REKLAMA

Brexit – podręcznik inwestora

Krzysztof Kolany2016-06-22 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-06-22 06:00

W czwartek 23 czerwca na rynkach finansowych może być nerwowo. Ale jeśli Brytyjczycy jednoznacznie opowiedzą się za opuszczeniem Unii Europejskiej, to dopiero piątek może być dniem naprawdę wysokiej zmienności na rynkach finansowych.

Brexit – podręcznik inwestora
Brexit – podręcznik inwestora
fot. DPA / / FORUM

Brytyjskie referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej (Brexitu) rozpocznie się o godzinie 7:00 GMT, czyli o 8:00 czasu polskiego. Głosowanie potrwa do 22:00 GMT. Ale pierwsze plotki, pogłoski i inne „bazarki” mogą wstrząsać rynkami finansowymi już od wczesnego popołudnia. Wskazania sondaży exit-poll zapewne poznamy już po zakończeniu sesji w Nowym Jorku. Wyniki oficjalne powinni pojawić się w piątek rano.

W związku z tym należy oczekiwać podwyższonej zmienności cen walut, akcji, obligacji i złota. Uczestnicy rynków będą modyfikowali pozycje w zależności od plotek i faktów spływających ze Zjednoczonego Królestwa. Najnowsze sondaże wskazują na spadek poparcia dla Brexitu i marginalną przewagę zwolenników pozostania w UE (tzw. Bremain). Ale wynik referendum jest nieprzewidywalny. Liczba głosów „za” jak i „przeciw” najprawdopodobniej będzie do siebie zbliżona.

fot. / / YAY Foto

Więcej niż dwa rozwiązania

Rezultat brytyjskiego referendum nie będzie zdarzeniem binarnym. Referendum nie jest wiążące, co pozostawia rządowi i parlamentowi wiele opcji. Wśród nich tylko zdecydowane poparcie Brexitu (powyżej 55%?) nie będzie mogło zostać zignorowane przez premiera Camerona i doprowadzi do rozpoczęcia procesu opuszczenia struktur unijnych przez Wielką Brytanię. W pozostałych przypadkach brytyjskie władze zapewne chwycą się każdego pretekstu, aby głosowanie powtórzyć, unieważnić lub uznać za „niereprezentatywne” lub „nierozstrzygnięte”.

Jednakże dla potrzeb analizy stricte inwestycyjnej uprośćmy sytuację do dwóch scenariuszy w dwóch odległych od siebie horyzontach inwestycyjnych. W krótkim terminie przyjmijmy, że głosowanie musi się zakończyć osiągnięciem przewagi głosów przez jedną ze stron. Poniższa tabela przedstawia oczekiwany przeze mnie przebieg wydarzeń w ciągu najbliższych 24 godzin po ogłoszeniu wyników.

Konsekwencje krótkoterminowe

 

         „Tak” dla Brexitu

„Nie” dla Brexitu

Funt

gwałtowne osłabienie wobec USD

umocnienie wobec USD

EUR/USD

euro znacząco słabsze wobec USD

euro umacnia się wobec USD

PLN

złoty osłabia się, ponad 4 zł za dolara

złoty umacnia się, waluty nieco tanieją

Rynki akcji

oczekiwane silne spadki, nawet po -5% na głównych indeksach

„zwyżka ulgi” – umiarkowane wzrosty. Sądzę, że w porywach do +2%.

GPW

mocna przecena spółek z WIG20

WIG20 kończy wiosenną korektę

Obligacje

Drożeją obligacje USA, UK, Niemiec.

Rośnie rentowność obligacji krajów wschodzących.

Tanieją  obligacje USA, UK, Niemiec.

Spada rentowność obligacji krajów wschodzących.

Złoto

Cena złota gwałtownie rośnie

Złoto oddaje zyski z ostatniego miesiąca

W przypadku sukcesu obozu secesyjnego zrealizowane zostaną wszystkie koszmary nękające w ostatnich tygodniach sektor finansowy, polityków i wielki biznes. W tym wypadku można oczekiwać panicznej wyprzedaży aktywów z rynków wschodzących (w tym z Polski), silnych spadków na giełdach akcji, osłabienia funta i euro wobec dolara oraz wzrostu notowań franka szwajcarskiego i złota. Kapitał wycofywany z ryzykownych aktywów trafiałby do amerykańskich, niemieckich i (paradoksalnie) brytyjskich obligacji skarbowych.

Sądzę, że odrzucenie Brexitu miałoby na rynki znacznie mniejszy wpływ. Oczekiwałbym krótkotrwałej (trwającej kilka dni) „zwyżki ulgi” w tych wszystkich walorach, które przez ostatnie tygodnie były wyprzedawane z powodu obaw o sytuację w Europie.

W takim scenariuszu spodziewałbym się tylko niewielkiego umocnienia euro wobec dolara, aprecjacji brytyjskiego funta i solidnych wzrostów giełdowych indeksów. Na pewien czas do łask inwestorów mogłyby wrócić aktywa z rynków wschodzących, co dla WIG20 zapewne oznaczałoby koniec wiosennej korekty. Kurs złota powinien w tym układzie spaść w okolice 1200 USD/oz, bo to w znacznej mierze lęk przez Brexitem napędzał czerwcowe wzrosty królewskiego metalu.

Konsekwencje długoterminowe

O ile dla branży finansowej najbardziej dotkliwe mogą być skutki krótkoterminowe, o tyle dla większości ludzi i realnej gospodarki fundamentalne znaczenie mają konsekwencje długofalowe, widoczne po latach. Dlatego poniższa tabela zestawia oczekiwane zmiany cen aktywów w perspektywie dłuższej niż rok i przy założeniu, że Brexit byłby korzystny dla Wielkiej Brytanii i niekorzystny dla postępu „integracji europejskiej” – czyli tworzenia europejskiego superpaństwa.

Konsekwencje długofalowe

 

„Tak” dla Brexitu

„Nie” dla Brexitu

Funt

Funt zyskuje względem euro

Bank Anglii pozostaje zakładnikiem EBC

EUR/USD

Euro traci do dolara; wraca groźba rozpadu strefy euro

Eurodolar pozostaje pod wpływem decyzji Fedu i EBC

PLN

Złoty zyskuje względem słabnącego euro; osłabia się wobec funta

Złoty pozostaje „walutą peryferyjną” strefy euro

Rynki akcji

Brytyjskie akcje zyskują. Londyńska giełda „wysysa” duże spółki z krajów UE

Londyńskie City powoli traci na znaczeniu. Centrum finansowe przesuwa się do Azji.

GPW

Przyspiesza marginalizacja GPW. Duże spółki „emigrują” do Londynu.

Utrzymany trend słabnięcia polskiego rynku kapitałowego.

Obligacje

Brexit bez wpływu na długoterminowe trendy stóp procentowych na świecie

Złoto

Wydarzenie bez istotnego wpływu na długoterminowy trend na rynku złota

Niezależnie od tego, w którą stronę podążą rynki finansowe, inwestorzy powinni zachować „szczególną ostrożność” zarówno w zajmowaniu nowych jak i utrzymywaniu dotychczasowych pozycji. W szczególności dotyczy to transakcji zawieranych na platformach foreksowych przy użyciu kontraktów CFD. Chodzi o ryzyko braku płynności (luki cenowe) i możliwość rekwotowania transakcji przez brokerów, o czym niedawno ostrzegała Komisja Nadzoru Finansowego.

Jeśli ktoś ponad ryzyko strat przewyższających wpłacony depozyt przedkłada możliwość pomnożenia swojego kapitału, to w piątek będzie miał ku temu okazję. Dla wszystkich pozostałych rekomendacja brzmi: w czwartek i piątek zrób sobie wolne od Foreksu – zamknij pozycje, pojedź na ryby lub pójdź w góry i nie patrz na notowania.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (34)

dodaj komentarz
~drake
no niektórzy to teraz się przejechali nieźle na swoich brokerach a może być tylko gorzej jak UK wyjdzie z UE. Sporo mniejszych brokerów podnosi spready przez co klienci na tym tracą a to wszystko właśnie przez wizje brexitu - wiedzą że upadną więc ostatkami sił chcą jak najwięcej zyskać. Jednak nie wszyscy brokerzy się tak zachowują.no niektórzy to teraz się przejechali nieźle na swoich brokerach a może być tylko gorzej jak UK wyjdzie z UE. Sporo mniejszych brokerów podnosi spready przez co klienci na tym tracą a to wszystko właśnie przez wizje brexitu - wiedzą że upadną więc ostatkami sił chcą jak najwięcej zyskać. Jednak nie wszyscy brokerzy się tak zachowują. Może to kwestia przyszłościowego myślenia czy coś, ale np. xtb nie podnosi spreadów żeby żerować na klientach
~miecioniszczyciel
Ale XTB to jeden z największych brokerów, mają duże rezerwy, i na dodatek to polski broker, więc pewnie z tego to wynika
~xd
wyjdzie czy nie złoto i tak poleci do góry a pużniej spadnie
~DanielP
Mieszkam w Angli od 10 lat. Nie mam ani jednego znajomego który zagłosuje za pozostaniem w UE. Co więcej ludzie których zaczepiam żeby poznać ich opinię też deklarują że zagłosują za wyjściem. Nie spotkałem ANI jednej osoby która chciała by zostać w UE. Nie wiem skąd biorą się im te wyniki ankiet 50/50. Albo w innych regionach jest Mieszkam w Angli od 10 lat. Nie mam ani jednego znajomego który zagłosuje za pozostaniem w UE. Co więcej ludzie których zaczepiam żeby poznać ich opinię też deklarują że zagłosują za wyjściem. Nie spotkałem ANI jednej osoby która chciała by zostać w UE. Nie wiem skąd biorą się im te wyniki ankiet 50/50. Albo w innych regionach jest odwrotnie albo ktoś sciamnia.
~DanielP
Referendum w polsce lepiej niech poczeka aż połódnie Uni Europejskiej zacznie bankrutować i trzeba ich będzie ratować. Wtedy zrobił bym referendum ;)
~Jarząbek_Wacław
to najlepsze analiza jakączytałem. polecam ją moim przyjaciołom
~Arti
Na początku będzie szok, a za 3 dni wszyscy się zreflektują, że przecież nikt nie wie jak z tej unii się wychodzi, no i samo wychodzenie potrwa z 10 lat, więc póki co bawimy się dalej.
~City
Brexit: Brytyjskie akcje zyskują. Londyńska giełda „wysysa” duże spółki z krajów UE.
Bremain: Londyńskie City powoli traci na znaczeniu. Centrum finansowe przesuwa się do Azji.

Ciekawe zestawienie. Kiedy Pan napisze, że UE winna jest też za koklusz i gradobicie?
~ktos
Demokracja przestańcie mówić mi że to jest władza większości uprawiana demagogia przez te wszystkie lata życia w tym systemie jedno jest pewne znajomości i ilość funduszy stworzy teatrzyk przez możnych tego świata kurtyna do góry macie prawo wyboru ale czasami nie zastawialiście się czy wybieracie z wszystkich opcji dostępnych czy Demokracja przestańcie mówić mi że to jest władza większości uprawiana demagogia przez te wszystkie lata życia w tym systemie jedno jest pewne znajomości i ilość funduszy stworzy teatrzyk przez możnych tego świata kurtyna do góry macie prawo wyboru ale czasami nie zastawialiście się czy wybieracie z wszystkich opcji dostępnych czy tych które są wam dane ??
~as
Po co w ogóle to referendum, jeśli władza już sugeruje, że zrobi co chce (Bremain)?

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki