REKLAMA

Co może grozić za niezapłacone 2 zł podatku?

Katarzyna Sudaj2014-11-25 09:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2014-11-25 09:00

Czy fiskusowi musimy oddać nawet 1 zł zaległego podatku? Czy jest jakaś graniczna kwota podatku (niedopłaty), której możemy nie zapłacić, skoro nadpłata podatku w wysokości do 11,60 zł nie podlega zwrotowi i urząd skarbowy automatycznie zalicza ją na poczet przyszłych zaległości podatkowych?

Co może grozić za niezapłacone 2 zł podatku?
Co może grozić za niezapłacone 2 zł podatku?
fot. iStock/Thinkstock / / Thinkstock

Nasza czytelniczka zapytała: W tym roku, składając PIT-37 za 2013 rok w urzędzie skarbowym, miałam zapłacić w kasie kwotę 2 zł, która wynikła jako niedopłata podatku. Wypadło mi to zupełnie z głowy. Czy powinnam teraz to uregulować? Czy mogę poczekać i zrobić to w przyszłym roku, przy kolejnym rozliczeniu?

Jaką minimalną kwotę zaległego podatku trzeba oddać fiskusowi? (fot. iStock / Thinkstock)

Pytanie tym bardziej zasadne, że urząd skarbowy w odwrotnym przypadku - gdy w zeznaniu rocznym PIT "wyjdzie" nam kilkuzłotowa nadpłata podatku - nie odda podatnikowi tej kwoty. Zgodnie z przepisami wysokość kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (obecnie 11,60 zł, czyli czterokrotność wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez "Pocztę Polską" za nadanie poleconej przesyłki listowej 4 x 2,90 zł = 11,60 zł)  jest kwotą graniczną, po przekroczeniu której skarbówka dokonuje automatycznego zwrotu nadpłaconego podatku. Poniżej tej kwoty nadpłata z urzędu jest zaliczana na poczet przyszłych zaległości podatkowych. Chyba, że podatnik złoży osobny wniosek o zwrot kilku złotych nadpłaconego podatku.

Odpowiadając na pytanie czytelniczki, jeśli te 2 zł to niedopłata wynikająca z PIT-37, to powinna Pani wpłacić ją w kasie lub na rachunek urzędu skarbowego. Termin zapłaty w przypadku PIT-a rozliczającego dochody za 2013 rok minął 30 kwietnia 2014 roku. Od 1 maja 2014 od tej kwoty 2 zł rosną odsetki podatkowe. Ich wysokość może Pani obliczyć przy pomocy kalkulatora odsetkowego.

Co prawda kwota 2 zł jest tak niewielka, że odsetki podatkowe, które do tej pory narosły, wynoszą tylko 11 gr i długo jeszcze nie przekroczą granicy 8,70 zł, od której stają się wymagalne - czyli trzeba będzie je zapłacić.

Odsetek podatkowych nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotnej wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez "Pocztę Polską" za nadanie poleconej przesyłki listowej. Obecnie kwota minimalna odsetek wynosi zatem 2,90 zł x 3 = 8,70 zł. Z zasad zaokrągleń odsetek wynika, że nie pobiera się odsetek w kwocie 8,00 zł (pobiera się od 9 zł wzwyż).

Jeśli kwotę 2 zł wpłaci Pani dopiero w kwietniu 2015 roku (składając PIT-37 za 2014 rok) wówczas odsetki nadal będą niewymagalne (przy obecnych stawkach wyniosą około 18 gr).

US może z też urzędu umorzyć zaległość podatkową przy tak niskiej kwocie zaległości podatkowej (gdy nie przekracza pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym) - jednak może, ale nie musi. Ostatecznie to podatnik odpowiada za uregulowanie należności podatkowej w pełnej wysokości.

Rozliczenie podatkowe PIT za 2013 rok przedawni się dopiero z końcem 2019 roku, a więc fiskus ma jeszcze ponad 5 lat aby przy okazji kontroli prawidłowości deklaracji PIT upomnieć się o te 2 zł.

Źródło:
Katarzyna Sudaj
Katarzyna Sudaj
redaktor Bankier.pl

Redaktor obszaru Biznes. Absolwentka Wydziału Prawa UAM i Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W swoich publikacjach porusza tematykę prawno-podatkową dotyczącą osób fizycznych i firm sektora MSP. Tel.: 601 951 503

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~wef
Hheheh... Ja w Wejherowie woj pomorskie złożyłem pit. dostałem pismo, że mam wnieść korektę - w piśmie było napisane, że albo skorygować własnoręcznie na złożonym dokumencie albo złożyć formularz korekcyjny. Ide do urzedu z samego rana - tak pasowało, Pani urzędnik bardzo zaspana - wkurzona (chyba za to ze byłem 5 minut po otwarciu Hheheh... Ja w Wejherowie woj pomorskie złożyłem pit. dostałem pismo, że mam wnieść korektę - w piśmie było napisane, że albo skorygować własnoręcznie na złożonym dokumencie albo złożyć formularz korekcyjny. Ide do urzedu z samego rana - tak pasowało, Pani urzędnik bardzo zaspana - wkurzona (chyba za to ze byłem 5 minut po otwarciu urzedu) z cała "moca" twierdzi " nie może to być korekta pisemne na złozonym zeznaniu musi być złożona kolejna korekta - którą trzba złożyć w okienku podawczym - no cóż wiedziałem co sie świeci. złożenie korekty jako kolejnego pisma w okienku przedłuża sprawe wypłaty nadpłaty o 2 miesiące. NA tym własnie polega "uszczelnianie systemu podatkowego " dla celów 500 +/ Miałem nadpłaty około 1000zł. Głowę pod topór kładę że 4 dni przed upływem 2 miesięcy dostanę kolejne pismo że mam coś im donieść do sprawdzenia. No cóż tak własnie Państwo w białych rękawiczkach zgodnie z prawem obraca naszą kasą bez oprocentowania. Można ???? - pewnie że można... nawet 1000zł przetrzymać. Pozdrawiam urzędników US Wejherowo - chyba najbardziej starających się wykazać przed zwierzchnikami
~Willy
Czy ktoś wie co się dzieje z nadpłatami , których podatnik nie odbierze ? Np. moi starsi i schorowani biedni rodzice , mieli do zwrotu kilka razy po 2 - 3 zł , których urząd skarbowy nie wyśle , bo przekaz droższy , na konto nie przeleje - bo rodzice nie posiadają , mi nie da , bo muszą być osobiście ( no chyba , że miałbym upoważnienie Czy ktoś wie co się dzieje z nadpłatami , których podatnik nie odbierze ? Np. moi starsi i schorowani biedni rodzice , mieli do zwrotu kilka razy po 2 - 3 zł , których urząd skarbowy nie wyśle , bo przekaz droższy , na konto nie przeleje - bo rodzice nie posiadają , mi nie da , bo muszą być osobiście ( no chyba , że miałbym upoważnienie NOTARIALNE !!! ) , a osobiście to musiałbym zawieść ich samochodem , a w tym przypadku koszty : paliwo , czas , może jeszcze jakaś "awaria" , ale przede wszystkim męczarnia dla rodziców ze względu na ich stan zdrowia ...
W tym roku po raz pierwszy od lat rodzice mają oddać skarbówce 3 zł ... i tak się zastanawiam co zrobić by państwo skarbowe nie zaczęło ciągać rodziców do wyjaśnień ... Gdyby nie to że urząd wcześniej nie oddał kilkunastu złotych , nie miałbym oporu by oddać te trzy złote , ale gdy pomyślę jak Polska traktuje swoich obywateli ( okrada ) to opór rośnie strasznie ...
~Maria
Przekazałam 1,00 zł do Urzędu Skarbowego /pit 37/ za pośrednictwem Poczty Polskiej.Koszt przelewu 10,00 zł !!!!!!!!!
~Darkman
Mi za kilkadziesiąt groszy wparował kiedyś do domu komornik... Znaczy do domu moich rodziców. Wyobraźcie sobie stan przedzawałowy mojej mamy. Po "wyjaśnieniu" sprawy w US, okazało się, że to nie ja im tylko oni mi byli winni te kilkadziesiąt groszy... Bardzo, ale to bardzo dosadnie wyraziłem się na temat "pani" Mi za kilkadziesiąt groszy wparował kiedyś do domu komornik... Znaczy do domu moich rodziców. Wyobraźcie sobie stan przedzawałowy mojej mamy. Po "wyjaśnieniu" sprawy w US, okazało się, że to nie ja im tylko oni mi byli winni te kilkadziesiąt groszy... Bardzo, ale to bardzo dosadnie wyraziłem się na temat "pani" która nasłała na mnie sępa, oraz co ogólnie sądzę na ten temat, "pani" prawie się popłakała, oczywiście żadnej odpowiedzialności ani skruchy...
Tak tak, tylko w Polsce...
Żenada.
~Niezadowolony
Tak to prawda, mi za 2zł, dowalił 250zł. Naczelnik Urzędu zapewniał mnie, że nie dostanę kary, a Pan "URZĘDAS" zrobił jazdę, a jaki był nie miły, zachowywał się jak zły policjant na filmach z hollywood podczas przesłuchiwania. Takie rzeczy to chyba tylko w Polsce.
~oro
A jaka jest kara za oskubanie milionów emerytów z oszczędności o łącznej wartości około 150 miliardów złotych?Tak tylko pytam.
~hahahha
nie moze byc kary bo panstwo potrzebowalo te pieniadze na inne cele hahah np dla politykow i dla ich rodzin banda bezmozgow dobrze ze nie mieszkam w pl juz
~lol3
proszę nie zapominać, że odsetki to pikuś w porównaniu do mandatu jaki można dostać za nieuregulowanie podatku (nawet 10 groszy). A mandat to już co najmniej 200 zł. Trafi się urzędas zamiast człowieka to i 2000 wlepi.
~byku
Oho! Chyba się jeden już trafił, bo dał Ci "minusa" przy poście...

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2014

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki