REKLAMA

Czabański: Media publiczne będą prawdopodobnie finansowane z budżetu

2019-08-27 18:24
publikacja
2019-08-27 18:24

Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiedział we wtorek, że w następnej kadencji media publiczne będą prawdopodobnie finansowane z budżetu państwa. Według niego na ten cel powinno być przeznaczone na przykład 0,2 proc. PKB, czyli 3-3,5 mld zł.

fot. Grazyna Myslinska / / FORUM

Przewodniczący RMN opowiedział się we wtorek w Polskim Radiu 24 za ustanowieniem nowego systemu finansowania mediów publicznych.

"Tym nowym systemem będzie najprawdopodobniej finansowanie bezpośrednio z budżetu państwa. Ono ma duże zalety jeżeli będą spełnione pewne warunki, a zwłaszcza ten warunek, żeby ta kwota przeznaczona na media publiczne była określona w ustawie jako część, ułamek ułamka PKB, tak jak finansuje się siły zbrojne, po to, żeby kolejne rządy czy rząd ustalający budżet z roku na rok nie miał pokusy, żeby zmniejszyć te pieniądze" - tłumaczył Czabański, który jest jednocześnie posłem PiS.

Czabański zaproponował, by na media publiczne przeznaczane było np. 0,2 proc. PKB. "To by była kwota mniej więcej na poziomie 3-3,5 miliardów złotych rocznie na wszystkie media publiczne, czyli na telewizję, jej oddziały regionalne, Polskie Radio oraz stacje regionalne Polskiego Radia. Jeżeli takie rozwiązanie byłoby przyjęte, to fundament finansowy mediów publicznych będzie trwały, pozwalający na rozwój" - zaznaczył szef RMN.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości opowiedział się jednocześnie za wprowadzeniem pewnego zadośćuczynienia dla ludzi, którzy do tej pory płacili abonament radiowo-telewizyjny. "Trzeba tym ludziom dać satysfakcję za te lata płacenia abonamentu, dlatego że oni doceniali rolę mediów publicznych, nie zrażali się różnymi próbami destrukcji systemu abonamentowego i po prostu uważali, że to jest ich obywatelski obowiązek" - powiedział szef RMN.

Według niego pomysły na to zadośćuczynienia pojawią się w kampanii wyborczej PiS. "W każdym razie ja będę optował za tym, żeby te pomysły wynagrodzenia stały się elementem obietnic naszych na przyszłą kadencję" - powiedział Czabański. 

mkr/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Pisowska telewizja Republika ma jakieś promile oglądalności i co ciekawe jest odrobinę obiektywniejsza niż TVP. Oczywiście ciągle jest pod kreską, bo po co komu zaśmiecać umysł i uwagę propagandą?
ajwaj
I dobrze :)
Prymitywno-jaskiniowo-infantylna propagande TVP-PISa powinni wszyscy z IQ>100 popatrzec,

bo reszta to i tak zaglosuje "kto da wiecej"
and00
No i dobrze, koniec fikcji z abonamentem
Chyba nie znam nikogo kto to płaci, nawet nie wiem gdzie miałbym radio albo TV zgłosić
Ja nawet nie rozumiem idei abonamentu w obecnych, cyfrowych czasach, no bo co to jest?
Podatek od posiadania telewizora?
A argumenty że można tą klasę na dzieci czy inne cele przeznaczyć.
No i dobrze, koniec fikcji z abonamentem
Chyba nie znam nikogo kto to płaci, nawet nie wiem gdzie miałbym radio albo TV zgłosić
Ja nawet nie rozumiem idei abonamentu w obecnych, cyfrowych czasach, no bo co to jest?
Podatek od posiadania telewizora?
A argumenty że można tą klasę na dzieci czy inne cele przeznaczyć...
Zawsze kasę można na coś bardziej fajnego albo wzbudzającego litość przeznaczyć
langdon25
Naprawdę nie lepiej te kasę przeznaczyć na służbę zdrowia, ratowanie małych dzieci , opiekę nad starszymi ludźmi ???!!! Lepiej wyrzucić 3 mld na festiwal disco polo niż w końcu w godnych warunkach leczyć ludzi ? Narodzie opamiętaj się. I tak coraz więcej ludzi nie ogląda tv , jest net, vod, streaming itp
jes
Opieka nad starszymi nic nie daje a codzienne pranie mózgu dla lepszego sortu przekłada się na procent w wyborach. Mechanizm znany od dawna. Nasz Gebels (zamierzone) to wie,
andre92
Naród tu nie ma nic do gadania - to jest kolejny podatek i jak ludzie nie chcą go płacić dobrowolnie - to się weźmie z pieniędzy które miał iść np na opiekę zdrowotna
misafi
3 miliardy na PiSią szczujnie? A dlaczego nie 5? Albo 10? Jak te pieniądze będą szły z kasy PiS to Czabański może i 100 miliardów deklarować. Bo obecnie to dzieło Kurskiego ma tyle wspólnego z telewizją publiczną co dom z domem publicznym.
talmud
"wyborcy" musza czerpac natchnienie z "pewnych zrodel" - cieszyc sie trzeba ze mamy takich wymagajacych wyborcow.....
jes
i takich sprzedajnych rodaków, za kopiejki

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki