REKLAMA

Tusk: PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z UE. Ja to wiem

2021-09-18 13:18
publikacja
2021-09-18 13:18
Tusk: PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z UE. Ja to wiem
Tusk: PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z UE. Ja to wiem
/ Platforma Obywatelska

Proponuję Jarosławowi Kaczyńskiemu, abyśmy wspólnie zmienili art. 90 konstytucji i wpisali, że wypowiedzenie umowy międzynarodowej odbywa się większością dwóch trzecich - powiedział w sobotę Donald Tusk. Jeśli rzeczywiście nie chcą wyjścia Polski z UE, powinni się zgodzić - dodał.

Podczas swojego przemówienia w Płońsku podczas Konwencji Krajowej PO Tusk zwrócił się "do wszystkich, którzy słuchają".

"PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z UE. Ja to wiem" - powiedział lider PO. Dodał, że był świadkiem i uczestnikiem rozmów już wiele lat temu, gdy niechęć do UE w środowisku PiS była manifestacyjna.

Kaczyński: Mamy plan reformy Unii Europejskiej

Instytucje europejskie - KE i PE domagają się od premiera wycofania wniosku z Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności prawa polskiego; to niebywałe żądanie godzące w fundamenty naszej suwerenności - napisał w liście skierowanym do prezesa klubów "Gazety Polskiej" Ryszarda Kapuścińskiego prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Wczoraj był 17 września - ile jeszcze takich rocznic mamy sobie ufundować" - pytał Tusk.

Według niego, "Polska jest obecnie na granicy" przynależności do Unii i przypomina to sytuację w Wielkiej Brytanii przed referendum. Nawiązywał do słów wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego o potrzebie współpracy, by "Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia, bo jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych"

"Unia w każdym wymiarze przeszkadza Kaczyńskiemu i PiS-owi. To co ich powstrzymuje, to wyłącznie to, że 80 procent Polaków jest przeciwko (wyjściu z UE)" - przekonywał.

Jego zdaniem PiS w sprawie UE chce jednak Polakom "namieszać w głowach" i stąd po antyunijnych deklaracjach nagle się z nich wycofuje i deklaruje poparcie dla UE.

"Kłamią tak jak z uchwałami o nepotyzmie" - powiedział Tusk. Przypomniał, że w piątek Sejm przyjął tzw ustawę antykorupcyjną, przygotowaną przez Pawła Kukiza. "W tej ustawie napisali, że tej korupcji nie będzie, ale dopiero jak oni stracą władzę" - mówił Tusk. Ocenił, że ta sytuacja pokazuje, że "z Kukiza taki parlamentarzysta jak z Kaczyńskiego rokendrolowiec".

Zdaniem Tuska obecnie, żeby wyprowadzić Polskę z Unii, "wystarczy jedno nocne głosowanie" i nawet zwykła większość głosów.

"Propozycja jest bardzo prosta" - powiedział Tusk zwracając się do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wyjaśnił, że można zmienić jeden zapis w konstytucji. Przypomniał, że artykuł 90 zakłada, że umowę międzynarodową - na podstawie której Polska może przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach - ratyfikuje się większością 2/3 w parlamencie.

Stąd lider PO zaproponował, by wpisać do konstytucji, że wypowiedzenie takiej umowy też wymaga większości 2/3. "To jest bardzo proste przedsięwzięcie" - podkreślał Tusk. Jego zdaniem apel w tej sprawie powinien popłynąć z każdego polskiego miasteczka, które skorzystało na polskiej obecności w Unii.

"Proszę natychmiast zgodzić się na wspólne przedsięwzięcie - drobna zmiana w konstytucji, która pozwoli uniknąć ryzyka, że w nocy wyprowadzi się w Polskę z Unii" - powiedział Tusk.

Dojrzały patriotyzm oznacza wielkie zadanie utrzymania Polski w UE

Dzisiaj polski dojrzały patriotyzm, dzisiaj prawdziwa miłość do ojczyzny, oznacza także tę wielką potrzebę, wielkie zadanie utrzymania Polski w UE - mówił w Płońsku podczas Konwencji Krajowej Platformy Obywatelskiej lider ugrupowania Donald Tusk.

Szef PO nawiązywał do znajdujących się na sali flag: Polski, Płońska, Unii Europejskiej i Platformy Obywatelskiej.

"Jesteśmy w pierwszym rzędzie Polakami - wiemy, co to znaczy być polskim patriotą. Wiemy, i to też jest taka konstytucja PO, co znaczy miłość do tej małej, lokalnej ojczyzny. Wiemy, że nie ma nieważnego miejsca w Polsce, że nie ma nieważnego człowieka w Polsce i wiemy też, co znaczy być Europejczykiem" - mówił Tusk.

"Być Europejczykiem to znaczy być Polakiem, być mieszkańcem Płońska, być mieszkańcem polskiej wsi - tu się nic nie kłóci. Powiem więcej, dzisiaj polski dojrzały patriotyzm, dzisiaj prawdziwa miłość do ojczyzny oznacza także tę wielką potrzebę, wielkie zadanie utrzymania Polski w UE" - powiedział lider PO.

Tusk zapewniał, że zadaniem PO jest obrona interesów Polski, obrona interesów miast, miasteczek i obrona "Polski w Europie" i "Europy w Polsce".

Władza ubezwłasnowolniła samorządy

Głównym celem, a może nie celem, a głównym skutkiem - bo im się bardzo często cele nie zgadzają ze skutkami - w tych propozycjach, które rządzący przedstawiają od wielu miesięcy jest tak naprawdę ubezwłasnowolnienie samorządów - mówił lider PO Donald Tusk w Płońsku podczas Konwencji Krajowej swej partii.

Lider PO podkreślał, że nie ma jednej recepty na rozwój mniejszych miejscowości, a każda z nich wymaga odrębnych rozwiązań dla swego rozwoju.

"Dzisiaj słyszymy od rządzących, że głównym celem, a może nie celem, a głównym skutkiem - bo im się bardzo często cele nie zgadzają ze skutkami - w tych propozycjach, które przedstawiają od wielu miesięcy jest tak naprawdę ubezwłasnowolnienie samorządów" - mówił Tusk.

Stwierdził, że o kondycji mniejszych miast i miejscowości świadczy głównie jakość życia codziennego, w tym kwestia transportu, dostępu do usług, dostępu do edukacji i opieki medycznej.

"Trzeba zadbać o to, i to też jest w rękach miejscowych, ale do tego też są potrzebne środki i kompetencje, o atrakcyjną ofertę na życie codzienne - ofertę kulturalną, edukacyjną" - dodał lider PO.  

Władza nie wie, ile kosztuje chleb, niczego się nie nauczyli

Premier Mateusz Morawiecki teraz, tak jak prezes PiS Jarosław Kaczyński w 2007 r., nie zna ceny chleba, nic się nie nauczyli - mówił w sobotę lider PO Donald Tusk w czasie konwencji swej partii w Płońsku (woj. mazowieckie). Zawsze jak rządzą, chleb bardzo drożeje - stwierdził Tusk.

Lider PO mówił, że premier Morawiecki zapytany ostatnio o cenę chleba "wykonał niezwykłe piruety, żeby ominąć odpowiedź". Stwierdził, że taka niewiedza "to nie jest tragedia", "nie każdy ma ceny w głowie", ale warto się do tego jasno przyznać.

Tusk dodał, że w czasie debaty z nim w 2007 r. ówczesny premier Jarosław Kaczyński również nie znał ceny chleba. "Nic się nie nauczyli" - stwierdził. Dodał, że może jest tak, jak powiedział poseł PiS Marek Suski pytany o cenę masła, "że go to nie interesuje". Trudno - powiedział Tusk - o "bardziej szczerą polityczną deklarację, gdzie ta władza ma ludzi, ich potrzeby i lęki".

"I zawsze jest tak, że jak rządzą, to jedną z konsekwencji jest to, że chleb bardzo drożeje" - stwierdził lider PO. "Jest taka reguła, że zawsze jak są pytania o ceny chleba (...) to nie wiedzą, ile ten chleb kosztuje" - mówił, dodając, że ceny chleba w ciągu czterech ostatnich lat wzrosły o 50 proc.

Naszym przeciwnikiem nie są wojsko czy policja, ale zła władza, która psuje te instytucje

Naszym przeciwnikiem nie są instytucje, nie jest wojsko czy policja, tylko zła władza, która psuje te instytucje, która niszczy te służby; naszym przeciwnikiem nie są katolicy - mówił lider PO Donald Tusk w sobotę podczas konwencji krajowej swej partii w Płońsku.

Tusk zwracając się do członków PO podkreślał, że Polacy oczekują od nich "powagi i odpowiedzialności". "Naszym przeciwnikiem nie są instytucje, nie jest wojsko czy policja, tylko zła władza, która psuje te instytucje, która niszczy te służby" - mówił lider PO.

"Naszym przeciwnikiem nie są katolicy, bo przecież my jesteśmy katolikami w dużej większości - ludzie, nie wpadajmy w schizofrenię" - mówił lider PO. Podkreślił, że nie widzi sprzeczności między wiarą i wolnością.

"Na kogo dzisiaj nie możemy wręcz patrzeć - my, Polacy? Na biskupa, który chroni pedofilię w Kościele, księdza, który buduje imperium finansowe za publiczne pieniądze. Nie możemy patrzeć na byłego wiceministra, który kazał zrzucać konfetti z helikoptera w czasie uroczystości służb mundurowych. Na nich nie możemy już patrzeć, to im mówimy te słynne słowa: +mamy dość+, to ich ma dosyć wszyscy czy większość dzisiaj Polaków" - mówił Tusk.

"Trzeba za wszelką cenę zmienić władzę w Polsce i jesteśmy odpowiedzialni za tę zmianę, żeby Polacy, Polki stali się znowu dumnymi obywatelami wolnej ojczyzny, gdzie państwa działa na ich rzecz, a nie przeciwko nim" - dodał lider PO i podkreślał, że Platforma musi "ponownie dojrzeć do tego jako formacja polityczna".

Tusk: Chcę, żebyśmy zrobili rachunek sumienia 

Chce żebyśmy zrobili rachunek sumienia, polityka to nie fajerwerki, prawdziwa polityka to zdolność zrozumienia ludzi, odpowiedzialność za nich i ciężka robota - mówił w sobotę lider PO Donald Tusk. Politykę musi cechować empatia, trzeba też rozumieć dalekosiężne skutki swych działań - podkreślał.

"Chcę, żebyśmy tutaj w Płońsku zrobili rachunek sumienia. Polityka to nie są baloniki, fajerwerki, piękne wnętrza, to nie są studia telewizyjne i kawiarnie wielkiego miasta. Prawdziwa polityka to jest chęć i zdolność zrozumienia i współdziałania z ludźmi wtedy, kiedy nie mają powodu do radości" - mówił Tusk podczas sobotniej Konwencji PO w Płońsku.

Podkreślił, że polityka, to też ciężka robota. "Trzeba sobie łapy ubrudzić w ziemi, żeby zrozumieć, i żeby naprawdę przekonać do siebie tych wszystkich, dla których codzienne życie też bywa ciężką harówą" - wskazał. Dodał, że polityka musi cechować empatia.

Tusk podkreślił, że polityka musi być na serio. "Te litery +PO+ muszą znowu, tak jak kiedyś, znaczyć Pełna Odpowiedzialność" - powiedział lider PO. Zwracając się do uczestników konwencji zaznaczył, że są odpowiedzialni za nadzieje i lęki Polaków, a nie za swoje kariery.

Prawdziwa polityka to - jak mówił - "polityka odpowiedzialności za ludzi, za to co się mówi, robi", ale też wiara we własną wygraną. "Wiara w to, że jesteśmy w stanie reprezentować interesy większości, a nie mniejszości" - powiedział.

Zwracając się do uczestników konwencji wskazał na "polityczną odpowiedzialność" ich działań. "Etyka odpowiedzialności mówi o tym, że trzeba rozumieć wszystkie skutki, także te dalekosiężne, swoich działań, swoich manifestacji, swojej ekspresji" - podkreślał.

"Jesteśmy po to, by wygrać te wybory, bo tu chodzi o naprawdę śmiertelnie ważną sprawę" - podkreślił Tusk.

Zaznaczył, że trzeba zdawać sobie sprawę ze skutków własnych działań. Tusk mówił, że Polacy, kiedy pada słowo granica, "kiedy pada słowo terytorium, państwo polskie, to trzymają kciuki za swoją Straż Graniczną i swoich żołnierzy".

Zastrzegł, że mówi o tym nie dlatego, żeby przekreślić "dobrą energię, tę gotowość niesienia pomocy, bo to jest istota naszego życia, istota chrześcijaństwa". Ale, jak stwierdził, istnieje "wymiar polityczny naszych działań i istnieje coś takiego, jak katalog pierwszych potrzeb - 10 przykazań dojrzałej polityki".

Podkreślił, że na pierwszym miejscu polityk odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo obywateli, ich wolność, bezpieczeństwo swojego państwa i niepodległość swojego państwa i nie było inaczej i nie będzie inaczej. "Jesteście gwarantami tego, że Polska może być bezpieczna" - powiedział.

"Jak wygracie wybory to będziemy znowu dumni z tego jak zachowuje się polskie wojsko" - powiedzaił. Stanie się tak - mówił - "jeśli zabierzemy władzę tym, którzy dzisiaj upokarzają ludzi w mundurach, upokarzają nas wszystkich, kiedy widzimy co robią, jakie rozkazy wydają, jak dezorganizują polskie służby mundurowe, jak każdego dnia wsączają w nasze serca i umysły lęk". (PAP)

autorka: Magdalena Jarco, Piotr Śmiłowicz

maja/pś/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (130)

dodaj komentarz
broiniac
> wsączają w nasze serca i umysły lęk

Czy to nie mówi człowiek, który zaklina się, że PiS chce wyjść z UE, że przedterminowe wybory na których planuje zresztą oszukiwać?
przemek_opinia
Szkoda, że portal nie publikuje jak Tusk odpowiada na nieprzychylne pytania. Wtedy jest coś takiego: "YYyyyy EEeee mmMMM nie odpowiem na to pytanie, bo jesteście z reżimowej telewizji". Tusk to klaun i hipokryta, który znów przyjechał mącić w głowach Polaków.
zosia3005
Te odgłosy, które pięknie opisałeś "YYyyyy EEeee mmMMM " to chyba notatki z początków kariery p. Morawieckiego - pamiętam te "wypowiedzi" jak dziś. Tusk odpowiada na wszystkie pytania wszystkich stacji w przeciwieństwie do obozu PIS , który rzadko pozwala na pytania nawet wybrańcom , bo zwykle nie Te odgłosy, które pięknie opisałeś "YYyyyy EEeee mmMMM " to chyba notatki z początków kariery p. Morawieckiego - pamiętam te "wypowiedzi" jak dziś. Tusk odpowiada na wszystkie pytania wszystkich stacji w przeciwieństwie do obozu PIS , który rzadko pozwala na pytania nawet wybrańcom , bo zwykle nie robią konferencji tylko przemawiają. Tusk przywrócił konferencje, więc ostatnio musieli się choć trochę dostosować, bo wyło rażąco widoczne jak boja się pytań.
przemek_opinia odpowiada zosia3005
Żyjesz w innej rzeczywistości, ale tak to jest jak ogląda się tylko jedną telewizję TVN i tylko z jednego źródła czerpie informacje. Podesłałbym ci linki, ale i tak nie wejdziesz. Nie ryzykowałabyś odebranie sobie wiary w to co piszesz.
zosia3005 odpowiada przemek_opinia
Nie trudź się , nie należę do osób które kształtują swoje opinie na podstawie TV ani tego co można wyczytać w necie. Życzę przyjemnego wieczoru :-)
przemek_opinia odpowiada zosia3005
Wypraszam sobie. Skoro piszesz "obozu PIS, który rzadko pozwala na pytania nawet wybrańcom", oznacza, że jednak czerpiesz informacje z TV, bo w przeciwnym razie skąd byś wiedziała na co pozwala PiS a na co nie. Ja jednak widzę, jak podczas konferencji, debat, wywiadów ustawia się do polityków PiSu kolejka lewicowych Wypraszam sobie. Skoro piszesz "obozu PIS, który rzadko pozwala na pytania nawet wybrańcom", oznacza, że jednak czerpiesz informacje z TV, bo w przeciwnym razie skąd byś wiedziała na co pozwala PiS a na co nie. Ja jednak widzę, jak podczas konferencji, debat, wywiadów ustawia się do polityków PiSu kolejka lewicowych mediów od TVNu, GW, portale WP, Interia, Onet które zadają pytania i otrzymują odpowiedzi. I z tego są najlepsze memy, ponieważ dziennikarze ci otrzymują takie odpowiedzi, że już nie mają co do powiedzenia dalej. Więc nie pisz mi, że się czymś trudzę w wyjaśnieniach i przekonywaniu, i nie uchodź proszę za taką miłą. Nie do twarzy ci z tym widząc w jaki sposób próbujesz sztuczną uprzejmością przejść dziwną argumentację.
zosia3005 odpowiada przemek_opinia
Po co te nerwy ?! OK , krótko - informacje a kształtowanie opinii to dwie różne sprawy. Informacje czerpię z różnych źródeł ale opinie na ich podstawie wyrabiam sobie samodzielnie. Należę do gorszego sortu i moje środowisko to gorszy sort , który już takie wychowanie wyniósł z domu , że jest miły i uprzejmy i nie Po co te nerwy ?! OK , krótko - informacje a kształtowanie opinii to dwie różne sprawy. Informacje czerpię z różnych źródeł ale opinie na ich podstawie wyrabiam sobie samodzielnie. Należę do gorszego sortu i moje środowisko to gorszy sort , który już takie wychowanie wyniósł z domu , że jest miły i uprzejmy i nie wyzywa swoich oponentów brzydkimi słowami - no trudno , wierzę że to przełkniesz :-))
przemek_opinia odpowiada zosia3005
jakie to przykre zero sensu w komentarzu
raf2004
Chodzą słuchy, że zarówno pan Tusk, jak i Pan Prezes są góralami...
raf2004
Podobnie zresztą, jak Pan Prezydent OBAMA

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki