REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Paliwa potaniały w hurcie, a ceny na stacjach bez zmian

2021-08-20 12:45
publikacja
2021-08-20 12:45
Paliwa potaniały w hurcie, a ceny na stacjach bez zmian
Paliwa potaniały w hurcie, a ceny na stacjach bez zmian
fot. n_defender / / Shutterstock

Kolejny tydzień średnie detaliczne ceny paliw pozostały bez zmian. Do istotnych obniżek doszło jednak w cennikach rafinerii, co w kolejnych dniach może mieć wpływ na stawki przy dystrybutorach.

Przedostatni tydzień wakacji przyniósł średnich cen benzyny i ON na tych samych poziomach co przez poprzednie tygodnie. Przeciętna cena detaliczna benzyny Pb95 wyniosła 5,72 zł/l – wynika z danych BM Reflex. To tylko o 17 gr/l poniżej nominalnego rekordu wszech czasów z kwietnia 2012 roku.

Siódmy tydzień z rzędu bez zmian pozostała średnia cena oleju napędowego, która utrzymała się na poziomie 5,42 zł/l. O jeden grosz na litrze obniżyła się przeciętna cena autogazu, który tankowano średnio po 2,72 zł/l. Przy czym są to przeciętne ceny dla całego kraju, stawki na poszczególnych stacjach mogą się różnić między sobą nawet o kilkadziesiąt groszy na litrze.  

W dalszym ciągu ceny benzyny są najwyższe od blisko 9 lat, a ON jest najdroższy od jesieni 2013 roku. Co więcej, średnia cena Pb95 nadal jest o 30 gr/l wyższa niż oleju napędowego. Po raz poprzedni z tak dużą dysproporcją mieliśmy do czynienia ponad 5 lat temu. Jest też znacznie drożej niż przed rokiem. Benzynę tankujemy średnio o 1,26 zł/l drożej niż rok temu, olej napędowy kosztuje o 1,03 zł/l więcej, a autogaz o 71 gr/l więcej.

O ile sytuacja w detalu od wielu tygodni pozostaje stabilna, o tyle coś wreszcie zaczęło się dziać z cenami w hurcie. 20 sierpnia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 4 393 zł/m3, czyli po ok. 5,40 zł/l po doliczeniu 23% podatku VAT.

To o niemal 13 gr/l mniej niż tydzień temu, lecz wciąż o 38 gr/l więcej niż jeszcze pod koniec maja, gdy rozpoczęła się ostatnia fala podwyżek. W rezultacie implikowana marża detaliczna spuchła do 32 gr/l, co jest najwyższym poziomem w tym roku. Jeśli ceny hurtowe znów nie zaczną rosnąć, to wreszcie powinniśmy się doczekać istotnych obniżek na stacjach.

Wyraźnie mniejszy - ale również istotny -  ruch odnotowano w przypadku diesla. Olej napędowy w płockiej rafinerii kosztował w piątek 4 214 zł/m3, a więc 5,18 zł/l po doliczeniu VAT-u. To o 4,5 grosza mniej niż tydzień temu i już o 24 gr/l mniej, niż wynosi przeciętna cena detaliczna. Zatem w przypadku tego paliwa pole do obniżek na stacjach jest znacznie mniejsze niż w przypadku benzyny.

KK

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jpelerj
Zakupy Obajtka i pensje dla tłustych kotów kosztują.
jas2
Kup sobie tanie paliwo w Norwegii. Oni śpią na ropie i gazie, więc na pewno maja tanio.
pstrzezek
Spokojnie! Demeryt69 vel DJ Shalom już wam wytłumaczył że na zachodzie paliwa są jeszcze droższe. 2-3 grosze na litrze, przy pensjach 2x 3x większych. A więc o co ten krzyk ;)))
dolar36
a to normalne, my zawsze na stacjach mamy zapasy drogiego paliwa...
wrecker
Program DOJENIE+ działa świetnie, Orlen jako największy gracz utrzymuje wysokie ceny wiec konkurencja też nie musi schodzić
dreustachy
Zawsze tak było, że ceny na stacjach spadały po jakimś czasie gdy taniały w hurcie.
Rosły natomiast bardzo szybko.
shadow_xx
Mamy do czynienia ze znacznie ciekawszą sprawą. Otóż ceny na stacjach przy autostradzie i marketowych praktycznie się zrównały. Kiedyś różnica wynosiła kilkadziesiąt groszy.

https://www.money.pl/gospodarka/ceny-paliw-coraz-trudniej-oszczedzic-tankujac-przy-supermarkecie-wyjasniamy-dlaczego-6673907552946816a.html
shadow_xx
Co więcej, będzie podwyżka cła eksportowego na LPG z Rosji, więc kierowcy z LPG szykujcie się na podwyżki.

https://biznesalert.pl/rosyjskie-clo-eksportowe-na-lpg-wzrosnie-we-wrzesniu-o-prawie-800-procent/
men24a odpowiada shadow_xx
Wychodzi tylko 15 gr na litrze. Pytanie dlaczego już kosztuje gaz LPG 3 zł na stacji ?

Wiem że inni znają odpowiedź, że mamy jeden z najtańszych w Europie albo na świecie.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki