REKLAMA

Car-sharing rajem dla przestępców. W Belgii korzystają gangi narkotykowe

2023-10-01 11:00
publikacja
2023-10-01 11:00

W Brukseli rośnie skala wykorzystywania samochodów współdzielonych do transportowania narkotyków - ostrzega belgijski nadawca VRT, powołując się na dane prokuratury. Przedsiębiorstwa oferujące usługi car-sharing i związki firm branżowych dostrzegają problem, ale rozkładają ręce, twierdząc, że walka z tym procederem jest bardzo trudna.

Car-sharing rajem dla przestępców. W Belgii korzystają gangi narkotykowe
Car-sharing rajem dla przestępców. W Belgii korzystają gangi narkotykowe
fot. PM20 / / Shutterstock

"W przeszłości samochody z wypożyczalni były krytykowane za wykorzystywanie ich do celów terrorystycznych. Skazany terrorysta Salah Abdeslam (Marokańczyk urodzony w Belgii, który zaplanował i koordynował zamachy terrorystyczne w Paryżu w 2015 r. - red.) zabrał wspólników z Brukseli do Paryża współdzielonym samochodem, ale przestępcze wykorzystanie wynajmowanych i współdzielonych samochodów ma szerszy zasięg" - opisuje VRT, powołując się na prokuraturę, która boryka się z falą przestępczości narkotykowej i rabunkami w Brukseli.

Z punktu widzenia przestępców używanie aut współdzielonych ma wiele korzyści: samochody są zarejestrowane na nazwisko właściciela, a nie najemcy; w przypadku konfiskaty, to wypożyczalnia traci samochód, a nie kierowca; kierowcy mogą działać względnie anonimowo, ponieważ kamery do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych na drogach nie łączą od razu kierowcy z jego dowodem tożsamości.

Jak zastrzega VRT, nie wiadomo, na jaką konkretnie skalę samochody współdzielone i wynajmowane są wykorzystywane do celów przestępczych w Brukseli. Policja federalna nie prowadzi oddzielnych statystyk na ten temat.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
secundus
Kiedy łóżko-sharing? Przecież korzystasz z łóżka tylko kilka godzin dziennie!

S.
langdon25
Widzisz Beata , gdybys jechała wypożyczonym audi nigdy by cię uznali winną uderzenia w seicento
zoomek
Bo to nie Beata kierowała - wiesz?
pakamera odpowiada zoomek
on nie może tego wiedzieć,bo jego mózg nie może tego przyswoić
and00
Super konkretny artykuł
"Jak zastrzega VRT, nie wiadomo, na jaką konkretnie skalę samochody współdzielone i wynajmowane są wykorzystywane do celów przestępczych w Brukseli. Policja federalna nie prowadzi oddzielnych statystyk na ten temat."

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki