REKLAMA

Chiny ostrzegają Sorosa: Nikt nie podważy stabilności juana

2016-01-27 08:06
publikacja
2016-01-27 08:06

Chiny mają dobre podstawy, aby nie obawiać się spekulantów – pisze agencja Xinhua, uważana za organ Komunistycznej Partii Chin. To odpowiedź na słowa George’a Sorosa, według którego gospodarcze załamanie Państwa Środka jest nieuniknione.

fot. Maj/REPORTER /

W lakonicznym komentarzu możemy przeczytać też, że „w przeciwieństwie do sugestii spekulantów, Chiny nie są źródłem problemów, lecz istotnym motorem światowego wzrostu gospodarczego”.

- Co więcej, dzięki wzrostowi o 6,9%, którego większość gospodarek może pozazdrościć, Chiny dodały do światowego wzrostu więcej niż wynosi PKB Szwecji czy Argentyny. George Soros, który ostatnio na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos ostrzegał przed „twardym lądowaniem Chin” stawiał takie przewidywania już kilkukrotnie.  – czytamy dalej.

W dalszej części komentarza agencja uzasadnia, że chociaż w chińskiej gospodarce trwa obecnie wielka transformacja, to kraj wciąż przyciąga bezpośrednie inwestycje zagraniczne (126 mld USD w ubiegłym roku), a w gospodarce rośnie zatrudnienie i powstawanie nowych firm.

Na zakończonym w ubiegłym tygodniu szczycie w Davos amerykański miliarder stwierdził m.in., że załamanie w chińskiej gospodarce jest „praktycznie nieuniknione”, a on sam gra obecnie na spadki indeksu S&P500, cen surowców oraz azjatyckich walut.

Wczoraj agencja informacyjna cytowała „Dziennik Ludowy”, który powołując się na badania ministerstwa handlu klarownie stwierdził: „Nie ma wątpliwości, że nikomu nie udałoby się podważyć stabilności chińskiego juana i hongkońskiego dolara”.

- Rok temu Soros ogłosił, że wreszcie wycofuje się z inwestowania, aby oddać się politycznej filantropii. W tym roku jednak wypowiedział Chinom „wojnę” twierdząc, że prowadzi krótką sprzedaż azjatyckich walut. Zważywszy na jego wpływy, światowy rynek został narażony na poważniejsze fluktuacje, a azjatyckie waluty napotkały większą presję ze strony spekulantów – dodaje anglojęzyczne wydanie „Dziennika Ludowego”.

George’owi Sorosowi największą sławę przyniosło granie na spadek kursu funta brytyjskiego w 1992 r. W trakcie azjatyckiego kryzysu z 1997 r. premier Malezji oskarżył miliardera o pogłębienie przeceny bhata.

- Dlaczego więc spekulanci czynią uwagi, które stoją w sprzeczności z rzeczywistością? Analizy pokazują, że grający na krótko albo „nie odrobili zadania domowego” albo celowo starają się wytworzyć panikę, aby zgarnąć zyski – dodaje dziś Xinhua.

Warto też zwrócić uwagę na to, że w komentarzu chińskiej agencji zacytowano amerykańskiego inwestora Jima Rogersa, według którego „prawdziwym źródłem ostatnich problemów są działania Rezerwy Federalnej oraz zwiększenia rządowego długu”.

W 2015 r. wzrost PKB wyniósł w Chinach 6,9%, co było zgodne z oczekiwaniami większości ekonomistów. Jest to wynik o 0,4 punktu procentowego niższy niż w 2014 r. oraz najniższy odczyt od 1990 r., gdy w Państwo Środka uderzyły sankcje za masakrę na Placu Tiananmen.

W samym czwartym kwartale druga największa gospodarka świata odnotowała wzrost rzędu 6,8% wobec 6,9% w trzecim kwartale. Był to najniższy wynik od początku ostatniego kryzysu finansowego.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (123)

dodaj komentarz
~Laik
Granie na spadki indeksu ma cos wspólnego z CDSami? Albo może mieć?
~bankierr
POLSKA jest na starcie do wielu lat wzmożonego rozwoju, po ośmiu latach dreptania w miejscu.
~Mat
Bawi mnie to jak pioneczki p.t "patrioci idioci" chcą kopać się z koniem. Bez Unii, bez USA i bez banków jesteśmy niczym. Podpowiem dlaczego: nie mamy ropy. Koniec tematu.
~GARGANEL
Solos w POLSCE rez ma swoje macki np fundacje Batorego finasuje marsze promujace równouprawnienie i KOD
~Adon
Jakże bezpieczniejszy i spokojniejszy byłby świat gdyby wcześniej jakiś kosmiczny piorun zabił Lenina,Stalina,Hitlera,Mao itd !
~opty
...ma 95 lat i powinien pospekulowac ze Stwórcą,ale czy Stwórca zechce.....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~satyryk
Zasadzenie drzewa na pustyni powoduje wzrost o 100 %.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki