Czy skarbówka zwróci kilka złotych nadpłaty w PIT?

Z dniem złożenia rocznej deklaracji podatkowej na podatek dochodowy od osób fizycznych często powstaje nadpłata lub niedopłata podatku. Kiedy wynosi ona minimum kilkanaście złotych, należy nam się zwrot z urzędu lub jesteśmy zobowiązani uregulować należność. Inaczej jest w momencie, gdy zalegamy z zapłatą tylko kilku złotych.

masz kilka złotych nadpłaconego podatku? nei licz na zwrot z urzędu

foto: thinkstock

Lepiej mieć nadpłacony podatek niż zaległość podatkową. W pierwszym przypadku możemy liczyć na zwrot. W drugim zaś musimy uiścić należność wraz z odsetkami. Niesprawiedliwe wydaje się jednak to, że organ podatkowy ma aż 3 miesiące (od daty złożenia deklaracji podatkowej) na zwrot naszych pieniędzy (bez odsetek) – i to nie w każdym przypadku.

Niedopłata podatku

Niedopłata powstaje przeważnie w sytuacji, kiedy zaliczki na podatek były pobierane według niższej stawki skali podatkowej niż powinny. Niedopłata pojawia się też w momencie, gdy podatnik uzyskuje przychody z wielu źródeł rozliczanych według niższej stawki podatku, które łącznie zobowiązują do zapłaty podatku według stawki 32 proc.

Co może grozić za niezapłacone 2 zł podatku?

Do redakcji Bankier.pl często nadsyłane są pytania od czytelników o to, czy powinni oni uregulować niedopłatę w wysokości kilku złotych. Odpowiedź brzmi: tak, ponieważ nie ma żadnego przepisu, który zwalniałby z tego obowiązku. Pieniądze te możemy wpłacić w kasie swojego urzędu skarbowego wraz z odsetkami albo też dokonać przelewu. Numer konta znajdziemy na stronie internetowej swojego urzędu skarbowego, w zakładce podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 54 par. 1 pkt 5 ordynacji podatkowej jeżeli odsetki nie przekraczałyby trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polską, to wtedy organ podatkowy ich nie naliczy.

Nadpłata podatku

Nadpłata występuje z powodu poboru zaliczek na podatek według wyższej stawki niż właściwa, zastosowania zawyżonej kwoty podatku ryczałtowego, rozliczenia kwoty wolnej od podatku (która nie była brana pod uwagę w trakcie obliczania zaliczek) lub przez zastosowanie ulg i odliczeń (w tym rozliczenia straty z lat poprzednich).

Jak dowiedzieliśmy się na infolinii podatkowej, jeżeli wysokość nadpłaty naszego podatku nie przekracza 3-krotności kwoty pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej (obecnie 6,60 zł), to organ podatkowy nie zwróci takiej nadwyżki. Co więcej, kwota ta nie przechodzi na poczet ewentualnych należności względem organu podatkowego w przyszłości.Jak wyjaśnia Piotr Szulczewski, analityk PIT.pl, przepisy ordynacji podatkowej mówią jednak zupełnie co innego. Kwoty do 11,60 zł (a przed 17 stycznia 2014 r - kwoty do 8,80 zł), zgodnie z art. 76 par. 2, podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych. W razie ich braku nadpłata przechodzi na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wystąpi o ich zwrot (wtedy organ podatkowy musi oddać mu nadpłatę w kasie). Wyższą nadpłatę organ podatkowy powinien nam zwrócić w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia deklaracji podatkowej bez dodatkowego wniosku o zwrot, zatem powinien dokonać tego z urzędu. Zatem im wcześniej podatnik złoży zeznanie podatkowe, tym szybciej może liczyć na zwrot.

Aktualizacja: 18.01.2014r.

Justyna Niedbał

Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl


Justyna Niedbał

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~domis

czy mozna dostac zwrot na raty

! Odpowiedz
0 0 ~big

a ja miałem 0,80gr niedopłaty i szybciutko tą kwotę przelałem . rozliczałem się indywidualnie, gdybym zlecił zakładowi pracy nie byłoby sprawy.

! Odpowiedz
0 1 ~long

w rozliczeniu syna była nadpłata do zwrotu w wys. 4 zł i została zwrócona w ciągu 2 tygodni,

! Odpowiedz
0 0 ~dark

Nie 6,6 zł tylko teraz 8,8 zł. A od lutego 11,60 zł

! Odpowiedz
0 0 ~ed

Po co te eufemizmy, przecież to państwo, na czele którego stoi ten czy inny

! Odpowiedz
1 0 ~man

Czytam ten komentarz i nie wierzę! Jak nasze społeczeństwo składa się z takich d-e-bili to się dziwię, że w tym kraju cokolwiek działa!

! Odpowiedz
0 1 ~Lem

"Dopóki nie wynaleziono internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - Stanisałw Lem.
A jak się dobrze przyjrzeć i głębiej zastanowieć, to przecież w tym kraju praktycznie nic nie działa. Czyli wszystko się zgadza! Pozdro! :)

! Odpowiedz
0 2 ~lol

Widać za długo żyjesz, bo szkolna nauka czytania ze zrozumieniem już Ci z głowy wyparowała. A po drugie: nie pisz drukowanymi bo to świadczy o impertynencji. Krzykaczy mamy w życiu codziennym dość.
Pozdro!

! Odpowiedz
3 0 ~UWAGA REDAKTORZY

NIEEE NOOO BEZ JAJ DZIECKO IDZ DO SZKOŁY NAJPIERW POŻYJ TROCHĘ A POTEM PISZ ..

DO BANKIERA - PROSZE O NIE PUBLIKOWANIE TAKICH SZPETNYCH KŁAMLIWYCH WPROWADZAJĄCYCH W BŁĄD LUDZI INFORMACJI!!!!

OD LAT DOSTAJE ZWROTY W WYSOKOŚCI KILKUSET ZŁOTYCH BO SKARBÓWKA MUSI SIĘ ROZLICZYĆ = JEŚLI NIE DOSTANĘ TO ZNACZY ŻE POCZTA MNIE OKRADŁA!!!!

NO JAK SOBIE TAK MOŻE USTALAĆ COŚ BO POCZTA MA 6 ZA PRZEKAZ , DZIECIAKU, WEŹ SIE NIE UDZIELAJ BŁAGAM :/ SZKODZISZ LUDZIOM OBNIŻASZ POZIOM BANKIERA...

Pokaż cały komentarz !

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl