REKLAMA
RPP

Chiny zadłużyły się w euro. Cios w dolara?

2019-11-06 09:15
publikacja
2019-11-06 09:15

Po raz pierwszy od 15 lat Chiny wyemitowały obligacje denominowane w euro. Pekin wytycza ścieżkę dla uzależnionych od dolara firm zza Muru.

fot. / / Pexels

We wtorek Państwo Środka wyemitowało w Paryżu obligacje siedmio-, dwunasto- i dwudziestoletnie o łącznej wartości 4 mld euro. Była to największa w historii aukcja chińskich papierów skarbowych denominowanych w obcej walucie - podało ministerstwo finansów ChRL.

Oferta cieszyła się dużą popularnością wśród inwestorów - popyt był pięciokrotnie wyższy, sięgnął 20 mld euro. Rentowność "siedmiolatek" wynosi 0,197 proc., "dwunastolatek" 0,618 proc., a "dwudziestolatek" 1,078 proc. Obligacje są notowane na rynku Euronext i giełdzie w Londynie.

Chiny zdecydowały się na emisję długu w euro po raz pierwszy od 2004 r., w ostatnich latach sięgały po dolary - 3 mld dol. w 2018 r. i 2 mld dol. rok wcześniej. Takie kwoty są kroplą w morzu potrzeb finansowych Pekinu, zaspokajanych głównie przez krajowy system finansowy. Celem chińskich władz jest jednak nie pozyskanie ogromnych środków od zagranicznych inwestorów, ale wyznaczenie benchmarku cenowego, który ułatwi emisję obligacji firmom zza Muru.

Te na razie głównie sięgają po "zielone": papiery dolarowe stanowią ponad trzy czwarte (z 849 mld dol.) niewykupionych obligacji denominowanych w walutach zagranicznych wyemitowanych przez biznes z Państwa Środka - wynika z danych Dealogic cytowanych przez "Financial Times". Dług w euro to raptem 5 proc. Popularność amerykańskiej waluty nie słabnie. Tylko w tym roku podmioty zza Muru - przedsiębiorstwa, instytucje finansowe i agencje rządowe - wyemitowały obligacje denominowane w walutach zagranicznych o wartości 192 mld dol., z tego aż 177 mld dol. stanowiły papiery dolarowe.

Dolar jest główną walutą rezerwową świata i najważniejszym środkiem płatności w handlu zagranicznym, również dla Chin. Pekin od ponad dekady wyraża jednak niezadowolenie z dominującej roli amerykańskiej waluty. Niepokój komunistycznych władz nasila się w okresie eskalacji konfliktu z USA - "zielony" jest bowiem najpotężniejszą bronią gospodarczą, po którą mogą sięgnąć Amerykanie.

Emisja długu w euro jest czytelnym znakiem, że Chińczycy starają się redukować ryzyko poprzez dywersyfikację - biznes z Państwa Środka ma dzięki temu lepsze warunki do zadłużania się w europejskiej walucie. Chińscy emitenci skorzystają też z niższych niż w USA stóp procentowych. Całkowita rezygnacja z dolara na razie pozostaje za horyzontem, ale chińskie władze stawiają kolejny krok w stronę zmniejszenia uzależnienia od Stanów Zjednoczonych.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
palonka
Istotnie, pora juz odchodzić od totalnej dominacji dolara. Nieodpowiedzialna polityka obecnego rządu USA powoduje stopniowy spadek zaufania do ich waluty. Tylko jak nazwiemy te nowe obligacje ... nazwa DIM-SUM BONDS już zajęta. Może MI-BONDS?
Gratuluje artykułów o Chinach. Bardzo interesujące. KP
zan
Przystąpienie do konfrontacji jednocześnie z Chinami i z Rosją nie było mądre. Pycha?
silvio_gesell
4mld € to nie jest istotna kwota w skali gospodarki Chin.
_jasko
"Dług w euro to raptem 5 proc. " - jest w artykule.
Ale już niezadługo Chiny będą emitować obligacje denominowane PLN.
Już w 2011 roku Wielki Strateg twierdził, że polska waluta powinna pełnić funkcję "przynajmniej trzeciej waluty zapasowej w naszej części Europy, po euro i dolarze".
ajwaj
Dlaczego mozna polubic bankier.pl `?
Bo sa blizej reala niz CIA buble, PISiy bzdety itd robiace za "wolna prase"

Tu mozna napisac np. ;

BOGATA Polska - po lozach, bandytach CIA Magdalenki znowu ostatnia w GfK

Tu przejdzie czasem > i znowu kanalie okradly Polaków

Na tym tle dział geomarketingowy
Dlaczego mozna polubic bankier.pl `?
Bo sa blizej reala niz CIA buble, PISiy bzdety itd robiace za "wolna prase"

Tu mozna napisac np. ;

BOGATA Polska - po lozach, bandytach CIA Magdalenki znowu ostatnia w GfK

Tu przejdzie czasem > i znowu kanalie okradly Polaków

Na tym tle dział geomarketingowy GfK zbadał różne kluczowe wskaźniki europejskiego handlu detalicznego, opracował analizy trendów dla 32 krajów europejskich i podsumował je w bezpłatnym badaniu „Retail Europe”.

POLSKA > w czarnej dziu--pie

https://ixtenso.de/retail-marketing/gfk-studie-zur-situation-des-stationaeren-einzelhandels-in-der-eu.html
talmud
bardzo piękny ruch ktory jest elementem misternej układanki........

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki