Chiny zadłużyły się w euro. Cios w dolara?

Po raz pierwszy od 15 lat Chiny wyemitowały obligacje denominowane w euro. Pekin wytycza ścieżkę dla uzależnionych od dolara firm zza Muru.

(Pexels)

We wtorek Państwo Środka wyemitowało w Paryżu obligacje siedmio-, dwunasto- i dwudziestoletnie o łącznej wartości 4 mld euro. Była to największa w historii aukcja chińskich papierów skarbowych denominowanych w obcej walucie - podało ministerstwo finansów ChRL.

Oferta cieszyła się dużą popularnością wśród inwestorów - popyt był pięciokrotnie wyższy, sięgnął 20 mld euro. Rentowność "siedmiolatek" wynosi 0,197 proc., "dwunastolatek" 0,618 proc., a "dwudziestolatek" 1,078 proc. Obligacje są notowane na rynku Euronext i giełdzie w Londynie.

Chiny zdecydowały się na emisję długu w euro po raz pierwszy od 2004 r., w ostatnich latach sięgały po dolary - 3 mld dol. w 2018 r. i 2 mld dol. rok wcześniej. Takie kwoty są kroplą w morzu potrzeb finansowych Pekinu, zaspokajanych głównie przez krajowy system finansowy. Celem chińskich władz jest jednak nie pozyskanie ogromnych środków od zagranicznych inwestorów, ale wyznaczenie benchmarku cenowego, który ułatwi emisję obligacji firmom zza Muru.

Te na razie głównie sięgają po "zielone": papiery dolarowe stanowią ponad trzy czwarte (z 849 mld dol.) niewykupionych obligacji denominowanych w walutach zagranicznych wyemitowanych przez biznes z Państwa Środka - wynika z danych Dealogic cytowanych przez "Financial Times". Dług w euro to raptem 5 proc. Popularność amerykańskiej waluty nie słabnie. Tylko w tym roku podmioty zza Muru - przedsiębiorstwa, instytucje finansowe i agencje rządowe - wyemitowały obligacje denominowane w walutach zagranicznych o wartości 192 mld dol., z tego aż 177 mld dol. stanowiły papiery dolarowe.

Dolar jest główną walutą rezerwową świata i najważniejszym środkiem płatności w handlu zagranicznym, również dla Chin. Pekin od ponad dekady wyraża jednak niezadowolenie z dominującej roli amerykańskiej waluty. Niepokój komunistycznych władz nasila się w okresie eskalacji konfliktu z USA - "zielony" jest bowiem najpotężniejszą bronią gospodarczą, po którą mogą sięgnąć Amerykanie.

Emisja długu w euro jest czytelnym znakiem, że Chińczycy starają się redukować ryzyko poprzez dywersyfikację - biznes z Państwa Środka ma dzięki temu lepsze warunki do zadłużania się w europejskiej walucie. Chińscy emitenci skorzystają też z niższych niż w USA stóp procentowych. Całkowita rezygnacja z dolara na razie pozostaje za horyzontem, ale chińskie władze stawiają kolejny krok w stronę zmniejszenia uzależnienia od Stanów Zjednoczonych.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 palonka

Istotnie, pora juz odchodzić od totalnej dominacji dolara. Nieodpowiedzialna polityka obecnego rządu USA powoduje stopniowy spadek zaufania do ich waluty. Tylko jak nazwiemy te nowe obligacje ... nazwa DIM-SUM BONDS już zajęta. Może MI-BONDS?
Gratuluje artykułów o Chinach. Bardzo interesujące. KP

! Odpowiedz
2 11 karroryfer

dziwne że dopiero teraz

! Odpowiedz
14 35 zan

Przystąpienie do konfrontacji jednocześnie z Chinami i z Rosją nie było mądre. Pycha?

! Odpowiedz
7 27 silvio_gesell

4mld € to nie jest istotna kwota w skali gospodarki Chin.

! Odpowiedz
2 10 _jasko

"Dług w euro to raptem 5 proc. " - jest w artykule.
Ale już niezadługo Chiny będą emitować obligacje denominowane PLN.
Już w 2011 roku Wielki Strateg twierdził, że polska waluta powinna pełnić funkcję "przynajmniej trzeciej waluty zapasowej w naszej części Europy, po euro i dolarze".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 sztos1

TO ŻADNA KWOTA .

! Odpowiedz
49 25 ajwaj

Dlaczego mozna polubic bankier.pl `?
Bo sa blizej reala niz CIA buble, PISiy bzdety itd robiace za "wolna prase"

Tu mozna napisac np. ;

BOGATA Polska - po lozach, bandytach CIA Magdalenki znowu ostatnia w GfK

Tu przejdzie czasem > i znowu kanalie okradly Polaków

Na tym tle dział geomarketingowy GfK zbadał różne kluczowe wskaźniki europejskiego handlu detalicznego, opracował analizy trendów dla 32 krajów europejskich i podsumował je w bezpłatnym badaniu „Retail Europe”.

POLSKA > w czarnej dziu--pie

https://ixtenso.de/retail-marketing/gfk-studie-zur-situation-des-stationaeren-einzelhandels-in-der-eu.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 60 talmud

bardzo piękny ruch ktory jest elementem misternej układanki........

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR/USD -0,04% 1,1058
2019-11-22 12:20:00
USD/PLN 0,06% 3,8862
2019-11-22 12:19:00
EUR/PLN 0,01% 4,2969
2019-11-22 12:18:00
CHF/PLN -0,02% 3,9103
2019-11-22 12:19:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil