REKLAMA

Bursa: Banki konserwatywnie założyły wpływ podwyżek stóp; sektor czeka wzrost zyskowności, ale i rezerw

2021-12-02 11:04
publikacja
2021-12-02 11:04
Bursa: Banki konserwatywnie założyły wpływ podwyżek stóp; sektor czeka wzrost zyskowności, ale i rezerw
Bursa: Banki konserwatywnie założyły wpływ podwyżek stóp; sektor czeka wzrost zyskowności, ale i rezerw
/ ARC

Banki konserwatywnie założyły pozytywny wpływ wyższych stóp procentowych na ich wyniki. Zysk sektora w 2022 roku wzrośnie, wyniki będą się w kolejnych kwartałach poprawiać głównie dzięki wyższemu wynikowi odsetkowemu, ale banki mogą zdecydować się na zwiększenie rezerw, w tym także na kredyty mieszkaniowe. Sektor czeka wyraźniejszy wzrost kosztów - poinformował PAP Biznes wiceprezes OPTI TFI Tomasz Bursa.

"Zysk sektora w 2022 roku wzrośnie, wyniki będą się w kolejnych kwartałach poprawiać głównie dzięki wyższemu wynikowi odsetkowemu, ale to tempo może nie być tak szybkie jak wynikałoby to tylko ze wzrostu stóp procentowych. W przyszłym roku bowiem banki mierzyć się będą z wyższymi rezerwami, kosztami operacyjnymi, a wyniki części z nich będą nadal obciążane przez problem kredytów frankowych" - powiedział PAP Biznes Bursa.

RPP w październiku podwyższyła stopę referencyjną NBP o 40 pb do 0,50 proc., a w listopadzie o 75 pb do 1,25 proc. co oznaczało zakończenie okresu rekordowo niskich stóp procentowych.

W ślad za wzrostem stopy referencyjnej wzrósł także wskaźnik WIBOR, na którym opiera się oprocentowanie kredytów. Większość kredytów mieszkaniowych banków oparta jest na wskaźniku WIBOR 3M.

Bursa zwrócił uwagę na szybszy wzrost tych wskaźników niż samych stóp procentowych. WIBOR 3M na początku grudnia przekroczył poziom 2 proc., a WIBOR 6M jest powyżej 2,3 proc.

"W ostatnich tygodniach obraz sektora bankowego pozytywnie przesłoniły podwyżki stóp procentowych, które były spodziewane, ale nie zakładano, że nastąpią w takim tempie" - powiedział Bursa.

"Na rynku stopy procentowej są oczekiwane dalsze podwyżki stóp procentowych, w perspektywie 3-6 miesięcy WIBOR wzrosnąć ma do 3 proc. Sam WIBOR mocno +odkleił się+ od stopy referencyjnej - WIBOR 6M jest na poziomie 2,3 proc. co by oznaczało, że w kolejnych miesiącach stopy wzrosną o około 100 pb" - dodał.

Podwyżki stóp procentowych w perspektywie 2022 roku są dla banków bardzo korzystne, powiększają ich wynik odsetkowy, jedną z podstawowych linii dochodowych banków.

Część banków podała szacunkowy wzrost wyniku odsetkowego po podwyżkach stóp procentowych. Zdaniem Bursy banki konserwatywnie założyły ten wpływ.

"Mam wrażenie, że banki określały swoją wrażliwość na podwyżki stóp procentowych dosyć konserwatywnie. Wiele banków podało tak naprawdę wpływ zwyżki WIBOR-u bazując tylko na aktywach, które są ich nadwyżką płynnościową. Nie odnosiły wzrostu WIBOR-u do całości bazy kredytowej, tylko określały go z nadwyżki kredytów nad depozytami" - powiedział Bursa.

"Moim zdaniem to dosyć konserwatywne podejście, bo przy tak dużej podwyżce WIBORu-u skłonność banków do dzielenia się z klientami tymi zwyżkami może być mniejsza. Potrafię sobie wyobrazić, że banki podzielą się z klientami tylko połową tego wzrostu" - dodał.

Bursa wyliczył, że gdyby przyjąć to założenie banków, to po obecnych podwyżkach stóp wynik odsetkowy wzrósłby o 10 mld zł, a wynik netto o około 7 mld zł.

"Gdyby przyjąć jednak, że banki dzielą się wzrostem po połowie i przy wzroście WIBOR-u do 2 proc. marża odsetkowa wrośnie w bankach efektywnie o 1 proc., to wówczas wynik odsetkowy rośnie prawie o 20 mld zł, a zysk netto o 14-15 mld zł" - powiedział Bursa.

Dodał, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych w pełni będą widoczne w wynikach banków za I kwartał 2022 roku.

Wiceprezes OPTI TFI ocenił, że w kolejnych kwartałach negatywnie na wyniki banków wpływać mogą wyższe rezerwy na ryzyko kredytowe oraz wyższe koszty operacyjne.

"Coraz bardziej zaczynam się obawiać o wynik z rezerw, bowiem najbliższe kwartały mogą być trudniejsze dla gospodarki - presja inflacyjna możne obniżyć konsumpcję, może obniżyć dochody rozporządzalne, co modelowo zwiększa ryzyko w bankach" - powiedział Bursa.

"Myślę, że przyszły rok przynieść może wzrost rezerw kredytowych. W bankach mogą dojść do wniosku, że przy rosnącym wyniku odsetkowym i przy spowolnieniu wzrostu gospodarczego warto portfel kredytowy lepiej dorezerwować" - dodał.

Jego zdaniem może się okazać, że koszty ryzyka w bankach osiągnęły najniższy poziom w 2021 roku, a teraz należy oczekiwać wzrostu tego wskaźnika.

"Mogą się pojawić napięcia na rynku pracy i ryzyka na rynku nieruchomości - rynek był bardzo rozgrzany, a stopy poszły bardzo szybko w górę. Nie spodziewam się tutaj załamania, ale modelowo banki będą chciały się tutaj dorezerwować" - powiedział Bursa.

Jego zdaniem banki czeka także wzrost kosztów operacyjnych - coraz wyższy poziom inflacji znajdzie odzwierciedlenie w kosztach.

"Nie zdziwiłbym się, gdyby w kolejnych kwartałach banki pokazały +mocne+ kilka procent wzrostu bazy kosztowej. Pensje pracowników rosną, a dodatkowo kosztuje rozwój technologiczny" - powiedział Bursa.

Bursa nie spodziewa się, że IV kwartał przyniesie zmianę podejścia banków do tworzenia rezerw na portfele kredytów w CHF.

"Problem frankowy w kilku bankach nadal istnieje, będą one nadal zawiązywały rezerwy na ten cel. Banki raczej nie będą zmieniały tej uzgodnionej z audytorem metodyki tworzenia rezerw" - powiedział Bursa.

Dane płynące w ostatnim czasie z krajowej gospodarki oraz podwyżki stóp procentowych nie pozostały obojętne na wyceny krajowych banków.

Pretekstem do wzrostów notowań banków był wyższy od oczekiwań szacunek CPI we wrześniu, a zwyżki kursów nasiliły się po październikowej podwyżce stóp procentowych.

Indeks branżowy WIG-banki w listopadzie poprawił swój historyczny rekord, jednak po październikowym 23-proc. wzroście zanotował 9-proc. korektę. W ciągu ostatnich pięciu sesji banki straciły ok. 1 proc.

"Kursy banków w mojej opinii wzrosły w ostatnim czasie trochę na wyrost. Inwestorzy mogą w najbliższych tygodniach poczekać, by zobaczyć, gdzie się faktycznie zatrzyma wzrost stóp procentowych i jak wygląda kwestia rezerw na ryzyko kredytowe - jak banki będą podchodziły do rosnącego ryzyka gospodarczego" - powiedział Bursa. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki