REKLAMA

Prezes Tauronu: Budowa czempionów to dobry pomysł, ale nie trwają żadne analizy dot. przejęć

2019-12-12 14:20, akt.2019-12-12 15:09
publikacja
2019-12-12 14:20
aktualizacja
2019-12-12 15:09

Według prezesa Tauronu, Filipa Grzegorczyka, budowa wielosektorowych firm czempionów to dobry pomysł. Prezes jednocześnie dodał, że nie trwają obecnie żadne analizy dotyczące tego, czy spółka chciałaby kogoś przejąć, czy sama chciałaby zostać przejęta.

/ fot. Grzegorz Kawecki / Puls Biznesu

"Rozumiemy i podzielamy wyrażoną przez premiera Sasina troskę o budowę dużych czempionów, które byłyby w stanie konkurować na rynku europejskim. Podzielamy zapatrywanie, że budowa takich dużych firm to dobry pomysł. Do ewentualnych wezwań będziemy się odnosić, kiedy do wezwania dojdzie. Widzimy się jako część rodziny spółek Skarbu Państwa" - odpowiedział dziennikarzom prezes, zapytany, czy widzi grupę Tauron w ramach wielosektorowego czempiona.

"Po stronie grupy Tauron nie trwają żadne prace analityczne dotyczące tego, czy chcielibyśmy kogoś przejąć, czy chcielibyśmy być przejęci. Jeśli dojdzie do określonych decyzji, to będą to decyzje właścicielskie, a do decyzji właścicielskich podchodzimy z szacunkiem i zrozumieniem" - dodał.

Grzegorczyk zwrócił uwagę, że prezes Orlenu zapowiedział, że koncern nie ma planów przejmowania innych podmiotów w sektorze energetycznym poza Energą.

W zeszłym tygodniu Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych poinformował, że tworzenie wielosektorowych, narodowych czempionów wpisuje się w politykę gospodarczą rządu. W ubiegły czwartek PKN Orlen wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Energi po 7 zł za akcję.

Grzegorczyk wskazał także na trwające w Unii Europejskiej negocjacje tzw. Zielonego Ładu.

"Uzgodnienia w Brukseli pokażą, jakie są pytania dla sektora energetycznego i okaże się, czy do 2050 r. będziemy zobowiązani do stworzenia w Polsce gospodarki niskoemisyjnej i jaka ma być rola aktywów państwowych, i jak je poukładać w kontekście tej polityki" - powiedział prezes.

Komisja Europejska przyjęła w środę rano Europejski Zielony Ład. To projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić Unię Europejską do neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Tauron widzi konieczność ograniczenia ekspozycji na węgiel

"Grupa Tauron widzi konieczność ograniczenia ekspozycji na węgiel. Nie tyle chodzi o sytuację finansową, a bardziej o kwestie podejścia instytucji finansowych do posiadanych przez nas aktywów i refinansowania naszych zobowiązań" - powiedział prezes.

We wtorek Tauron poinformował o zakończeniu procesu poszukiwania potencjalnego inwestora zainteresowanego nabyciem Zakładu Górniczego Janina z powodu nieotrzymania w wyznaczonym terminie ofert zakupu.

"Zainteresowanie było, ale finalnie żadna oferta na nabycie Janiny nie wpłynęła. W związku z tym, będziemy teraz prowadzić prace analityczne, które mają dać odpowiedź na pytanie: co dalej?" - powiedział prezes.

"Musimy się odnieść do zamknięcia procesu zbycia Janiny, do tego, że plan nie wyszedł. Chcieliśmy sprawdzić, czy zbycie jest możliwe. Widzimy, że test wyszedł negatywnie i musimy się do tego odnieść. Niezależnie od tego trwają intensywne prace nad przygotowaniem programu optymalizacyjnego dla Tauron Wydobycie, aby poprzez pewne działania te trzy zakłady jak najszybciej urentownić" - dodał.

W skład Tauron Wydobycie wchodzą trzy zakłady górnicze: Janina, Brzeszcze i Sobieski.

Grupa szuka obecnie nabywców dla spółki Tauron Ciepło.

Odnosząc się do procesu zbycia Tauron Ciepło Grzegorczyk odpowiedział, że przebiega on zgodnie z harmonogramem.

Pod koniec listopada Tauron zdecydował o dopuszczeniu oferentów do badania due diligence spółki Tauron Ciepło, które może zakończyć się złożeniem ofert wiążących.

W rozpoczętym w czerwcu procesie rynkowej weryfikacji możliwości zbycia spółki Tauron Ciepło, Tauron otrzymał wstępne oferty od kilku inwestorów.

Z nieoficjalnych informacji PAP Biznes wynika, że Tauron otrzymał trzy oferty.

Pod koniec maja Tauron przedstawił aktualizację kierunków strategicznych grupy na lata 2016-2025. Zakłada ona zwiększenie do 66 proc. udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym Tauronu do 2030 roku. Spółka bierze pod uwagę ograniczenie działalności w segmentach górniczym i ciepłowniczym oraz sprzedaż części aktywów. Jak wówczas podano, analizowane będą opcje poszukiwania nabywców dla należącej do Tauronu Wydobycie kopalni Janina oraz dla spółki Tauron Ciepło.

(PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
wojtekzportkami
Tutaj decyduje kasa a nie klasa. Dla kasy wszyscy mówią jednym głosem. Jeżeli ktoś milczy to dyskretnie. A jak jest na topie to gorliwość nie ma granic-Sasin-"nie czytam Tokarczuk". A ja chętnie przeczytam i pod choinkę trafią "Księgi Jakubowe"; dla moich dzieci. Jestem dumny z Nobla dla tej Pani.
wojtekzportkami
Wszyscy mówią jednym głosem. Bezwstydne towarzystwo przy jednym korycie.
forfun
zamiast bronic firmy broni własnego stołka bo wie że gdy wypowie sie niepochlebnie to poleci.
ale musi pamietać że honor traci sie tylko raz.
newsman
i czemu ten gość klamie wiadomo jest ze czy ktos będzie przejmowany czy sam będzie przejmowal jest kluczowe bo wiadmo do jakiej kolejki sie ustawić ma inwestorów za idiotow
mgs3
Czempion wielopłaszczyznospadowy...jak ktoś napisał
enta
P. prezesie,duma P. nie rozpiera po dzisiejszym choćby 4 proc. spadku?
A może to drobni akcjonariusze uwzięli się na P. i sprzedają dołując kurs?
Po prostu wstyd to za mało,kompromitacja.CHempionów się zachciewa,masakra
obserwator62
Panie Prezesie, a co ma Pan do powiedzenie drobnym inwestorom, akcjonariuszom Tauronu, którzy są na wielkich stratach ? Czy nie powinien Pan raczej nimi się zajmować. zamiast jakimiś przyszłymi państwowymi molochami, które dla ciemnego ludu nazywacie czempionami, a które to skończą jak za socjalizmu ? Rozpacz ogarnia na Panie Prezesie, a co ma Pan do powiedzenie drobnym inwestorom, akcjonariuszom Tauronu, którzy są na wielkich stratach ? Czy nie powinien Pan raczej nimi się zajmować. zamiast jakimiś przyszłymi państwowymi molochami, które dla ciemnego ludu nazywacie czempionami, a które to skończą jak za socjalizmu ? Rozpacz ogarnia na taki "patriotyzm", gdzie nie walczy się o akcjonariuszy spółki, której jest się Prezesem.

Powiązane: Fuzja Orlenu i Energi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki