REKLAMA

Czechy zaapelowały o pomoc Polski w przyjęciu pacjentów z Covid-19

2021-03-05 15:44, akt.2021-03-06 12:23
publikacja
2021-03-05 15:44
aktualizacja
2021-03-06 12:23
fot. DAVID W CERNY / Reuters

Republika Czeska aktywowała mechanizm pomocy międzynarodowej i poprosiła Niemcy, Szwajcarię i Polskę o współpracę w umieszczeniu w tych krajach pacjentów z Covid-19 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia w Pradze. Szpitale w Czechach są przepełnione.

Komunikat czeskiego resortu mówi o potrzebie umieszczenia za granicą co najmniej kilkudziesięciu pacjentów. Zdaniem ministerstwa wiele szpitali w kraju nie jest w stanie zapewnić chorym odpowiedniej opieki medycznej. Podkreślono, że w Czechach jest 14 proc. wolnych łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Pacjenci są przewożeni do placówek poza miejscem zamieszkania, a ich transport bywa organizowany nawet 10 razy w ciągu dnia.

O przetransportowaniu za granicę decyduje lekarz prowadzący za zgodą chorego. Dokumentacja medyczna musi być przetłumaczona na język kraju przyjmującego. Termin transportu i przyjęcia pacjenta ustala szpital zagraniczny. Koszty przewozu, refundowane później przez Unię Europejską, pokrywa ministerstwo zdrowia.

O możliwości przyjęcia pacjentów z Czech w zagranicznych placówkach mówi się od kilku tygodni. Najbardziej zaawansowane są rozmowy z Niemcami. Minister spraw zagranicznych Czech Tomasz Petrziczek powiedział dziennikarzom gazety "Hospodarzskie Noviny", że rozmowy nie są finalizowane z powodu braku decyzji ministerstwa zdrowia. Według nieoficjalnych informacji PAP, w kontaktach z Polską dotąd tylko sondowano, które nieodległe od granicy szpitale mogłyby przyjąć pacjentów.

Kraska: Polska jest gotowa pomóc Czechom w walce z pandemią

Polska jest gotowa pomóc Czechom w walce z pandemią; czekamy na pierwszych pacjentów - powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że "w tych ciężkich sytuacjach także trzeba pomagać sąsiadom".

Kraska pytany w Polsat News, czy Polska jest gotowa pomóc Czechom w walce z pandemią, odpowiedział: "tak, nawet dzisiaj rozmawialiśmy ze sztabem kryzysowym, jeżeli chodzi o pomoc".

Przypomniał, że "taka pomoc już została udzielona Słowacji". "Trzech pacjentów w tej chwili już w Polsce przebywa. Wiemy, że prawdopodobnie pojawią się następni" - dodał.

Przekazał, że również "województwo dolnośląskie zadeklarowało tę pomoc". "Mamy wyznaczone szpitale do pomocy. Słowacy i Czesi głównie kładą nacisk, że to są pacjenci wymagający niestety opieki respiratorowej, czyli w dość ciężkim stanie" - mówił wiceszef resortu zdrowia.

Poinformował, że Polska czeka na sygnał od strony czeskiej, "kiedy taki pierwszy pacjent do nas trafi". Zapewnił, że "jesteśmy na to gotowi".

Podkreślił, że "w tych ciężkich sytuacjach także trzeba pomagać sąsiadom". "My jako Polska taką deklarację złożyliśmy i teraz chcemy ją wypełnić, mimo że u nas też sytuacja jest trudna, ale myślę, że Czechy są w gorszej sytuacji, niż Polska" - ocenił.

Ministerstwo zdrowia w Pradze poinformowało w piątek, że Republika Czeska aktywowała mechanizm pomocy międzynarodowej i poprosiła Niemcy, Szwajcarię i Polskę o współpracę w umieszczeniu w tych krajach pacjentów z Covid-19. Szpitale w Czechach są przepełnione. (PAP)

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
1a2b
o pomoc się prosi a nie apeluje
kochan
Można kilka sztuk przyjąć, mało to kosztuje a będzie czym się w Teleexpressie pochwalić
jasiek2017
Nie powinniśmy pomagać Czechom.
1) od lat szkalują polskie towary i firmy podając fałszywe informacje
2) cały czas blokują rozwój polskich firm w Czechach
3) Czesi wystąpili przeciwko Polsce do UE w sprawie zakazu działalności polskiej kopalni
4) Czechom nie podobają się polskie szklarnie bo tworzą świetlną
Nie powinniśmy pomagać Czechom.
1) od lat szkalują polskie towary i firmy podając fałszywe informacje
2) cały czas blokują rozwój polskich firm w Czechach
3) Czesi wystąpili przeciwko Polsce do UE w sprawie zakazu działalności polskiej kopalni
4) Czechom nie podobają się polskie szklarnie bo tworzą świetlną poświatę w nocy
5) Czesi szykanują polskich pracowników na terenie Czech
6) i wiele więcej wrogich Polsce działań,

dlatego Polska powinna odwrócić się do Czech plecami i jak najszybciej stworzyć bariery nie do przejścia wobec np Skody aby uniemożliwić sprzedaż tych aut.
karbinadel
Typowo chrześcijańska miłość bliźniego, godna Prawdziwego Wolaka
jasiek2017 odpowiada karbinadel
Nie jestem żadnym chrześcijaninem, jeszcze na głowę nie upadłem. A jak już tak bardzo chcesz pomagać to rób to za swoje pieniądze i przejedź się do Czech aby zapytać gdzie jest ich chrześcijaństwo
adam.1983
kilkudziesięciu pacjentów a zawracają gitarę aż 3 krajom, tyle to zapewne wynoszą dzienne wahania ogólnej ilości pacjentów, zanim skończą się rozmowy i ustalenia to obciążenie szpitali się może znacząco zmienić. Kilka tysięcy to by było warto o tym trąbić ale kilkadziesiąt to spokojnie opchną na tych 14% wolnych kilkudziesięciu pacjentów a zawracają gitarę aż 3 krajom, tyle to zapewne wynoszą dzienne wahania ogólnej ilości pacjentów, zanim skończą się rozmowy i ustalenia to obciążenie szpitali się może znacząco zmienić. Kilka tysięcy to by było warto o tym trąbić ale kilkadziesiąt to spokojnie opchną na tych 14% wolnych łóżek intensywnej opieki.
sloneczkodzg
Albo kopalnia i elektrownia TURÓW albo Covid 19 . Można się potargować .
jasiek2017
Dokładnie tak.
Utrudniają Polsce robienie biznesu, donoszą do UE a teraz mają czelność prosić o pomoc.
dawcakapitalu
Najpierw kablują a teraz chcą pomocy
jasiek2017
Można im odpowiedzieć, Niezwłocznie podejmiemy decyzję (czyli za kilka lat)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki