REKLAMA

PO mówi "sprawdzam" w sprawie polexitu. Złoży projekt nowelizacji konstytucji

2021-09-20 12:16
publikacja
2021-09-20 12:16
PO mówi "sprawdzam" w sprawie polexitu. Złoży projekt nowelizacji konstytucji
PO mówi "sprawdzam" w sprawie polexitu. Złoży projekt nowelizacji konstytucji
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

PO mówi "sprawdzam" w sprawie polexitu. W najbliższych dniach Platforma złoży w Sejmie projekt nowelizacji konstytucji - powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej" szef klubu PO Borys Budka.

Będzie on – jak powiedział Budka - otwarty dla wszystkich klubów i kół w parlamencie. "Chcemy, by ta zmiana, podobnie jak wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, znalazła możliwie najszersze poparcie polityczne" – dodał.

Pytany, czy ta propozycja to test na intencje PiS, choć politycy tej partii zapewniają, że nie ma mowy o polexicie, Budka odparł: "mówimy sprawdzam".

"Kaczyński wielokrotnie w przeszłości co innego mówił, a co innego robił. Jeśli PiS rzeczywiście nie chce wyprowadzenia Polski z UE, prezes powinien jako pierwszy podpisać nasz projekt ustawy" – ocenił.

Odnosząc się do" Polskiego ładu" i procedowania go w Sejmie, polityk zapowiedział, że klub będzie zgłaszać poprawki. "Skandalem jest, że taka ustawa procedowana jest w tak zawrotnym tempie" - ocenił. Na uwagę, że za czasów PO wiek emerytalny był procedowany w takim samym tempie, Budka stwierdził, że "to była znacznie mniej skomplikowana ustawa". "Do Polskiego Ładu będziemy zgłaszać poprawki. Jeśli one nie przejdą, będziemy głosować przeciwko podnoszeniu podatków" – zapowiedział.

Na pytanie, czy widzi perspektywę, by zablokować "Polski ład" w Sejmie, Budka odparł, że "to zależy, jak zachowa się część Lewicy i ludzie związani z Pawłem Kukizem". Dziś – jak zaznaczył - klub PiS liczy 227 posłów. Teoretycznie - jak dodał - wszystko jest więc możliwe.

W wywiadzie dla "DGP" Budka ocenił, że w tym momencie PiS nie opłacają się wcześniejsze wybory. Zastrzegł, że na wiosnę sytuacja może być zupełnie inna.

"Jesteśmy gotowi na różne warianty. Najbardziej realny jest scenariusz stworzenia dwóch bloków: bardzo silnego środka wokół PO, PSL i Hołowni, oraz drugiego, bardziej lewicowego” – powiedział, odnosząc się do kwestii możliwych scenariuszy.

Zapytany zaś, czy PO zaoferuje Kosiniakowi i Hołowni koalicję wyborczą lub blok, Budka odparł, że "formułę koalicji wyborczej". "Nikogo nie będziemy ciągnąć za uszy. A w tym momencie widzimy duży opór. (…) Dla nich powiedzenie już dziś, że wchodzą w koalicję wyborczą, jest przyznaniem, że sami nie dadzą rady" – ocenił.

Pytany z kolei, czy Tusk będzie brał udział w wyborach parlamentarnych i wejdzie do Sejmu, Budka odparł: "dla mnie jest oczywiste, że Donald Tusk będzie liderem. Pewnie warszawskiej listy". (PAP)

ktl/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
po_co
Skoro o wejściu do Unii Europejskiej decydowało referendum to o wyjściu z sojuszu zawsze powinno decydować referendum, a do przegłosowania sprawy w sejmie w takiej sytuacji powinien wystarczyć jeden poseł podnoszący rękę za decyzją obywateli kraju.

Czy w sytuacji gdy UE zacznie działać na niekorzyść Polski,
Skoro o wejściu do Unii Europejskiej decydowało referendum to o wyjściu z sojuszu zawsze powinno decydować referendum, a do przegłosowania sprawy w sejmie w takiej sytuacji powinien wystarczyć jeden poseł podnoszący rękę za decyzją obywateli kraju.

Czy w sytuacji gdy UE zacznie działać na niekorzyść Polski, będziemy zmieniać konstytucje aby wyjść z sojuszu bez większości w Parlamencie?

To jest sojusz, a więc umowa która niesie za sobą pewne zobowiązania i pewne korzyści. Rozwiązanie może nastąpić w dowolnym momencie gdy tylko Polska uzna to za stosowne, a utrudnianie takiej decyzji jest niezgodne z konstytucją.

Art. 4 par 1 - Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej:
"Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu"

Unia podważa ten zapis twierdząc, że to ona ma wyłączne narzędzia do stanowienia prawa, a my jeszcze rękami opozycji chcemy to umocnić?
Teraz też pan Budka się pomylił jak przy głosowaniu za podwyżkami? Kurczę ostatnio sejm pełen pomyłek.
and00
To PO chce w konstytucji zapisać trwałość sojuszu Polski ze Związkiem Radzieckim?
Przepraszam, UE?
Trochę jak Gierek w '76. Tez wprowadził taki zapis
I 4 lata później miał Solidarność
salad77
Czyli to nie naród w referendum będzie decydował, tylko zgraja osłów którym się wydaje że są nadludźmi?
jarunia
Nowe tezy pisane w Berlinie z "Mein Kundel Kampf"
kenn
Wstęp do kolejnych ZMIAN KONSTYTUCJI WG. WIDZIMISIĘ sprzedajnych posłów.

Nigdy się na to nie zgodzę. Potem przepchną dowolną zmianę, tak jak przepychają ustawy.
krokus12
Widzę kwiat 1 sortu na forum tego artykułu to jesteście za Unią czy przeciw bo co dzień inny przekaz od wodza .
grzegorzkubik
Wstrętna partia. Aż głupio patrzeń na rejestracje samochodów w Poznaniu bo się źle kojarzą.
300_pala
Uciekaj na wschód ram musi być cywilizacja
1a2b
Natychmiast zdelegalizować szajkę P0!!!
kimdzonk
biedny człowieczku ... sprawdzić to ty sobie możesz, co najwyżej, czy ci włosy na tej łysej głowie nie odrastają ...

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki