Optymizm konsumentów najsłabszy od prawie 3 lat

W lutym nastroje polskich konsumentów pogorszyły się względem stycznia. Na szczególną uwagę zasługują gasnące nadzieje dotyczące przyszłości.

(fot. Andrzej Sidor / FORUM)

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) to wskaźniki sporządzane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny, które mierzą nastroje gospodarstw domowych i ich gotowość do dokonywania wydatków konsumpcyjnych obecnie i w przyszłości.

Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej mogą przyjmować wartości od -100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie (i odwrotnie).

Jak wynika z najnowszych danych, w lutym BWUK wyniósł 1,3 pkt. i był o 2,4 pkt. proc. niższy niż miesiąc wcześniej. To najniższy poziom wskaźnika od kwietnia 2017 r. miesięcy oraz piąty spadek z rzędu. Marsz w dół wskaźnika rozpoczął się po tym, jak we wrześniu osiągnął on najwyższą wartość w historii badania (10,2). Obecny odczyt jest najniższy od grudnia 2018 r. (1,1), kiedy na nastroje mocno wpłynęły wątpliwości związane z cenami energii elektrycznej. Pomijając ten miesiąc, bieżące nastroje są najsłabsze od pierwszej połowy 2017 r.

(Bankier.pl)

Z kolei wyprzedzający wskaźnik WWUK opisujący oczekiwania względem najbliższych 12 miesięcy sięgnął -2,2 pkt., czyli o 1,6 pkt. mniej niż w styczniu. Ujemny wynik, oznaczający przewagę „pesymistów” nad „optymistami”, utrzymuje się trzeci miesiąc z rzędu, co po raz ostatni miało miejsce w pierwszej połowie 2017 r. Na szczególną uwagę zasługuje subindeks mierzący zmianę oceny ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju, który obniżył się do -8,4 pkt. 

W latach 2000-2016 nie wystąpił ani jeden dodatni wynik BWUK czy WWUK, a średnie wartości za ten okres wynosiły odpowiednio -19,9 pkt. i -21,1 pkt. Historyczne minimum BWUK odnotowane zostało w kwietniu 2002 r. (-39,7 pkt.), rok wcześniej najniższy do tej pory wynik zaliczył WWUK (-50 pkt.).

Dane do najnowszego badania nastrojów konsumentów GUS zbierał w okresie 3-12 lutego (1206 wywiadów, w tym 68 wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo). 

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 bha

Optymizm może być jak zdecydowana większość % ma możliwość osiągnięcia na rynku ,gospodarce nie w teorii ,ale w realu godnych dochodów ,zarobków,a nie coraz bardziej z roku na rok coraz większy Ogrom osób próbuje coraz bardziej rozpaczliwie związać koniec z końcem siedząc dodatkowo w coraz większych pożyczkach kredytach ,debetach etc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
65 53 trooper

500+, ostre podwyżki płacy minimalnej, 13 emerytura itp itd. Ludzie dostali wiatru w żagle, niby zdawali sobie sprawę, że kiedyś za to trzeba będzie zapłacić, ale to nie teraz, nie dziś... A rachunek puka do drzwi, inflacja się rozkręca, ceny w sklepach rosną jak grzyby po deszczu, podwyżki pensji nie wystarczają na rosnące rachunki za prąd, nie wspominając już o jedzeniu. Taka to była, krótka historia populistycznego sukcesu na kredyt. A teraz nadchodzą czasy spłacania rat tego zaciągniętego kredytu. Przykre.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
76 26 ajwaj

A moze to blad?
Chlopaki spod biedronki maja wieczorem taki opzymizm, ze cale osiedle ma
przyrost naruralny bardzo dodatni
Co jabol - tobia na zdrowie PISy i Misiewiczów

! Odpowiedz
48 4 ajwaj

A czy kto wie wczoraj:

""Były minister w rządzie PiS: „Na wysokich stanowiskach w państwie jest wiele osób o odmiennej orientacji”
KRESY.PL = ZAKAZANE-PIOSENKI, chlopaki sie cieszyly na 500+ s dziecmi Kaczynskiego

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/byly-minister-w-rzadzie-pis-na-wysokich-stanowiskach- w-panstwie-jest-wiele-osob-o-odmiennej-orientacji/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
56 70 grzegorzkubik

A ja mam nadzieję. Przyjdzie PO rozwali ze 2 stocznie sprzeda KGHM, podciągnie wiek emerytalny, zadłuży kraj i będzie git. Nigdy więcej tych cwaniaków.

! Odpowiedz
13 8 krokus12

PO sprzeda te stocznie które PIS zbudował reaktywował ? w 2018 r PIS sprzedał 20 mln akcji

! Odpowiedz
51 22 niewygodne_pytania

Proponuję tych, którym się nie podoba w Polsce, narzekają na władzę, drożyznę i w ogóle krzywo się spojrzą zsyłać do łagru.

! Odpowiedz
128 118 antek10

Przebudzenie ciemnego luda z ręką w nocniku. Dostali 500 plus ale bolszewik uruchomił po cichu program 1000 minus.

! Odpowiedz
112 84 jerloz210935

Rządy jednego wodza i jednej partii doprowadzają kraj do ruiny takich przekrętów jeszcze nasz kraj nie widział,dobrze że są ujawniane,tylko co dalej jak sądy są upolitycznione

! Odpowiedz
66 38 bonvivant

To jakiś defetyzm, pesymizm powinien być karany.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil