Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Co może grozić za niezapłacone 2 zł podatku?

redaktor Bankier.pl

Czy fiskusowi musimy oddać nawet 1 zł zaległego podatku? Czy jest jakaś graniczna kwota podatku (niedopłaty), której możemy nie zapłacić, skoro nadpłata podatku w wysokości do 11,60 zł nie podlega zwrotowi i urząd skarbowy automatycznie zalicza ją na poczet przyszłych zaległości podatkowych?

Nasza czytelniczka zapytała: W tym roku, składając PIT-37 za 2013 rok w urzędzie skarbowym, miałam zapłacić w kasie kwotę 2 zł, która wynikła jako niedopłata podatku. Wypadło mi to zupełnie z głowy. Czy powinnam teraz to uregulować? Czy mogę poczekać i zrobić to w przyszłym roku, przy kolejnym rozliczeniu?

Jaką minimalną kwotę zaległego podatku trzeba oddać fiskusowi? (fot. iStock / Thinkstock)

Pytanie tym bardziej zasadne, że urząd skarbowy w odwrotnym przypadku - gdy w zeznaniu rocznym PIT "wyjdzie" nam kilkuzłotowa nadpłata podatku - nie odda podatnikowi tej kwoty. Zgodnie z przepisami wysokość kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (obecnie 11,60 zł, czyli czterokrotność wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez "Pocztę Polską" za nadanie poleconej przesyłki listowej 4 x 2,90 zł = 11,60 zł)  jest kwotą graniczną, po przekroczeniu której skarbówka dokonuje automatycznego zwrotu nadpłaconego podatku. Poniżej tej kwoty nadpłata z urzędu jest zaliczana na poczet przyszłych zaległości podatkowych. Chyba, że podatnik złoży osobny wniosek o zwrot kilku złotych nadpłaconego podatku.

Odpowiadając na pytanie czytelniczki, jeśli te 2 zł to niedopłata wynikająca z PIT-37, to powinna Pani wpłacić ją w kasie lub na rachunek urzędu skarbowego. Termin zapłaty w przypadku PIT-a rozliczającego dochody za 2013 rok minął 30 kwietnia 2014 roku. Od 1 maja 2014 od tej kwoty 2 zł rosną odsetki podatkowe. Ich wysokość może Pani obliczyć przy pomocy kalkulatora odsetkowego.

Co prawda kwota 2 zł jest tak niewielka, że odsetki podatkowe, które do tej pory narosły, wynoszą tylko 11 gr i długo jeszcze nie przekroczą granicy 8,70 zł, od której stają się wymagalne - czyli trzeba będzie je zapłacić.

Odsetek podatkowych nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotnej wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez "Pocztę Polską" za nadanie poleconej przesyłki listowej. Obecnie kwota minimalna odsetek wynosi zatem 2,90 zł x 3 = 8,70 zł. Z zasad zaokrągleń odsetek wynika, że nie pobiera się odsetek w kwocie 8,00 zł (pobiera się od 9 zł wzwyż).

Jeśli kwotę 2 zł wpłaci Pani dopiero w kwietniu 2015 roku (składając PIT-37 za 2014 rok) wówczas odsetki nadal będą niewymagalne (przy obecnych stawkach wyniosą około 18 gr).

US może z też urzędu umorzyć zaległość podatkową przy tak niskiej kwocie zaległości podatkowej (gdy nie przekracza pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym) - jednak może, ale nie musi. Ostatecznie to podatnik odpowiada za uregulowanie należności podatkowej w pełnej wysokości.

Rozliczenie podatkowe PIT za 2013 rok przedawni się dopiero z końcem 2019 roku, a więc fiskus ma jeszcze ponad 5 lat aby przy okazji kontroli prawidłowości deklaracji PIT upomnieć się o te 2 zł.

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 9 ~wef

Hheheh... Ja w Wejherowie woj pomorskie złożyłem pit. dostałem pismo, że mam wnieść korektę - w piśmie było napisane, że albo skorygować własnoręcznie na złożonym dokumencie albo złożyć formularz korekcyjny. Ide do urzedu z samego rana - tak pasowało, Pani urzędnik bardzo zaspana - wkurzona (chyba za to ze byłem 5 minut po otwarciu urzedu) z cała "moca" twierdzi " nie może to być korekta pisemne na złozonym zeznaniu musi być złożona kolejna korekta - którą trzba złożyć w okienku podawczym - no cóż wiedziałem co sie świeci. złożenie korekty jako kolejnego pisma w okienku przedłuża sprawe wypłaty nadpłaty o 2 miesiące. NA tym własnie polega "uszczelnianie systemu podatkowego " dla celów 500 +/ Miałem nadpłaty około 1000zł. Głowę pod topór kładę że 4 dni przed upływem 2 miesięcy dostanę kolejne pismo że mam coś im donieść do sprawdzenia. No cóż tak własnie Państwo w białych rękawiczkach zgodnie z prawem obraca naszą kasą bez oprocentowania. Można ???? - pewnie że można... nawet 1000zł przetrzymać. Pozdrawiam urzędników US Wejherowo - chyba najbardziej starających się wykazać przed zwierzchnikami

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ~Willy

Czy ktoś wie co się dzieje z nadpłatami , których podatnik nie odbierze ? Np. moi starsi i schorowani biedni rodzice , mieli do zwrotu kilka razy po 2 - 3 zł , których urząd skarbowy nie wyśle , bo przekaz droższy , na konto nie przeleje - bo rodzice nie posiadają , mi nie da , bo muszą być osobiście ( no chyba , że miałbym upoważnienie NOTARIALNE !!! ) , a osobiście to musiałbym zawieść ich samochodem , a w tym przypadku koszty : paliwo , czas , może jeszcze jakaś "awaria" , ale przede wszystkim męczarnia dla rodziców ze względu na ich stan zdrowia ...
W tym roku po raz pierwszy od lat rodzice mają oddać skarbówce 3 zł ... i tak się zastanawiam co zrobić by państwo skarbowe nie zaczęło ciągać rodziców do wyjaśnień ... Gdyby nie to że urząd wcześniej nie oddał kilkunastu złotych , nie miałbym oporu by oddać te trzy złote , ale gdy pomyślę jak Polska traktuje swoich obywateli ( okrada ) to opór rośnie strasznie ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~Maria

Przekazałam 1,00 zł do Urzędu Skarbowego /pit 37/ za pośrednictwem Poczty Polskiej.Koszt przelewu 10,00 zł !!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 10 ~Darkman

Mi za kilkadziesiąt groszy wparował kiedyś do domu komornik... Znaczy do domu moich rodziców. Wyobraźcie sobie stan przedzawałowy mojej mamy. Po "wyjaśnieniu" sprawy w US, okazało się, że to nie ja im tylko oni mi byli winni te kilkadziesiąt groszy... Bardzo, ale to bardzo dosadnie wyraziłem się na temat "pani" która nasłała na mnie sępa, oraz co ogólnie sądzę na ten temat, "pani" prawie się popłakała, oczywiście żadnej odpowiedzialności ani skruchy...
Tak tak, tylko w Polsce...
Żenada.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 33 ~Niezadowolony

Tak to prawda, mi za 2zł, dowalił 250zł. Naczelnik Urzędu zapewniał mnie, że nie dostanę kary, a Pan "URZĘDAS" zrobił jazdę, a jaki był nie miły, zachowywał się jak zły policjant na filmach z hollywood podczas przesłuchiwania. Takie rzeczy to chyba tylko w Polsce.

! Odpowiedz
3 25 ~emigrant

mozliwe tylko w polsce:P

! Odpowiedz
6 73 ~oro

A jaka jest kara za oskubanie milionów emerytów z oszczędności o łącznej wartości około 150 miliardów złotych?Tak tylko pytam.

! Odpowiedz
1 6 ~hahahha

nie moze byc kary bo panstwo potrzebowalo te pieniadze na inne cele hahah np dla politykow i dla ich rodzin banda bezmozgow dobrze ze nie mieszkam w pl juz

! Odpowiedz
13 57 ~lol3

proszę nie zapominać, że odsetki to pikuś w porównaniu do mandatu jaki można dostać za nieuregulowanie podatku (nawet 10 groszy). A mandat to już co najmniej 200 zł. Trafi się urzędas zamiast człowieka to i 2000 wlepi.

! Odpowiedz
5 38 ~byku

Oho! Chyba się jeden już trafił, bo dał Ci "minusa" przy poście...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.