REKLAMA

Budżet nie ma nadwyżki, ma deficyt - choć niski

Ignacy Morawski2018-11-28 09:29założyciel SpotData.pl
publikacja
2018-11-28 09:29
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Wszędzie można przeczytać, że budżet państwa ma nadwyżkę. Rzeczywiście tak jest, gdy weźmie się pod uwagę pierwsze dziesięć miesięcy 2018 r. Ale ze względu na różne przesunięcia dochodów lub wydatków na przełomie roku, patrzenie na rok kalendarzowy dawno straciło sens. Najlepsza miara pokazująca kondycję budżetu to 12 miesięczna krocząca suma sald. Wedle tej miary mamy wciąż deficyt.

W okresie styczeń-październik budżet państwa miał nadwyżkę w wysokości 6,5 mld zł. Ale patrząc na kroczące 12 miesięcy, czyli tym razem na okres listopad 2017-październik 2018 widzimy deficyt w wysokości 21,5 mld zł. Żeby jeszcze uczynić ten obraz bardziej wyraźnym, odnieśmy te dane do PKB. W tym samym okresie deficyt wyniósł 1,1 proc. PKB, czyli był na poziomie, na którym utrzymuje się mniej więcej od roku. Innymi słowy, nihil novi w budżecie. Przy obecnej koniunkturze można oczekiwać, że taki deficyt utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas.

Saldo budżetu państwa, suma 12-miesięczna w proc. PKB / SpotData

Jak ocenić ten wynik? Dobrze. Deficyt jest blisko rekordowo niskich poziomów (czyli saldo jest bliskie rekordowo wysokich poziomów). Jako kraj notujący ponadprzeciętną stopę inwestycji publicznych i wysoką dynamikę nominalną PKB w długim okresie, możemy pozwolić sobie na utrzymanie niewielkiego deficytu i zachowanie równowagi makroekonomicznej. W takich warunkach dług publiczny znajduje się na spadkowej ścieżce. Moglibyśmy oczywiście prowadzić politykę nadwyżek budżetowych. Wtedy prawdopodobnie obserwowalibyśmy parę z następujących zjawisk: wyższy rating, niższe stopy procentowe, mocniejszą walutę, a hipotetycznie też wyższy udział inwestycji prywatnych w PKB i mniejszy udział konsumpcji. Pytanie tylko, czy taka konfiguracja byłaby stabilna politycznie. Może lepsze jest wrogiem dobrego.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (21)

dodaj komentarz
antonicaracal
Nowa bajka od kłamczuszka / Krzywoustego bankstera !
Najważniejsze w tym cyrku to, to że ma w ręku tych co liczą i tych co piszą ...
umowne
Spokojny, wyważony, poparty dobrą argumentacją artykuł. Odbiega in plus od różnych wrzutek lewicowych politruków, którzy w ostatnich latach obsiedli Bankiera i zaniżają poziom.
londonern
Jak sie scielo wydatki na obronnosc, sluzby, nauke, edukacje etc. zeby tylko starczylo na 500+ i inne swiadczenia zapewniajace ponowny wybor do zloba to i deficyt jakos sie trzyma.
Jakie nowe inwestycje poczynilo panstwo? Jakie nowe technologie wdrozono? Jest wiecej magazynow i sklepow wielkopowierzchnowych. To quasi rozwoj na
Jak sie scielo wydatki na obronnosc, sluzby, nauke, edukacje etc. zeby tylko starczylo na 500+ i inne swiadczenia zapewniajace ponowny wybor do zloba to i deficyt jakos sie trzyma.
Jakie nowe inwestycje poczynilo panstwo? Jakie nowe technologie wdrozono? Jest wiecej magazynow i sklepow wielkopowierzchnowych. To quasi rozwoj na krotka mete. Niby nie ma bezrobocia, ale ludziom nie starcza do pierwszego. Dostac rozwojowa i dobrze platna prace - to graniczy z cudem.
I taka wegetacja z roku na rok, naprawde jest sie z czego cieszyc.
h-b
Zgadza się... znależć na rynku obecnie dobrze płatną prace graniczy tylko z cudem odpowiednich pleców ,układów i znajomości na Górze ! ......Żałosne na Maxa
aleks__
Ja myślę, że nawet cud szybciej się zdarzy niż osoba bez znajomości układów rodziny dostanie godziwie płatną pracę.
Dla tych którzy znajomości nie mają jest fabryka na 3 zmiany praca w systemie ciągłym, budowa albo market za 2000 zł
karroryfer
słuszna uwaga ale w takiej formie ma pewne nacechowanie politycznie
search
To jest info dla PIS troli. Jaki kon kazdy widzi i nie tzreba nikogo przekonywac na sile ze jest super.
h-b
Niestety ten deficyt budżetowy był i jest od 30 lat i jest tylko złą kroplą w Oceanie już rosnącego nam Długu.Bardziej niech się wszyscy zaczną martwić o Galopujący coraz szybciej każdego dnia Ogromny i to tylko oficjalny dług Kraju-społeczeństwa wynosi obecnie już ponad Bilion 100 Miliardów złotych ! na karkach Niestety ten deficyt budżetowy był i jest od 30 lat i jest tylko złą kroplą w Oceanie już rosnącego nam Długu.Bardziej niech się wszyscy zaczną martwić o Galopujący coraz szybciej każdego dnia Ogromny i to tylko oficjalny dług Kraju-społeczeństwa wynosi obecnie już ponad Bilion 100 Miliardów złotych ! na karkach do spłaty wszystkich od noworodka do sędziwego staruszka,Rośnie on każdego miesiąca o około 4 Miliardy złotych - roczne przybywa go około 50 nowych Miliardów ! złotych do spłaty wszystkim bez wyjątków !!! Żałosne i tragiczne jest coraz bardziej pseudo rządzicielstwo od wielu lat nic więcej.
h-b
Ps Szczególnie żałosne do tego w/w jest to mydlenie ludziom oczu od wielu już lat o cudownym rozkwicie kraju - tyle że milczy się o tym że ten niby wielki rozkwit okupiony jest Ogromnym Zadłużeniem całego kraju od wielu lat bez żadnej odpowiedzialności za to ! Ten dług już ponad 1 Bilionowy 100 Miliardowy cały czas Ps Szczególnie żałosne do tego w/w jest to mydlenie ludziom oczu od wielu już lat o cudownym rozkwicie kraju - tyle że milczy się o tym że ten niby wielki rozkwit okupiony jest Ogromnym Zadłużeniem całego kraju od wielu lat bez żadnej odpowiedzialności za to ! Ten dług już ponad 1 Bilionowy 100 Miliardowy cały czas ,każdego dnia o każdej sekundzie niestety coraz szybciej wszystkim Rośnie na karkach do spłaty....Na wieczną Ogromną spłatę przyszłych Pokoleń !!!.

silvio_gesell
Ciekawy artykuł i celne spostrzeżenia - pozwala uszacować saldo budżet nie czekając na koniec roku.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki