REKLAMA

Błaszczak: Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce wyrzutni Javelin

2020-03-04 19:38
publikacja
2020-03-04 19:38

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce wyrzutni Javelin - poinformował w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Jak zapewnił wyrzutnię trafią niedługo do Wojsk Obrony Terytorialnej.

fot. Jakub Porzycki / / FORUM

"Już niedługo do Wojsk Obrony Terytorialnej trafią wyrzutnie Javelin wraz z pociskami. Departament Stanu wyraził zgodę na ich sprzedaż. Kontrakt zawiera sprzęt szkoleniowy, części zamienne oraz szkolenia. Czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych" - poinformował w środę na Twitterze Błaszczak.

Polska chce kupić 60 wyrzutni i 180 przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Złożone we wrześniu zeszłego roku zapytanie ofertowe dotyczy najnowocześniejszej obecnie wersji wyrzutni Javelin F, która pozwala niszczyć nie tylko cele opancerzone, ale też umocnienia, a także razić "siłę żywą". Wyrzutnie mają trafić do trzech brygad OT.

Docelowa i zamawiana w większej liczbie ma być opracowywana obecnie wersja G – ma ona trafić na rynek za dwa-trzy lata. Przy wyborze Javelina dla WOT kierowano się masą – najmniejszą w swojej kategorii – i kształtem wyrzutni, którą żołnierze WOT będą zwykle nie przewozić, lecz przenosić na plecach. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Komentarze (2)

dodaj komentarz
cek
Będziemy jeszcze przez nich płakać, za rozrzutność nie ma to jak dać Ameryce pieniądze

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki