Chiny ostrzegają Sorosa: Nikt nie podważy stabilności juana

Chiny mają dobre podstawy, aby nie obawiać się spekulantów – pisze agencja Xinhua, uważana za organ Komunistycznej Partii Chin. To odpowiedź na słowa George’a Sorosa, według którego gospodarcze załamanie Państwa Środka jest nieuniknione.

(fot. MajREPORTER / )

W lakonicznym komentarzu możemy przeczytać też, że „w przeciwieństwie do sugestii spekulantów, Chiny nie są źródłem problemów, lecz istotnym motorem światowego wzrostu gospodarczego”.

- Co więcej, dzięki wzrostowi o 6,9%, którego większość gospodarek może pozazdrościć, Chiny dodały do światowego wzrostu więcej niż wynosi PKB Szwecji czy Argentyny. George Soros, który ostatnio na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos ostrzegał przed „twardym lądowaniem Chin” stawiał takie przewidywania już kilkukrotnie.  – czytamy dalej.

W dalszej części komentarza agencja uzasadnia, że chociaż w chińskiej gospodarce trwa obecnie wielka transformacja, to kraj wciąż przyciąga bezpośrednie inwestycje zagraniczne (126 mld USD w ubiegłym roku), a w gospodarce rośnie zatrudnienie i powstawanie nowych firm.

Na zakończonym w ubiegłym tygodniu szczycie w Davos amerykański miliarder stwierdził m.in., że załamanie w chińskiej gospodarce jest „praktycznie nieuniknione”, a on sam gra obecnie na spadki indeksu S&P500, cen surowców oraz azjatyckich walut.

Wczoraj agencja informacyjna cytowała „Dziennik Ludowy”, który powołując się na badania ministerstwa handlu klarownie stwierdził: „Nie ma wątpliwości, że nikomu nie udałoby się podważyć stabilności chińskiego juana i hongkońskiego dolara”.

- Rok temu Soros ogłosił, że wreszcie wycofuje się z inwestowania, aby oddać się politycznej filantropii. W tym roku jednak wypowiedział Chinom „wojnę” twierdząc, że prowadzi krótką sprzedaż azjatyckich walut. Zważywszy na jego wpływy, światowy rynek został narażony na poważniejsze fluktuacje, a azjatyckie waluty napotkały większą presję ze strony spekulantów – dodaje anglojęzyczne wydanie „Dziennika Ludowego”.

George’owi Sorosowi największą sławę przyniosło granie na spadek kursu funta brytyjskiego w 1992 r. W trakcie azjatyckiego kryzysu z 1997 r. premier Malezji oskarżył miliardera o pogłębienie przeceny bhata.

- Dlaczego więc spekulanci czynią uwagi, które stoją w sprzeczności z rzeczywistością? Analizy pokazują, że grający na krótko albo „nie odrobili zadania domowego” albo celowo starają się wytworzyć panikę, aby zgarnąć zyski – dodaje dziś Xinhua.

Warto też zwrócić uwagę na to, że w komentarzu chińskiej agencji zacytowano amerykańskiego inwestora Jima Rogersa, według którego „prawdziwym źródłem ostatnich problemów są działania Rezerwy Federalnej oraz zwiększenia rządowego długu”.

W 2015 r. wzrost PKB wyniósł w Chinach 6,9%, co było zgodne z oczekiwaniami większości ekonomistów. Jest to wynik o 0,4 punktu procentowego niższy niż w 2014 r. oraz najniższy odczyt od 1990 r., gdy w Państwo Środka uderzyły sankcje za masakrę na Placu Tiananmen.

W samym czwartym kwartale druga największa gospodarka świata odnotowała wzrost rzędu 6,8% wobec 6,9% w trzecim kwartale. Był to najniższy wynik od początku ostatniego kryzysu finansowego.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Laik

Granie na spadki indeksu ma cos wspólnego z CDSami? Albo może mieć?

! Odpowiedz
1 7 ~bankierr

POLSKA jest na starcie do wielu lat wzmożonego rozwoju, po ośmiu latach dreptania w miejscu.

! Odpowiedz
13 1 ~Mat

Bawi mnie to jak pioneczki p.t "patrioci idioci" chcą kopać się z koniem. Bez Unii, bez USA i bez banków jesteśmy niczym. Podpowiem dlaczego: nie mamy ropy. Koniec tematu.

! Odpowiedz
6 17 ~GARGANEL

Solos w POLSCE rez ma swoje macki np fundacje Batorego finasuje marsze promujace równouprawnienie i KOD

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 7 ~Adon

Jakże bezpieczniejszy i spokojniejszy byłby świat gdyby wcześniej jakiś kosmiczny piorun zabił Lenina,Stalina,Hitlera,Mao itd !

! Odpowiedz
2 16 ~opty

...ma 95 lat i powinien pospekulowac ze Stwórcą,ale czy Stwórca zechce.....

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 ~satyryk

Zasadzenie drzewa na pustyni powoduje wzrost o 100 %.

! Odpowiedz
1 14 ~Reptilianie

Lecimy po niego.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,46% 3,8686
2019-12-09 00:03:00
EUR/PLN 0,05% 4,2784
2019-12-09 00:04:00
EUR/USD -0,41% 1,1059
2019-12-09 00:04:00
CHF/PLN 0,16% 3,9054
2019-12-09 00:04:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil