REKLAMA

Chiński domek z kart? Gospodarcza potęga słabnie

Michał Misiura2023-05-30 09:21, akt.2023-05-30 12:03redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-30 09:21
aktualizacja
2023-05-30 12:03

Chińskie akcje i indeksy spadają wraz z produkcją przemysłową, podczas gdy bezrobocie rośnie. Druga gospodarka świata zmaga się z wieloma problemami, a analitycy zgadzają się, że mamy do czynienia z jej spowolnieniem.

Chiński domek z kart? Gospodarcza potęga słabnie
Chiński domek z kart? Gospodarcza potęga słabnie
fot. humphery / / Shutterstock

Chińskie akcje w Hongkongu wchodzą w bessę - donoszą amerykańskie media. We wtorek indeks Hang Seng China Enterprises, śledzący chińskie firmy notowane na giełdzie w Hongkongu, spadł o 1,3%, notując piątą stratę pod rząd. Aktualnie znajduje się 20% poniżej tegorocznego szczytu z 27 stycznia. Spadające chińskie akcje odzwierciedlają konsensus wśród inwestorów: gospodarka Państwa Środka spowalnia pół roku po odejściu od polityki zero-COVID.

Hang Seng China Enterprise Index od września 2020 r. do teraz (Tradingview)

- Słabe dane makro za kwiecień są dzwonkiem alarmowym dla wielu inwestorów, podczas gdy stosunki chińsko-amerykańskie nie pomagają, ponieważ nie zaobserwowano żadnego poważniejszego przełamania lodów - komentował dla Bloomberga Willer Chen starszy analityk w Forsyth Barr Asia Ltd.

- Konsumenci, wśród których istnieją obawy dotyczące przyszłości, tak naprawdę nie chcą wydawać pieniędzy. Inwestycje prywatne są również bardzo słabe. Rozmawiając z przedsiębiorcami, wciąż widać niechęć do angażowania się – twierdzi Hui Shan, główny ekonomista ds. Chin w Goldman Sachs.

Długa lista problemów - bezrobocie, przemysł, konsumpcja

Słabnąca dynamika gospodarcza prowadzi do rosnącego bezrobocia wśród młodych, które osiągnęło w kwietniu rekord na poziomie 20,4%. Według badania przeprowadzonego przez naukowców z uniwersytetów Columbia i Xi’an Jiaotong co najmniej jedna czwarta absolwentów szkół wyższych w Chinach ma niepełne zatrudnienie.

- Ekspansja szkolnictwa wyższego pod koniec lat 90. spowodowała ogromny napływ absolwentów szkół wyższych, ale istnieje rozbieżność między popytem a podażą wysoko wykwalifikowanych pracowników. Gospodarka jej nie dogoniła - tłumaczył współautor raportu Yao Lu w rozmowie z CNBC.

Rynek pracy to nie jedyny problem, z którym zmagają się Chiny. Wskaźniki gospodarcze słabną. Produkcja przemysłowa skurczyła się w kwietniu o 0,47%, a nowe pożyczki w juanach spadły do 0,7 bln RMB (ok. 99 mld USD) - najniższej wartości w tym roku. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,49%, czyli wyraźnie mniej niż w marcu (0,78%) i lutym (1,64%). Budowa nowych mieszkań spadła w okresie od stycznia do kwietnia tego roku o 21,2%.

Pomijane surowce wskaźnikami gospodarki

Bloomberg zwraca uwagę, że o problemach Chin może świadczyć także zachowanie 5 surowców, będących często pomijanymi przez inwestorów. Chodzi o szkło, LNG, styren, skrobię kukurydzianą oraz celulozę:

  • kontrakty terminowe na szkło na giełdzie towarowej w Zhengzhou spadły w kwietniu o prawie 20% - Chiny odpowiadają za połowę światowej produkcji szkła płytowego, wykorzystując je głównie w budownictwie i samochodach,
  • LNG w Chinach jest najtańsze od prawie dwóch lat, co obrazuje spadek zapotrzebowania ze strony przemysłu i transportu,
  • kontrakty terminowe na styren, wykorzystywany w produkcji tworzyw sztucznych i gumy, spadły na giełdzie w Zhengzhou do najniższego poziomu od lutego 2021 roku - Chiny odpowiadają za 40% światowego rynku,
  • sprzedaż detaliczna skrobi kukurydzianej, mającej wiele zastosowań w przemyśle spożywczym (napoje, sosy, mleko dla niemowląt) rośnie wolniej niż zakładano,
  • kontrakty terminowe na celulozę spadły w lutym po ożywieniu produkcji, ponieważ krajowy popyt nie mógł za nim nadążyć - Chiny to jej największy producent i konsument.
Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (8)

dodaj komentarz
mirek6504
Czyli ,, Izera ,,,wkrótce też upadnie ,
samsza
Globalizacja w odwrocie, trzeba więcej wydać na zyski państwowych monopoli, zwłaszcza energetycznych, oraz na różnego rodzaju "wsparcia" (o części wydatków decyduje urzędnik).
W sklepie klient już nie może sobie pozwolić na wszystko.
zoomek
przecież zawsze tylko część mogła sobie pozwolić na wszystko
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
przedsiebiorca30
Sam się nie wysiliłeś i siejesz propagandę lub wierzysz w to co chiałbyś żeby było. Chiny swojego długu na poziomie rządowym mają 23 biliony dolarów, więc w stosunku do PKB nie jest to jakaś ogromna różnica względem USA. Niestety samorządy(miasta, prowincje) osiągają 120% względem swojego PKB. Sami obywatele chińscy są zadłużeni Sam się nie wysiliłeś i siejesz propagandę lub wierzysz w to co chiałbyś żeby było. Chiny swojego długu na poziomie rządowym mają 23 biliony dolarów, więc w stosunku do PKB nie jest to jakaś ogromna różnica względem USA. Niestety samorządy(miasta, prowincje) osiągają 120% względem swojego PKB. Sami obywatele chińscy są zadłużeni bardziej w relacji do majątku lub przychodów niż Amerykanie. Jeśli nie jesteś trollem chińskim to pogrzeb trochę więcej w danych. Z chińskimi danymi jest rzeczywiście ciężej, tym bardziej że dużo więcej tamtejsza propaganda ukrywa, co raczej nie wróży nic dobrego. Jak jesteś trollem to lepiej zamilcz, bo w chiński szeroko pojęty dobrobyt i propagandę nikt nie zamierza ufać na słowo :)
monuz odpowiada przedsiebiorca30
i jeszcze 250 milionów niesprzedanych mieszkań, wielu w miastach duchów, widmo katastrofy deweloperów ciągle wisi nad Chinami
monuz
Regularnie ubywa bogatych konsumentów w Europie (wymierają), nawet w USA (tam liczba ludności rośnie tylko dzięki skaczącym przez płot), rośnie w Afryce i biednych częściach Azji, ale oni nic nie kupią. W efekcie popyt na chińską produkcję za granicą będzie co roku spadał a popyt wewnętrzny też, bo Chiny właśnie zaczęły też wymierać.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki