REKLAMA

Paliwa jednak nie potaniały. Droga końcówka wakacji

2021-08-27 12:19
publikacja
2021-08-27 12:19
Paliwa jednak nie potaniały. Droga końcówka wakacji
Paliwa jednak nie potaniały. Droga końcówka wakacji
fot. Monkey Business Images / / Shutterstock

Nie zmaterializowała się szansa na obniżkę niemal rekordowo wysokich cen paliw. Ostatni tydzień wakacji nie przyniósł zmian średnich cen benzyny i oleju napędowego. Podrożał za to autogaz.

Tydzień temu wydawało się, że spadek hurtowych cen paliw doprowadzi choćby do kilkugroszowych korekt przy dystrybutorach. Tak się jednak nie stało. Średnie detaliczne ceny Pb95 oraz ON pozostały na tych samych poziomach co przez poprzednie tygodnie. Za litr benzyny bezołowiowej 95 płacono średnio 5,72 zł – wynika z danych BM Reflex. Olej napędowy kosztował przeciętnie 5,42 zł/l.

W dalszym ciągu ceny benzyny są najwyższe od blisko 9 lat, a ON jest najdroższy od jesieni 2013 roku. Co więcej, średnia cena Pb95 nadal jest o 30 gr/l wyższa niż oleju napędowego. Po raz poprzedni z tak dużą dysproporcją mieliśmy do czynienia ponad 5 lat temu. Jest też znacznie drożej niż przed rokiem. Benzynę tankujemy średnio o 1,22 zł/l drożej niż rok temu, olej napędowy kosztuje o 1,01 zł/l więcej, a autogaz o 76 gr/l więcej. To ostatnie paliwo w ubiegłym tygodniu mocno podrożało – średnio o 5 gr/l, osiągając przeciętną cenę detaliczną na poziomie 2,77 zł/l.

Złe wiadomości z punktu widzenia kierowców nadeszły z rynku hurtowego, na którym w większości wymazane zostały wcześniejsze obniżki cen. 27 sierpnia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 4 456 zł/m3, czyli po ok. 5,48 zł/l po doliczeniu 23% podatku VAT. To o 8 gr/l drożej niż tydzień temu, ale wciąż o kilka groszy taniej niż na początku miesiąca. Różnica między średnią ceną detaliczną a hurtową jest jednak zbyt mała, aby można było liczyć na istotne obniżki na stacjach paliw.

Podobnie jest w przypadku oleju napędowego, który w płockiej rafinerii kosztował w piątek 4 278 zł/m3, a więc 5,26 zł/l po doliczeniu VAT-u. To także o ok. 8 gr/l więcej niż tydzień temu. To także wartość zbliżona do stawek z początku sierpnia.

 Obserwowane przez ostatnie dwa tygodnie duże zmiany cen hurtowych były w znacznej mierze pokłosiem podwyższonej zmienności na rynku ropy naftowej. Pod koniec lipca ropa Brent kosztowała ponad 75 USD za baryłkę, by tydzień temu spaść w rejon 65 USD/bbl. Niestety od tego czasu „czarne złoto” podrożało o ponad 5 USD na baryłce, w piątek osiągając ceny rzędy 71 USD/bbl.

KK

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marxs
przecież paliwa są tanie i to bardzo tanie drogie a nawet bardzo drogie paliwa to niebawem zobaczycie
ja3
Zaskoczenia nie ma. Niedługo ma być po 8zł/l a potem dalsze podwyżki. Plebs nie będzie zatruwać środowiska, a CEO wielkich korporacji będą sobie latać w kosmos na wycieczki.
men24a
"Rząd prognozuje, że w 2022 r. dochody podatkowe wzrosną o 5,3 proc. w ujęciu nominalnym.
Tanie państwo w natarciu. Vincent się mylił, piniundze som.
vonmisses
Przypominam, że kilkanaście lat temu pierwszy ekonomista RP - Jarosław zapowiadał, że zmniejszy obłożenie podatkami litra benzyny ;)
jas2
Zmniejszył, ale na więcej niestety UE nie pozwala. Mamy w Polsce już najniższą dopuszczalną stawkę akcyzy na paliwa.
pstrzezek odpowiada jas2
Co za pech! ;) Ileż dobrego by uczynił wódz Jarozbaw, gdyby nie ta Unia i jej patyki w szprychach dobrze naoliwionego kolektywu miast i wisi. A jak dostaniesz piniendze z Unii na plan odbudowy (jakimś cudem bo póki ci się nie zapowiada) to powiedz że i tak się nam należało
300_pala odpowiada pstrzezek
Jaro się unii boi

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki