CBOS: praca, rodzina, pieniądze i zdrowie - temu Polacy poświęcają się najbardziej

Praca i życie rodzinne - to dwie najważniejsze kwestie w życiu Polaków. Na dalszym miejscu zestawienia CBOS jest zarabianie pieniędzy, leczenie i ochrona zdrowia.

Z badania CBOS "Codzienna aktywność Polaków. Autoportret i obraz środowiska społecznego w latach 19882018" wynika, że Polacy niezmiennie od 20 lat oceniają, że osoby z ich towarzystwa najbardziej poświęcają się pracy (70 proc. pytanych) i życiu rodzinnemu (61 proc.). W dalszej kolejności w 2018 r. wskazali wśród znajomych zdobywanie pieniędzy (31 proc.) oraz leczenie i ochronę zdrowia (16 proc.). Zdecydowanie rzadziej ludzie ze środowiska badanych, ich zdaniem, poświęcają się edukacji (11 proc.), uprawianiu sportu (10 proc.), korzystaniu z życia (10 proc.), wspinaniu się po szczeblach kariery zawodowej (9 proc.) i działaniu na rzecz innych (8 proc.).

Nieco inaczej respondenci postrzegają samych siebie i swoją działalność, ponieważ na pierwszym miejscu stawiają rodzinę (72 proc.). Praca spada na drugie miejsce z odsetkiem 53 proc. deklaracji. Znacznie rzadziej wskazują zdobywanie pieniędzy (15 proc.), a 28 proc. poświęca czas na ochronę zdrowia i leczenie. Na aktywność fizyczną wskazuje 14 proc. ankietowanych, a 11 proc. na korzystanie z życia, np. na rozrywki.

W badaniu wskazano, że w ostatnich latach w zestawieniu aktywności społecznych wśród bliskich, zdaniem ankietowanych, znacznie spadło zdobywanie pieniędzy, poszukiwanie pracy za granicą, a także udzielanie się politycznie. Spadki zanotowano też w znaczeniu przypisywanemu zdobywaniu wykształcenia, a znacznie bardziej respondenci wskazywali rodzinę, aktywność fizyczną, działalność na rzecz innych, a także uczestnictwo w kulturze i ochronie zdrowia.

Jeśli chodzi o odczucia dotyczące siebie samych, badani zadeklarowali mniejszą uwagę poświęcaną zdobywaniu pieniędzy, szukaniu pracy poza Polską i życiu religijnemu. Popularność za to zyskał aktywny tryb życia i podróżowanie.

Autor opracowania Rafał Boguszewski zauważył, że badani coraz częściej podkreślają znaczenie, jakie w życiu Polaków odgrywa rodzina, która od dziesięciu lat, obok pracy, przoduje w zestawieniach. W opinii respondentów ich środowisko społeczne jest bardziej niż oni sami nastawione na pracę, zdobywanie pieniędzy i karierę zawodową, a mniej - na życie rodzinne, ochronę zdrowia czy na życie religijne. Swoją pozycję znacznie utraciło zdobywanie pieniędzy, które jeszcze trzydzieści lat temu uznawane było za najbardziej znaczące wśród bliskich respondentom osób, a przed dwudziestoma laty wymieniane w drugiej kolejności - przed rodziną. Systematycznie rośnie rola sportu, podróżowania, uczestniczenia w kulturze i działań na rzecz innych.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (341) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI), w dniach 411 października 2018 r. na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ joz/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 slc350

Czyli wychodzi, że Polacy pracują bo lubią, a nie dla pieniędzy.....
Jak dla mnie to
1 pieniądze.....
2 pieniądze
3 pieniądze....
....
15 pieniądze.
....i ta cała reszta....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne