REKLAMA

Korekta cen działek budowlanych. Ile kosztują w miastach i na peryferiach? Nowy raport Bankier.pl

Marcin Kaźmierczak2020-06-09 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-06-09 06:00

Ze spadkiem cen sięgającym 8 proc. w skali kwartału mieliśmy do czynienia w pierwszych miesiącach 2020 r. na rynku działek budowlanych. Parcele tanieją jednak przede wszystkim w dużych miastach. Zainteresowanie deweloperów i klientów indywidualnych przenosi się coraz dalej na peryferia.

Jak co kwartał razem z firmą Cenatorium i „Pulsem Biznesu” redakcja Bankier.pl prezentuje ceny transakcyjne nieruchomości (czyli te, za które grunty budowlane faktycznie są sprzedawane) w wybranych dużych miastach Polski. Analizujemy rynki lokalne w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Lublinie. Ceny transakcyjne gruntów budowlanych można sprawdzać na bieżąco w naszej sekcji specjalnej „Ceny mieszkań”.

fot. Jeanette Dietl /
Kliknij, żeby zapisać się na newsletter »
Kliknij, żeby zapisać się na newsletter » (Bankier.pl)

Pomimo spadku zanotowanego w I kw. 2020 r. w ciągu roku wzrosły kwoty wpisywane w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży działek położonych w Warszawie – średnio o 5,8 proc.

Niemal w miejscu stoją za to ceny transakcyjne gruntów budowlanych w Lublinie i Krakowie. W stolicy woj. lubelskiego w I kw. 2020 r. płacono średnio 274 zł/mkw. – o 0,3 proc. mniej niż rok wcześniej. O 1 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy obniżyły się z kolei stawki w Krakowie.

Średnie ceny transakcyjne działek budowlanych – województwa [zł/mkw.]

Województwo

I kw. 2019

[w zł]

IV kw. 2019

[w zł]

I kw. 2020

[w zł]

Zmiana k/k [w proc.]

Zmiana r/r [w proc.]

dolnośląskie

91

94

92

-3,0

+0,6

łódzkie

79

85

82

-3,7

+3,0

lubelskie

80

83

81

-2,9

+1,1

mazowieckie

157

157

152

-3,4

-3,0

małopolskie

85

93

96

+4,3

+13,3

warmińsko-mazurskie

65

67

68

+1,5

+4,5

pomorskie

81

89

92

+3,1

+14,1

wielkopolskie

77

77

79

+2,6

+2,4

Źródło: Raport o cenach nieruchomości Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium

Ceny działek budowlanych – województwa

Z tak powszechnymi obniżkami cen transakcyjnych gruntów budowlanych jak w największych miastach, nie mieliśmy do czynienia w poszczególnych województwach.

Najmocniej w porównaniu z IV kw. 2019 r. kwoty płacone za parcele spadły w Łodzi. To pierwszy kwartalny spadek od ponad dwóch lat. W I kw. 2020 r. płacono tam średnio 82 zł/mkw. – o 3,7 proc. mniej niż w IV kw. 2019 r.

Spadki oscylujące wokół 3 proc. miały miejsce także w woj. mazowieckiem (średnio 152 zł/mkw. i -3,2 proc. k/k), dolnośląskim (średnio 92 zł/mkw. i -3,0 proc. k/k) i lubelskim (81 zł/mkw. i -2,9 proc. k/k).

Na drugą stronę względem ostatniego kwartału 2019 r. poszła średnia cena transakcyjna działek budowlanych w woj. małopolskim, która wzrosła średnio o 4,3 proc. do poziomu 96 zł/mkw. Z kolei w woj. pomorskim za grunt pod budowę domu trzeba było płacić średnio 92 zł/mkw. – o 3,1 proc. więcej niż w IV kw. 2019 r.

Kwoty płacone za parcele w porównaniu z tymi sprzed roku wzrosły w niemal wszystkich analizowanych województwach. Najmocniej w woj. pomorskim i małopolskim – odpowiednio o 14,1 proc. i 13,3 proc. W miejscu względem I kw. 2019 r. stoi średnia cena transakcyjna działek w woj. dolnośląskim, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła jedynie o 0,6 proc. Z kolei w woj. mazowieckim w I kw. 2020 r. płacono średnio o 3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Renesans budownictwa jednorodzinnego

Indeks już od lipca 2019 r. wskazuje na stabilizację cen gruntów budowlanych. Jak zauważa Anna Karaś, starszy analityk rynku nieruchomości w Cenatorium, galopujące ceny działek skłoniły deweloperów do ekspansji w mniej atrakcyjnych rejonach, np. na obrzeżach miast.

– W wyniku tego już od kilku kwartałów obserwowaliśmy zmianę struktury transakcji i wzrost zakupów gruntów w dalszej odległości od centrów miast. W najbliższej przyszłości należy się spodziewać umocnienia tej tendencji. Inwestorzy przychylniej spojrzą na peryferia. Działki na obrzeżach nie tylko zwiększą swój udział w strukturze popytu, ale także ich wywindowane w ostatnich latach ceny, mogą zostać skorygowane. W przypadku lepszych lokalizacji – nie należy na to liczyć – przewiduje Anna Karaś.

Zdaniem Sławomira Horbaczewskiego, doradcy strategicznego, również wśród potencjalnych klientów w najbliższym czasie może rosnąć zainteresowanie gruntami oddalonymi od centrów miast.

– Pandemia udowodniła, że infrastruktura informatyczna zdała egzamin. Odległość, pod warunkiem braku konieczności codziennego dojazdu, nie ma już takiego znaczenia, jak dotąd. Może nastąpić powrót do domów jednorodzinnych. Spodziewałbym się raczej pojawienia się mniejszych deweloperów z mniejszymi projektami na tanich gruntach poza centrami miast, niż tego, że w większym zakresie zaczniemy sami metodą gospodarczą stawiać domy – twierdzi Sławomir Horbaczewski.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
marcinkrakow
Czyli nie ma już pewnych inwestycji. Włóż kase w działkę i po roku bede miał -10%
sel
Ceny gruntów spadły tyle ,że wzrosły a im dalej od miasta tym więcej..a w miastach najwięcej ...
xiven
najpierw coś piszą o spadkach do -8% niewiadomo gdzie a potem z tabeli wynika że spadki od -3% do +4,3% czyli w uśrednieniu około zero


stoimy na skraju hiperinflacji a ludzie tu na spadki czekają...

siema123
Pierwsza jednak będzie jednak katastrofa demograficzna. Druga będzie imigracja, wymieranie i zastępowanie praeuropejczyka tak jak kiedyś neandertalczyka. Raporty na ten temat są na stronach UN - polecam hasło "Europe replacement migration reports". Makulatura (czytaj pieniądze) to przy okazji żeby ludzi czymś zająć.Pierwsza jednak będzie jednak katastrofa demograficzna. Druga będzie imigracja, wymieranie i zastępowanie praeuropejczyka tak jak kiedyś neandertalczyka. Raporty na ten temat są na stronach UN - polecam hasło "Europe replacement migration reports". Makulatura (czytaj pieniądze) to przy okazji żeby ludzi czymś zająć. Jak zwykle ludzie ludziom zgotowali ten los.
-_balu_- odpowiada siema123
Dzieki za zrodlo-znalazlem.
disnej2x
developerzy w Krakowie masowo pozbywaja sie ziemi, od 2tygodni codziennie pojawia sie kilkanascie ofert pod mieszkaniowke/biurowce/hotele/obiekty sportowe
letni-amarant
Skąd wiesz, że to deweloperzy?
disnej2x odpowiada letni-amarant
zazwyczaj sa to tereny inwestycyjne, najczesciej sa to kwoty rzedu 2-9MLN, czesto ceny z VAT, wiec na osoby prywatne za bardzo to nie wyglada, pojawia sie więcej calych kamienic i terenow pod magazyny
passenger
Spokojnie to tylko korekta :D :D :D
Czy leci z nami pilot??
1a2b
Parcele tanieją? To jest normalne wobec dodruku pieniądza renesansu budownictwa jednorodzinnego. Panie ładny kto by pomyślał, mieszkania nie tanieją a ziemia tanieje... no kto by pomyślał.
Czyżby deweloperka chciała uciec z kasą że dała takie zlecenie?

Powiązane: Ceny transakcyjne nieruchomości - raporty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki