REKLAMA

Chiny zainteresowane utworzeniem globalnej aukcji skór w Polsce

2021-01-08 14:07
publikacja
2021-01-08 14:07
Chiny zainteresowane utworzeniem globalnej aukcji skór w Polsce
Chiny zainteresowane utworzeniem globalnej aukcji skór w Polsce
fot. Commercial RAF / / Shutterstock

W Polsce może powstać globalna aukcja skór; o wspólnej inwestycji wartej 60-80 milionów euro rozmawiali ambasador Chin Liu Guangyuan i prezes Związku Polski Przemysł Futrzarski (ZPPF) Szczepan Wójcik - poinformowała organizacja.

Jak zauważa w komunikacie Związek Polski Przemysł Futrzarski, dotychczas transakcje pomiędzy polskimi i chińskimi przedsiębiorcami realizowane były za pośrednictwem domów aukcyjnych niezwiązanych ani z Polską, ani z Chinami. Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Liu Guangyuan przyznał, że jest już po rozmowach z Chińską Izbą Handlowa, która również dostrzega potencjał planowanego przedsięwzięcia. Chodzi o utworzenie aukcji skór o charakterze globalnym.

Ambasador zaznaczył podczas czwartkowego spotkania, że Chiny są największym rynkiem zbytu naturalnych skór, będąc jednocześnie ich największym importerem. Według przedstawionych przez niego szacunków, Chiny pozyskują rocznie skóry wytworzone w Polsce o wartości przekraczającej ponad 100 mln dol. Stanowi to 10 proc. ogółu zapotrzebowania Kraju Środka na ten surowiec - zaznaczył Związek.

Branża wskazała, że Polska jest obecnie największym producentem naturalnych skór na świecie, a wytwarzany przez nas surowiec uważany jest za najlepszy pod względem jakości.

"To tylko jeden z aspektów, który pozwala twierdzić, że stworzenie przez oboje partnerów polsko-chińskiego domu aukcyjnego o charakterze globalnym jest działaniem inwestycyjnie pożądanym" - argumentuje organizacja.

W przekonaniu branży futrzarskiej, "stworzenie Polskiej Aukcji Skór wiąże się z zasileniem polskiej gospodarki wieloma miliardami złotych, co w czasach ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego przyczynić się może do wsparcia rodzimej gospodarki również poprzez tworzenie nowych miejsc pracy. W zakładanym przez polski przemysł futrzarski międzynarodowym projekcie inwestycyjnym znajduje się budowa potężnego centrum logistycznego, magazynowego, a także konferencyjnego, którego centrum staną się obiekty aukcyjne" - czytamy.

Związek szacuje wartość wspólnej inwestycji na około 60 do 80 milionów euro. Jest przekonany, że przyczyni się ona w niedługim czasie do rozwoju zaplecza dydaktycznego i naukowego – również poprzez przywrócenie nad Wisłą wyspecjalizowanych pracowni kuśnierskich.

"Pragniemy zaznaczyć, że realizowanie przez Polskę inwestycji tej skali, obsługującej wszystkie etapy produkcyjne, pozwoli nam przyciągnąć do kraju znane marki i firmy słynące z produkcji futer i naturalnych ubrań" - napisano w komunikacie. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Chiny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
prs
Glupie 80 baniek euro..
Super pomysl.
Polska - globalnie.
To sie podoba.
jpelerj
Ale kawał: "Branża wskazała, że Polska jest obecnie największym producentem naturalnych skór na świecie, a wytwarzany przez nas surowiec uważany jest za najlepszy pod względem jakości." O jakości skór to Polska słyszała. Giełda przydała by się futerkowcom, bo wspomogła by ich pozycję. Ale po naszych tradycyjnie Ale kawał: "Branża wskazała, że Polska jest obecnie największym producentem naturalnych skór na świecie, a wytwarzany przez nas surowiec uważany jest za najlepszy pod względem jakości." O jakości skór to Polska słyszała. Giełda przydała by się futerkowcom, bo wspomogła by ich pozycję. Ale po naszych tradycyjnie dobrych kontaktach z Chinami w dziedzinie technologii 5G (Polska wycięła chińskie firmy na rzecz USA) i blokowaniu umowy inwestycyjnej Unia-Chiny to nie wierzę jakoś w długotrwałość działania takiej giełdy w Polsce. Raczej Chiny zdobędą przyczółek a potem szybko się przeniosą do innego kraju.
nanader1
Taka giełda może potencjalnie być magnesem dla inwestycji i innowacji w produkcję skór naturalnych. Byłoby super, gdyby firmy z tej branży wybierały Polskę.
pkc
Trzeba obrać kierunek Chiński, handel i rozwój protekcje Chin, gdy komuch w USA wygrał, znów PISy zostały z ręką w nocniku, postawiły na zła karte , jak w 39 trzeba było isc z Hitlerem na Rosje a nie z Anglosasami liczyć na cud. jak zawsze polska polityka zagraniczna to porażka. h, d. i kamieni kupa
itso_empty2
''jak w 39 trzeba było isc z Hitlerem na Rosje'' błahahaha jeden zaborca lepszy od drugiego po co pomagać komukolwiek walczyć jak mieli okazje powalczyć ze sobą
pkc odpowiada itso_empty2
Z powodu swojego położenia geopolitycznego Polska nie mogła być Szwajcarią, nigdy nie będzie. Przez jej terytoria przewalać się będą wojska a wojny lepiej prowadzić na obcym terenie. (spalona ziemia)
itso_empty2 odpowiada pkc
spalona to jest jak pijaki i zdrajcy są u władzy a jak porządny gospodarz to wykorzysta położenie Polskę ciężej ominąć niż Szwajcarkę.
grab
Chiny eksportują swoje kiepskie skóry w dużej ilości aby importować lepsze. Prosta ekonomia a my będziemy takim targiem badziewia!
ssmentek
Może lepiej centrum handlu organami z wiwisekcji? :)
jogi1104
Pewnie lepiej nie wspolpracowac gospodarczo z Chinami i probowac zaczac jesc piasek jak grecy lub hiszpanie. Tam jest komunizm i brak praw czlowieka napisal zielony aktywista albo katolik w tshircie z Chin, na komorce z podzespolami z Chin, pijac schlodzone proseco z lodowki z Chin.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki