REKLAMA

Produkcja przemysłowa jednak wzrosła

2020-02-20 10:00
publikacja
2020-02-20 10:00
LG

Styczniowe dane z przemysłu nie spełniły pesymistycznych oczekiwań ekonomistów. Główny Urząd Statystyczny odnotował wzrost produkcji, choć spodziewano się niewielkiego jej spadku.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w grudniu o 1,1% wyższa niż rok wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z grudniem wartość produkcji wzrosła w styczniu o 4,5%.

/ Bankier.pl

Dane z przemysłu pozytywnie zaskoczyły. Mediana prognoz ekonomistów zakładała spadek produkcji tylko o 0,1% rdr. W grudniu wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 3,8% wyższa niż przed rokiem, co jednak było wynikiem wyraźnie niższym od oczekiwanych wówczas 6,1%.

Wynik sektora przemysłowego obciążała zapaść w śląskich kopalniach węgla kamiennego. To rzutowało na fatalny wynik całego segmentu „górnictwo i wydobywanie”, gdzie odnotowano spadek produkcji aż o 10,4% rdr.

Ciepła zima skutkowała też obniżką produkcji (o 4,2% rdr) w energetyce, gazownictwie i ciepłownictwie. Na niewielkim plusie (1,9% rdr) znalazło się przetwórstwo przemysłowe. Statystyki produkcji sprzedanej w górę ciągnęły wodociągi i gospodarowanie odpadami, gdzie wartość obrotów była aż o 7,5% wyższa niż rok wcześniej.

/ Bankier.pl

Negatywny wpływ na statystyki produkcji miała też mniejsza o jeden dzień niż przed rokiem liczba dni roboczych. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja sprzedana przemysłu była o 3,5% wyższa niż w styczniu 2019 roku. W grudniu roczna „odsezonowana” dynamika produkcji wyniosła 2,1%, w listopadzie 5,4%, w październiku 3,7%, a we wrześniu 3,5%. Styczniowy rezultat był więc zbieżny ze średnią za poprzednie cztery miesiące.

Wzrost produkcji sprzedanej GUS odnotował w 24 na 34 działów przemysłu. Najsilniej wzrosła sprzedaż „pozostałego sprzętu transportowego” (o 9,3% rdr), elektroniki i komputerów (o 7,7% rdr) oraz urządzeń elektrycznych (o 5,8%). Największy regres odnotowano w wydobyciu węgla (spadek aż o 27,3% rdr) oraz w produkcji maszyn i urządzeń (o 9,2%, a także w energetyce i ciepłownictwie (o 4,2%).

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
pazdzioch_indastries
"Racje czekolady zostały zwiększone o 3%"
marxs
hahaha 1,1 % tzw."wzrostu produkcji" przy około 10 % realnej inflacji to nazywa się RECESJA Panie Morawiecki a w recesji jak wiadomo jest brak kasy na cokolwiek tak jak brakuje na wszystko w waszej PISiej III RP
marxs
a najfajniejsze i zarazem zabawne do bólu jest wzrosła produkcja "komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 7,7%"
te komputery to sie pewnie nazywają Deep Blue PIScom GmbH & Co. KG (KG to skrót od Kulawy i Głupi)

d-oro
Grzesiu z pisu czytaj ze zrozumieniem komunikaty gus. Wzrosla wartosc produkcji sprzedanej a to nie to samo co wzrost samej produkcji! Sama produkcja na pewno spadła a wzrost wartosci produkcji sprzedanej nastapil z powodu no wlasnie jak sadzisz z jakiego:)..i dlaczego gus zeby oglosic 'sukces" doliczyl do ' produkcji Grzesiu z pisu czytaj ze zrozumieniem komunikaty gus. Wzrosla wartosc produkcji sprzedanej a to nie to samo co wzrost samej produkcji! Sama produkcja na pewno spadła a wzrost wartosci produkcji sprzedanej nastapil z powodu no wlasnie jak sadzisz z jakiego:)..i dlaczego gus zeby oglosic 'sukces" doliczyl do ' produkcji sprzedanej' nawet wodociagi i gospodarowanie odpadami :))) kiedy od zawsze i wszedzie sa to usługi a nie produkcja. Kłamstwo i propaganda dla ogłupiałych,na szczescie nie dla wszystkich.
marxs
"gus zeby oglosic 'sukces" doliczyl do ' produkcji sprzedanej' nawet wodociagi i gospodarowanie odpadami "-masz 100 % racji to jest juz komiczne ale w PISim kraju z tektury wszystko jest zabawne i komiczne przecież do PKB liczone są też stosunki z prostytutkami(im droższy tym lepiej dla wzrostu PKB),"gus zeby oglosic 'sukces" doliczyl do ' produkcji sprzedanej' nawet wodociagi i gospodarowanie odpadami "-masz 100 % racji to jest juz komiczne ale w PISim kraju z tektury wszystko jest zabawne i komiczne przecież do PKB liczone są też stosunki z prostytutkami(im droższy tym lepiej dla wzrostu PKB),kupno działki(a najlepiej wielu działek) od dilerów prochów i przemyt od przemytników
xyon
Ciągle wieszczą kryzys, recesje a tu wciąż ZONK. Brawo Polska idziemy do przodu
wojteqq
To wzrosła czy spadła, bo na zmianę piszecie raz to, a raz tamto. Zdecydujcie się.
grzegorzkubik
Będzie tylko lepiej. Wchodzą firmy, rozwija się branża IT w świetle nowych technologi. Nasze spółki gamingowe są rozsławione na całym świecie. Polska ma przed sobą dobrą przyszłość.
and00
U Niemczech p[produkcja spadła o 10%, czyli gonimy świat

@wojteqq
U nas spada PMI, obrazujący w jakim humorze jest kadra zarządzająca, ale dla niektórych to jest ważniejszy wskaźnik niz realna produkcja
Może dla tego że od prawie 2 lat ten PMI pokazuje tak wyczekiwany kryzys?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki