REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Czernicki z MF: Nowy podatek przychodowy to raczej uszczelnienie przed agresywną optymalizacją

2021-09-13 06:06
publikacja
2021-09-13 06:06

Liczymy, że nowy podatek przychodowy od dużych korporacji sprawi, iż firmom nie będzie opłacało się unikać płacenia CIT; bo właściwie nie jest to nowa danina, a raczej uszczelnienie przed agresywną optymalizacją - powiedział PAP główny ekonomista MF Łukasz Czernicki.

Czernicki z MF: Nowy podatek przychodowy to raczej uszczelnienie przed agresywną optymalizacją
Czernicki z MF: Nowy podatek przychodowy to raczej uszczelnienie przed agresywną optymalizacją
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

Rząd przyjął w zeszłym tygodniu projekt, który przewiduje wprowadzenie podatku od wielkich firm, których udział dochodów w przychodach wynosić będzie mniej niż 1 proc. Podatek ma dotyczyć tylko dochodów i przychodów z działalności operacyjnej i wynosić będzie 0,4 proc. osiąganych przez firmy przychodów plus 10 proc. nadmiarowych płatności biernych.

"Podatek będzie miał charakter przychodowy, nie dochodowy. Jego bardzo istotnym założeniem jest to, by nie objął firm inwestujących ani najmniejszych firm i prostych spółek" - wskazał w rozmowie z PAP Łukasz Czernicki. Jak dodał, według przewidywań MF obejmie on głównie spółki kapitałowe i ich grupy o bardziej skomplikowanych strukturach właścicielskich.

Reklama

"To odpowiedź na wyzwania związane z dużymi firmami, dużymi koncernami, które mają gigantyczne obroty i wysoki przychód, a jednocześnie nie wykazują u nas dochodu dzięki jakimś sztucznym operacjom finansowym czy transferze pieniędzy na zasadzie udostępniania licencji przez podmioty zagraniczne. One nie płacą wówczas normalnego CIT. Chodzi o sytuację firm, które mają bardzo wysokie przychody, a wykazują jednocześnie bardzo niskie dochody" - opisywał.

Według Czernickiego nowy podatek obejmie firmy działające w Polsce i osiągające tu przychody. "Wiadomo, że zagraniczne koncerny też mają siedzibę w Polsce i optymalizują się właśnie w ten sposób, że kupują od zagranicznej centrali - zazwyczaj z siedzibą w raju podatkowym - licencje" - zauważył główny ekonomista MF, dodając, iż z taką agresywną optymalizacją trudno jest walczyć.

Reklama

Podkreślił także, iż podatek przychodowy jest o tyle użyteczny, że przychód trudno jest ukryć przed urzędem podatkowym.

"Projekt definiuje wydatki nadmiarowe, nawiązując do znanych już instytucji w ustawach podatkowych, w szczególności ograniczeń w +potrącalności+ kosztów finansowania dłużnego oraz usług niematerialnych. Firmy wiedzą więc czego się spodziewać po nowej regulacji" - powiedział główny ekonomista MF.

"Mamy nadzieję, że dzięki zaistnieniu tego rozwiązania w porządku prawnym, firmy zorientują się, że unikanie opodatkowania coraz mniej im się opłaca i zrezygnują z obarczonej ryzykiem inżynierii podatkowej na rzecz zapłaty normalnego CIT" - dodał.

„Nie można stwierdzić ex ante, czy podatek będzie dotyczył konkretnej firmy, cyfrowej czy konwencjonalnej. To wszystko zależy od tego, jaką politykę optymalizacji podatkowej stosuje dany podmiot w roku podatkowym” - mówił.

Według planów MF podatek ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r., jednak - zdaniem Czernickiego - firmy nie powinny mieć trudności z przygotowaniem się do nowych przepisów.

"To właściwie nie jest nowy podatek. To jest raczej uszczelnienie przed agresywną optymalizacją, bo jeśli firmy przestaną się optymalizować, to po prostu nie będą go płacić. Uczciwie funkcjonujące firmy nie mają się czego obawiać. Według symulacji MF ten podatek będzie dotyczyć najwyżej kilku proc. spółek w Polsce" - podkreślił.

Jak informuje MF, podobne podatki od wielkich firm nie są wyjątkiem i funkcjonują m.in. w USA, we Włoszech, Austrii, czy Kanadzie. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
talmud
tak samo jak związek 2 zwyrodnialców ....to nie związek tylko ......małżeństwo ...LMFAO
qart
Tusk musi wrócić! By chronić interesy niemieckich i francuskich firm których ten minimalny podatek dotyczy. Carrefour, Aldi, Auchan...
300_pala
Daj znać ile za ostanie 6 lat podatku zapłacił Apple albo Google
stefanw
Za taką wypowiedź w cywilizowanym kraju taki minister zostałby zdymisjonowany tego samego dnia. Polska niestety jest krajem dzikim.
jarunia
oj WÓJ SAM i brat germanin się zdenerwuje, a TARGOWICA juz się czaji, czeka tylko na instrukcje
anty12
Targowica czyli pis. Takt nie rozkradl tak osli i wpuscil tyle holoty co PiS. Pisowski rzad zadluzyl Polske na 800mln swiezutkiego dlugu.To jest dopiero targowica.
jarunia odpowiada anty12
myslę, że masz racje jedyna szansa to II hołd berliński i prośba o opiekę kanclerz Merkel i cara Putina
anty12 odpowiada jarunia
Hehe, dobre. wasz ukochany wodz kleka przed kazdym, co tydizen naklada nowy podatek i placi haracz na USA. Po cos te wojna hamerykanskie w Polin stacjomuja. Nie widzialem wojsk niemieckich na ziemi polskiej za Tuska. Wiec sie nie podniecaj.
anty12 odpowiada jarunia
I za Tuska takze nei widzialem masy kolowowych na ulicach i nieslysalem ukrainskiego bez przerwy. Zbiewae wams i episowskie koltuny.
jarunia odpowiada anty12
nie gryż ręki która cię karmi

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki