REKLAMA

Optymizm konsumentów najsłabszy od prawie 3 lat

2020-02-19 10:15
publikacja
2020-02-19 10:15

W lutym nastroje polskich konsumentów pogorszyły się względem stycznia. Na szczególną uwagę zasługują gasnące nadzieje dotyczące przyszłości.

/ fot. Andrzej Sidor / FORUM

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) to wskaźniki sporządzane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny, które mierzą nastroje gospodarstw domowych i ich gotowość do dokonywania wydatków konsumpcyjnych obecnie i w przyszłości.

Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej mogą przyjmować wartości od -100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie (i odwrotnie).

Jak wynika z najnowszych danych, w lutym BWUK wyniósł 1,3 pkt. i był o 2,4 pkt. proc. niższy niż miesiąc wcześniej. To najniższy poziom wskaźnika od kwietnia 2017 r. miesięcy oraz piąty spadek z rzędu. Marsz w dół wskaźnika rozpoczął się po tym, jak we wrześniu osiągnął on najwyższą wartość w historii badania (10,2). Obecny odczyt jest najniższy od grudnia 2018 r. (1,1), kiedy na nastroje mocno wpłynęły wątpliwości związane z cenami energii elektrycznej. Pomijając ten miesiąc, bieżące nastroje są najsłabsze od pierwszej połowy 2017 r.

/ Bankier.pl

Z kolei wyprzedzający wskaźnik WWUK opisujący oczekiwania względem najbliższych 12 miesięcy sięgnął -2,2 pkt., czyli o 1,6 pkt. mniej niż w styczniu. Ujemny wynik, oznaczający przewagę „pesymistów” nad „optymistami”, utrzymuje się trzeci miesiąc z rzędu, co po raz ostatni miało miejsce w pierwszej połowie 2017 r. Na szczególną uwagę zasługuje subindeks mierzący zmianę oceny ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju, który obniżył się do -8,4 pkt. 

W latach 2000-2016 nie wystąpił ani jeden dodatni wynik BWUK czy WWUK, a średnie wartości za ten okres wynosiły odpowiednio -19,9 pkt. i -21,1 pkt. Historyczne minimum BWUK odnotowane zostało w kwietniu 2002 r. (-39,7 pkt.), rok wcześniej najniższy do tej pory wynik zaliczył WWUK (-50 pkt.).

Dane do najnowszego badania nastrojów konsumentów GUS zbierał w okresie 3-12 lutego (1206 wywiadów, w tym 68 wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo). 

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
bha
Optymizm może być jak zdecydowana większość % ma możliwość osiągnięcia na rynku ,gospodarce nie w teorii ,ale w realu godnych dochodów ,zarobków,a nie coraz bardziej z roku na rok coraz większy Ogrom osób próbuje coraz bardziej rozpaczliwie związać koniec z końcem siedząc dodatkowo w coraz większych pożyczkach Optymizm może być jak zdecydowana większość % ma możliwość osiągnięcia na rynku ,gospodarce nie w teorii ,ale w realu godnych dochodów ,zarobków,a nie coraz bardziej z roku na rok coraz większy Ogrom osób próbuje coraz bardziej rozpaczliwie związać koniec z końcem siedząc dodatkowo w coraz większych pożyczkach kredytach ,debetach etc.
trooper
500+, ostre podwyżki płacy minimalnej, 13 emerytura itp itd. Ludzie dostali wiatru w żagle, niby zdawali sobie sprawę, że kiedyś za to trzeba będzie zapłacić, ale to nie teraz, nie dziś... A rachunek puka do drzwi, inflacja się rozkręca, ceny w sklepach rosną jak grzyby po deszczu, podwyżki pensji nie wystarczają na 500+, ostre podwyżki płacy minimalnej, 13 emerytura itp itd. Ludzie dostali wiatru w żagle, niby zdawali sobie sprawę, że kiedyś za to trzeba będzie zapłacić, ale to nie teraz, nie dziś... A rachunek puka do drzwi, inflacja się rozkręca, ceny w sklepach rosną jak grzyby po deszczu, podwyżki pensji nie wystarczają na rosnące rachunki za prąd, nie wspominając już o jedzeniu. Taka to była, krótka historia populistycznego sukcesu na kredyt. A teraz nadchodzą czasy spłacania rat tego zaciągniętego kredytu. Przykre.
ajwaj
A moze to blad?
Chlopaki spod biedronki maja wieczorem taki opzymizm, ze cale osiedle ma
przyrost naruralny bardzo dodatni
Co jabol - tobia na zdrowie PISy i Misiewiczów
ajwaj
A czy kto wie wczoraj:

""Były minister w rządzie PiS: „Na wysokich stanowiskach w państwie jest wiele osób o odmiennej orientacji”
KRESY.PL = ZAKAZANE-PIOSENKI, chlopaki sie cieszyly na 500+ s dziecmi Kaczynskiego

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/byly-minister-w-rzadzie-pis-na-wysokich-stanowiskach-
A czy kto wie wczoraj:

""Były minister w rządzie PiS: „Na wysokich stanowiskach w państwie jest wiele osób o odmiennej orientacji”
KRESY.PL = ZAKAZANE-PIOSENKI, chlopaki sie cieszyly na 500+ s dziecmi Kaczynskiego

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/byly-minister-w-rzadzie-pis-na-wysokich-stanowiskach-w-panstwie-jest-wiele-osob-o-odmiennej-orientacji/
grzegorzkubik
A ja mam nadzieję. Przyjdzie PO rozwali ze 2 stocznie sprzeda KGHM, podciągnie wiek emerytalny, zadłuży kraj i będzie git. Nigdy więcej tych cwaniaków.
krokus12
PO sprzeda te stocznie które PIS zbudował reaktywował ? w 2018 r PIS sprzedał 20 mln akcji
niewygodne_pytania
Proponuję tych, którym się nie podoba w Polsce, narzekają na władzę, drożyznę i w ogóle krzywo się spojrzą zsyłać do łagru.
antek10
Przebudzenie ciemnego luda z ręką w nocniku. Dostali 500 plus ale bolszewik uruchomił po cichu program 1000 minus.
jerloz210935
Rządy jednego wodza i jednej partii doprowadzają kraj do ruiny takich przekrętów jeszcze nasz kraj nie widział,dobrze że są ujawniane,tylko co dalej jak sądy są upolitycznione
bonvivant
To jakiś defetyzm, pesymizm powinien być karany.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki