REKLAMA

Bloomberg: Najgorsze pół roku w historii dla najbogatszych ludzi świata; stracili 1,4 bln dolarów

2022-07-02 13:21
publikacja
2022-07-02 13:21
Bloomberg: Najgorsze pół roku w historii dla najbogatszych ludzi świata; stracili 1,4 bln dolarów
Bloomberg: Najgorsze pół roku w historii dla najbogatszych ludzi świata; stracili 1,4 bln dolarów
fot. Anders Kristensen / / Pexels

Majątki 500 najbogatszych ludzi świata zmniejszyły się w pierwszej połowie 2022 roku łącznie o 1,4 bln dolarów m.in. w wyniku spadku cen akcji. To pod względem finansowym najgorsze sześć miesięcy w historii dla globalnej klasy miliarderów – podała agencja Bloomberga.

Majątek dyrektora koncernu Tesla i firmy SpaceX Elona Muska skurczył się o prawie 62 mld dolarów, założyciel Amazona Jeff Bezos stracił około 63 mld, a wartość aktywów prezesa firmy Meta Marka Zuckerberga spadła o ponad połowę – wyliczał Bloomberg.

Oznacza to gwałtowną zmianę trendu po dwóch latach, w czasie których majątki największych krezusów rosły na fali stosowanych przez rządy bezprecedensowych środków stymulacji gospodarczej związanych z pandemią Covid-19. Te działania państw napędzały wzrost wartości aktywów, od firm technologicznych po kryptowaluty.

Obecnie rządy podnoszą natomiast stopy procentowe w walce z inflacją, a niektóre spośród akcji, które osiągały najwyższe ceny, teraz idą w dół, obniżając wartość majątków ich posiadaczy. Drugi kwartał roku był najgorszy w historii dla akcji koncernu Tesla, a Amazon odnotował największy spadek od pęknięcia tzw. bańki internetowej na początku XXI wieku.

Fortuny miliarderów zmniejszyły się, ale wciąż jest to niewielki krok w stronę zmniejszenia nierówności majątkowych – zaznaczył Bloomberg.

W rankingu najbogatszych ludzi świata Bloomberg Billionaires Index w dalszym ciągu liderem jest Musk z majątkiem wartym 208,5 mld dolarów. Na drugim miejscu znajduje się Bezos z 129,6 mld dolarów. Na trzeciej pozycji plasuje się najbogatszy człowiek Francji Bernard Arnault z majątkiem wartym 128,7 mld dolarów, a za nim – Bill Gates z 114,8 mld dolarów.

Obecnie tylko bogacze w pierwszej czwórce posiadają aktywa warte więcej, niż 100 mld dolarów, podczas gdy na początku 2022 roku takich osób było 10 - w tym Zuckerberg, który teraz zajmuje dopiero 17. pozycję w rankingu z majątkiem wycenianym na 60 mld dolarów – zauważył Bloomberg.

Miliarderzy zgromadzili jednak w ostatnich latach fortuny, które pozwolą większości z nich nie tylko przetrwać trudności, ale również poszukiwać okazji do osiągnięcia zysków. "Wielu naszych klientów szuka okazji, gdy na ulicy są problemy" – ocenił prezes firmy Papamarkou Wellner Asset Management Thorne Perkin. (PAP)

anb/ szm/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (6)

dodaj komentarz
orle
Spadek cen akcji jest skutkiem spadku wzrostu gospodarczego, przede wszystkim w USA, bo dolar jest walutą, w której są wyceniane wszelkie aktywa. Zasada jest taka, że gdy gospodarka wzrasta w tempie według określonej stopy wzrostu r, to wycena nominalna aktywów jest tym wyższa, im jest realizowana wyższa stopa wzrostu. Gdy obniża Spadek cen akcji jest skutkiem spadku wzrostu gospodarczego, przede wszystkim w USA, bo dolar jest walutą, w której są wyceniane wszelkie aktywa. Zasada jest taka, że gdy gospodarka wzrasta w tempie według określonej stopy wzrostu r, to wycena nominalna aktywów jest tym wyższa, im jest realizowana wyższa stopa wzrostu. Gdy obniża się stopa wzrostu, spada równolegle wartość nominalna aktywów. Czyli gdy gospodarka przechodzi od wzrostu do stagnacji, to wycena akcji spada do ich realnych wartości, czyli wcześniej wszystkie nominalnie wysoko wyceniane aktywa, zostają obniżone do swych realnych wartości. LO
karbinadel
A jak by to przeliczył na złotówki, to pewnie by się okazało, że ich majątek wzrósł, bo dolar w tym czasie zdrożał o 1/3
ameba1
Lol. Tyle co nic. To tak jakby Kowalski 14pln zgubił.
chudyjakszkapa
" Kto bowiem ma, temu będzie dodane i będzie miał w obfitości, ale kto nie ma, zostanie mu zabrane nawet to, co ma. "

Jezus z Palestyny
karbinadel
Tak naprawdę to każdy z nich ma cały czas to samo - zmieniła się jedynie tzw. wycena
bha
Ci co mają małą tracą mało "Ci co mają dużo i jeszcze więcej i więcej i itd zawsze na coraz niepewniejszych rynkach tracą Ogrom kasy.!!!! Kij wszelaki...................ma zawsze dwa końce!!!.

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki