REKLAMA
Tour de spółki

Budownictwo wyszło nad kreskę

2020-02-21 10:00, akt.2020-02-21 14:26
publikacja
2020-02-21 10:00
aktualizacja
2020-02-21 14:26
SXC

Po trzech miesiącach ujemnych odczytów w styczniu produkcja budowlano-montażowa wyszła na plus i okazała się być wyższa niż przed rokiem. To zasługa wyższej aktywności w budownictwie infrastrukturalnym.

Wartość produkcji budowlano-montażowej  (w cenach stałych) była w styczniu o 57,3% niższa niż w grudniu oraz o 6,5% wyższa niż w styczniu 2019 r. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W ten sposób po raz pierwszy od października roczna dynamika produkcji budowlanej była dodatnia.

/ Bankier.pl

Pewnym zaskoczeniem może być wyraźny wzrost produkcji w kategorii „budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej”, gdzie po kilku miesiącach silnych spadków w styczniu odnotowano wzrost aż o 17% rdr. Mocno – bo o 10,7% rdr – zwiększyły się obroty w dziale „roboty budowlane specjalistyczne”. Za to o 4% niższa niż przed rokiem była aktywność w budowie budynków.

Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym realna wartość produkcji budowlano-montażowej ukształtowała się na poziomie o 8,7% wyższym niż w styczniu 2019 r. oraz o 9,7% wyższym niż w grudniu.

Dane o produkcji budowlano-montażowej to kolejny raport z polskiej gospodarki, który w tym tygodniu ujrzał światło dzienne. W środę opisywaliśmy dane z rynku pracy dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń oraz nastroje konsumentów, w czwartek zaś dynamikę produkcji przemysłowej. Równolegle do danych produkcji budowlano-montażowej, w piątek opublikowane zostały także dane o sprzedaży detalicznej.

Eksperci resortu rozwoju zwrócili uwagę, że w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 r., wzrost produkcji o 17,0 proc. zanotowały przedsiębiorstwa specjalizujące się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz specjalistycznych robotach budowlanych (10,7 proc.). "W obu przypadkach czynnikiem determinującym tak wyraźną poprawę były najprawdopodobniej sprzyjające warunki atmosferyczne" - czytamy w komentarzu. Spadek produkcji odnotowano jedynie w przypadku podmiotów specjalizujących się w budowie budynków (o 4,0 proc.) - dodali.

"Po bardzo pozytywnym rozpoczęciu roku w wykonaniu branży budowlanej, w lutym produkcja sprzedana w sektorze nie ulegnie zmianie w ujęciu rdr, o ile utrzymają się dobre warunki pogodowe, sprzyjające zarówno samym pracom przygotowawczym, jak i wznoszeniu konstrukcji budowlanych" - zaznaczyło MR.

KK/PAP

Źródło:
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mikolaj01
Pompować tą banie to 20k za metr tylko później nie piszczeć że mieszkanie komornik zlicytował a bankowi trzeba jeszcze kasę oddać....
Gdzie Polacy mają mózgi?
Nieruchomości napompowane. Gówniarze w garniturkach którzy kasę od starych dostali pompują bilon kosztem duRnych obywateli :-/
No cóż Polacy zawsze
Pompować tą banie to 20k za metr tylko później nie piszczeć że mieszkanie komornik zlicytował a bankowi trzeba jeszcze kasę oddać....
Gdzie Polacy mają mózgi?
Nieruchomości napompowane. Gówniarze w garniturkach którzy kasę od starych dostali pompują bilon kosztem duRnych obywateli :-/
No cóż Polacy zawsze durni. Czy to przy urnach wyborczych czy w bankach.
jasiek2017
Hmmm nikt nie narzeka? Dziwne

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki