządowy program dopłat do mieszkań ruszy zgodnie z planem. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta, a od początku 2014 roku będzie można starać się o dofinansowanie zakupu własnego lokum. Z możliwości wsparcia nie skorzystają jednak wszyscy zainteresowani - program obudowano kilkoma istotnymi ograniczeniami.

Marzący o własnych czterech kątach z chęcią przyjmą każdą formę pomocy. Osoby, które kupowały mieszkania w zeszłym roku, mogły jeszcze liczyć na tańsze kredyty dofinansowane w ramach "Rodziny na swoim". W tym roku nie działał żaden program dopłat, ale ostateczny kształt przybrało nowe rozwiązanie pod nazwą "Mieszkanie dla młodych".

[AKTUALIZACJA: zmiany w programie od 1 września 2015 r.]

Od września 2015 roku obowiązują NOWE ZASADY PROGRAMU "Mieszkanie dla młodych". O dopłatę do kredytu hipotecznego mogą starać się teraz również osoby zakupujące nieruchomość z rynku wtórnego. Na tym jednak nie koniec. Sprawdź najnowsze zmiany w programie MdM od 2015 roku.


Kto może otrzymać dopłatę?

Na dofinansowanie mogą liczyć osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Ostatnim momentem na złożenie wniosku jest rok kalendarzowy, w którym kończymy 35 rok życia. Jeśli staramy się o kredyt wspólnie z małżonkiem, to warunek ten dotyczy młodszego z małżonków.


Czy można liczyć na dopłatę, jeśli posiada się już nieruchomość?

Nie. Kupujący mieszkanie z dopłatą nie może być właścicielem mieszkania lub domu jednorodzinnego. Nie może być również współwłaścicielem budynku, jeśli w razie zniesienia współwłasności miałby prawo do co najmniej jednego wydzielonego lokalu mieszkalnego. Nie można również posiadać spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Te warunki dotyczą okresu czasu do momentu nabycia nieruchomości z dopłatą. W przypadku małżonków starających się o kredyt te warunki muszą spełnić oboje.

Warunek dotyczący współwłasności należy rozumieć następująco - jeśli jesteśmy np. współwłaścicielem posiadającym 25-procentowy udział w budynku, w którym są cztery mieszkania, to nie będziemy mogli skorzystać z programu "Mieszkanie dla młodych".


Czy można liczyć na dopłatę, jeśli wynajmuje się mieszkanie?

Tak. Jeśli jesteśmy najemcą lub korzystamy ze spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, to w ciągu 6 miesięcy od przeniesienia własności mieszkania z dopłatą powinniśmy rozwiązać umowę lub zrzec się prawa do mieszkania i opróżnić lokal.


Czy żeby otrzymać dopłatę, trzeba zaciągnąć kredyt?

Tak. Jest to podstawowy warunek. Kredyt musi być udzielony:

  • wyłącznie na zakup mieszkania lub domu (a więc nie jest dopuszczalne łączenie celów),

  • na co najmniej 50 proc. ceny mieszkania,

  • wyłącznie w walucie polskiej,

  • na okres co najmniej 15 lat,

  • na podstawie umowy, w której kredytobiorcą jest nabywca mieszkania.

Jeśli dysponujemy gotówką, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić mieszkanie na kredyt, a następnie spłacić zobowiązanie przed terminem.


Co zrobić, jeśli nie ma się wystarczającej zdolności kredytowej?

Do umowy kredytowej mogą przystąpić rodzice lub dzieci kredytobiorcy, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy. Dochody przystępujących do kredytu są brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej.


Czy z dopłat będzie można skorzystać w każdym banku?

Kredyt z dopłatą będzie można otrzymać tylko w banku, który podpisze odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. BGK na bieżąco aktualizuje wykaz instytucji kredytujących przyjmujących wnioski o finansowe wsparcie. Aktualną listę banków udzielających kredytów w ramach programu "Mieszkanie dla młodych" można znaleźć na stronie internetowej BGK.


Jakie mieszkanie można kupić na kredyt z dopłatą?

Dopłatę można otrzymać wyłącznie, jeśli kupujemy mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym - od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może być większa niż 75 mkw., a domu - 100 mkw. Jeśli w dniu składania wniosku o dofinansowanie wychowujemy co najmniej trójkę dzieci, to limity wynoszą odpowiednio 85 mkw. i 110 mkw.

Cena metra kwadratowego mieszkania nie może przekraczać limitów, które ustalane są osobno dla miast wojewódzkich, gmin sąsiadujących z miastami wojewódzkimi oraz pozostałych gmin.


Czy można liczyć na dopłatę, jeśli samemu buduje się dom metodą gospodarczą?

Tak, ale na zupełnie innych zasadach. Budujący, rozbudowujący lub przystosowujący budynek niemieszkalny do celów mieszkalnych mogą liczyć na zwrot części podatku VAT od materiałów budowlanych. Obowiązują w tym przypadku te same ograniczenia dotyczące powierzchni użytkowej budynku oraz wcześniejszego nieposiadania nieruchomości. Zwrot będzie dotyczyć budów, na które wydano pozwolenia po 1 stycznia 2014 roku, wniosek trzeba będzie złożyć do końca grudnia roku kalendarzowego, a poniesione wydatki udokumentować fakturami.


Na jaką kwotę dopłaty można liczyć?

Dofinansowanie będzie wynosić 10 proc. kwoty obliczonej jako iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania lub domu oraz średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie.

Jeśli powierzchnia użytkowa mieszkania przekracza 50 mkw., to dopłata będzie naliczana dla 50 mkw.

W przypadku osób wychowujących dzieci (nie tylko małżeństw) dopłata będzie obliczana z użyciem 15-procentowego przelicznika. Jeśli w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania kredytobiorcy urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, będzie można dodatkowo otrzymać 5 proc. kwoty obliczanej jak powyżej. Te środki będą przeznaczone na nadpłatę kredytu, a bank nie będzie mógł pobrać od tej czynności dodatkowej prowizji.


Jak będzie wypłacana dopłata?

Dopłata będzie wypłacana jednorazowo i przeznaczona na wkład własny do zaciąganego kredytu. Bank będzie brał pod uwagę dofinansowanie obliczając zdolność kredytową klienta, a także kalkulując stawkę marży i ewentualnego ubezpieczenia brakującego wkładu własnego. Środki będą przekazywane bezpośrednio kredytodawcy przez Bank Gospodarstwa Krajowego, nie trafią na rachunek kredytobiorcy.


Czy dopłaty trzeba będzie zwracać?

W niektórych przypadkach tak. Jeśli w ciągu 5 lat od dnia zawarcia umowy przeniesienia własności mieszkania:

  • sprzedamy je,

  • wynajmiemy lub użyczymy innej osobie,

  • zmienimy sposób użytkowania tak, że niemożliwe będzie zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (np. zamienimy w lokal usługowy),

  • staniemy się właścicielem lub współwłaścicielem innego mieszkania, ale nie w drodze spadku.

Zwrotowi podlega część otrzymanej dopłaty, proporcjonalna do liczby miesięcy pozostających do końca 5-letniego okresu obowiązywania ograniczeń.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~Krystian82
Oczywiście na rynku wtórnym mieszkania są tańsze, ale stare budownictwo zostawia wiele do życzenia..Ja wyliczam sobie właśnie wysokość kredytu na http://mieszkaniedlamlodych.com/ranking-kredytow-hipotecznych/ i myślę, że odpowiedni kredyt wybiorę. Te kilka tysięcy zł na ziemi nie leży, więc szkoda z tego nie Oczywiście na rynku wtórnym mieszkania są tańsze, ale stare budownictwo zostawia wiele do życzenia..Ja wyliczam sobie właśnie wysokość kredytu na http://mieszkaniedlamlodych.com/ranking-kredytow-hipotecznych/ i myślę, że odpowiedni kredyt wybiorę. Te kilka tysięcy zł na ziemi nie leży, więc szkoda z tego nie skorzystać.
~a5
Znowu przekręt. Mieszkania na rynku wtórnym są o wiele tańsze.
~Gosiek
Witam,
Spotkałam się z opinią, że w przypadku dopłat MDM kredyt można wziąć tylko
do wysokości ceny mieszkania płaconej deweloperowi, a nie na przyszłą wartość mieszkania (wraz z wykończeniem). Jak to jest?
~daniel
A wiecie czy ten program obejmuje tez mieszkania pod miastem? Planujemy zakup mieszkania w http://www.tarnowopark.pl/, ale to jest jakieś 20 minut od Poznania i nie wiem czy też mogę się starać o dopłatę.
~onena
Zobacz sobie mieszkania na os. Oaza Piatkowo, mają fajne jesienne promocje, możesz mieszkać przez rok za darmo.
~Mikołaj
Info dla oszczędzających i zarabiających na okazjach. Można zgarnąc 100 złotych zakładając konto przez internet w ING. Promocja trwa do końca miesiąca. Pozdrawiam

www.oszczedniacy.pl/2013/11/przeswietlona-oferta-konto-z-lwem.html
~kasiek
Czy będzie można skorzystać z tego dofinansowania kredytu, jeżeli miałam mieszkanie, jako osoba stanu wolnego i zostało ono sprzedane , a teraz będę planuje kredyt na nowe mieszkanie wspólnie z małżonkiem?
~bosman
Żyję w tym kraju 56 lat. na przestrzeni tego czasu wiele razy widziałem jak oszukiwano młodych - sam byłem oszukany. Dziś muszę pracować na Niemców ,bo w kraju nie ma dla mnie pracy. Młodzi nie dajcie się oszukać ! Chcą Was przywiązać kredytem jak psa do budy, bo nie ma kto robić na tych darmozjadów ! Uciekajcie Żyję w tym kraju 56 lat. na przestrzeni tego czasu wiele razy widziałem jak oszukiwano młodych - sam byłem oszukany. Dziś muszę pracować na Niemców ,bo w kraju nie ma dla mnie pracy. Młodzi nie dajcie się oszukać ! Chcą Was przywiązać kredytem jak psa do budy, bo nie ma kto robić na tych darmozjadów ! Uciekajcie z tego piekła do w miarę normalnych krajów i żyjcie jak ludzie ,a nie jak niewolnicy za psie pieniądze bez szans na emeryturę mając w perspektywie pracę do śmierci, bo biorąc pod uwagę dostęp do służby zdrowia , emerytury nie dożyjecie . Tam Wasz kraj ,gdzie chleb, a bajkami o polskości nie przejmujcie się . Polski już nie ma ! Co to za gospodarz ,który wyprzedaje własny majątek ? Stocznie,kopalnie,fabryki,cement,cukier,rolnictwo,wreszcie lasy i polską ziemię. No więc macie odpowiedź. Uciekajcie puki jeszcze można, bo zrobią ,że nie bedzie można,albo nie nie będzie za co-już nie ma.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki