Chiny zapowiadają odwet, jeśli USA wprowadzą nowe cła

Chiny będą zmuszone podjąć konieczne środki odwetowe, jeśli USA zrealizują swoje zapowiedzi oclenia kolejnych chińskich towarów wartych 300 mld dolarów rocznie – ogłosił w czwartek rząd ChRL, określając groźby celne jako sprzeczne z obietnicami Waszyngtonu.

(fot. Jason Lee / Reuters)

W krótkim komunikacie rządowego komitetu odpowiedzialnego za kwestie celne napisano, że wprowadzenie nowych ceł przez USA jest niezgodne z ustaleniami poczynionymi przez przywódców obu krajów na spotkaniu w Osace. Nie sprecyzowano, jakie, środki odwetowe mogą zostać podjęte.

Podczas spotkania w kuluarach grupy G20 w Osace prezydent USA Donald Trump uzgodnił z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem wznowienie dwustronnych negocjacji w sprawie konfliktu handlowego, toczonego przez oba kraje od ponad roku. Trump oświadczył wtedy, że na razie nie wprowadzi nowych ceł.

Na początku sierpnia Trump wyraził jednak niezadowolenie z braku postępów w rozmowach po wizycie amerykańskiego zespołu negocjacyjnego w Szanghaju i ogłosił, że nałoży dodatkowe taryfy na chińskie towary warte 300 mld USD rocznie, co oznaczałoby, że karnymi cłami objęty zostanie praktycznie cały chiński eksport do USA.

Prezydent Trump wycofał się jednak częściowo z tych zapowiedzi we wtorek, gdy ogłosił przełożenie daty wprowadzenia ceł na niektóre rodzaje produktów, w tym telefony komórkowe, laptopy i inne dobra konsumpcyjne, na połowę grudnia. Według komentatorów ma to na celu osłabienie wpływu taryf na amerykańskich konsumentów w czasie przedświątecznych zakupów.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP) anb/ cyk/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 open_mind

General Electric gwałtownie spada dzisiaj (czwartek), spadając aż o 13 procent w ciągu dnia po opublikowaniu nowego raportu informatora finansowego Harry'ego Markopolosa, który twierdzi, że firma jest „większym oszustwem niż Enron”.

Markopolos, który odegrał kluczową rolę w obaleniu Berniego Madoffa, twierdzi, że jego zespół odkrył znaczące dowody oszustwa księgowego po siedmiu miesiącach analizowania książek GE. Powiedział, że odkryli oszustwo w konglomeracie w wysokości 38 miliardów dolarów, a to „zaledwie wierzchołek góry lodowej”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 open_mind

Jeśli GE upadnie, zabierze Boeinga razem z sobą i parę innych. Większość Boeingów jest napędzana silnikami GE. I dlatego Deep state do tego nie dopuści chociażby ich mieli obdzierać ze skóry na żywca, ale wszystko do czasu, jak z tym „dzbanem i urwanym uchem”.

! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 14 ajwaj

""Nie sprecyzowano, jakie, środki odwetowe mogą zostać podjęte przez Chiny""
- a wlasnie bo sprecyzowano :)

Chiny nie sa juz zwiazane umowami z kal-bojami (koleny raz Jankesi pròbuja ich wykiwac) i szykuja "opcje atomowe".

W zasadzie to stary repertuar w innej kolejnosci.
- Metale Ziem Rzadkich
- przyspieszenie pozbywania sie zielonych produktów drukarek FED
- inwestycje w Iranie, gl. nafta-gaz (kal-bojskie sa deficytowe i na dlugo nie starcza
- ostra jazda ze zbrojeniami (maja miec hyper-sonic), jak nie to pozycza od Rosjan. Kal-boje moze se zmajstruja za 10 lat, bron kosmiczna, Amer. Lacinska z rakietami jadrowymi wlacznie (Kuba, Venezuela itd.)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 14 jkendy

Problem polega na tym, że komunistyczny reżim nie może nic zrobić bo eksportuje 5 razy więcej niż importuje.

! Odpowiedz
1 6 ajwaj odpowiada jkendy

bardzo chcesz
a nic nie wiesz

! Odpowiedz
11 15 talmud

trump to "slup" aipac - nic nie robi dla zwyklego bialego amerykanina - stek klamstw & bzdur ktore dzieli & tak juz podzielone spoleczenstwo.....celem tego slupa jest ocalenie "elyty rzadzacej"za wszelka cene - nawet kosztem zycia zwyklych ludzi
wybory wygra ten kto zostanie namaszczony przez aipac......

! Odpowiedz
7 18 misiosnechacz

Trump wiedział o widmie recesji dlatego wycofał się z wymiany ciosów i poczeka co powie gospodarka. Chiny po tych informacjach mając na uwadze nadchodzące wybory mówią sprawdzam. Trump przegra bo nie jest konsekwentny, zmieni zdanie i wojuje z wszystkimi i jest politycznie zależny od gospodarki. MAGA

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil