BitMarket.pl - są zarzuty dla Marcina A. za kryptowalutowe oszustwo

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach (Podlaskie) postawiła zarzut oszustwa Marcinowi A., właścicielowi londyńskiej spółki zajmującej się obrotem kryptowalutami. Ponad 500 klientów jego giełdy bitcoinowej straciło w sumie ok. 100 mln zł.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach nadzoruje śledztwo prowadzone przez Wydział do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Jak poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa, śledztwo dotyczy doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów giełdy bitcoinowej, działającej w sieci BitMarket.pl.

Według śledczych, od połowy 2015 r. do 7 lipca 2019 r. osoby zarządzające spółkami z siedzibą w Londynie i na Seszelach, które pełniły funkcję operatora tej giełdy, wprowadzały w błąd jej klientów z Olsztyna oraz innych miejscowości. Swoim działaniem spółka spowodowała szkodę klientów giełdy o wartości co najmniej 2,3 tys. bitcoinów, czyli ok. 100 milionów zł.

Nadto Marcinowi A. przedstawiono zarzut, że w 2019 roku w Olsztynie, działając w imieniu spółki z siedzibą w Londynie, sprzedając innej udziały w spółce, doprowadził go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 120.000 zł, zapewniając nabywcę o braku zobowiązań i dobrej kondycji finansowej spółki, czym wprowadził go w błąd, gdyż w momencie sprzedaży nieuregulowane zobowiązania spółki sięgały 22.661.288 zł.

Spółka sporządzała z klientami umowy na zakup kryptowalut, jednak nie przekazywała tych środków do "portfeli" zarządzających. Jak na razie do prokuratury zgłosiło się 525 poszkodowanych osób, które zgłosiły szkody o wartości 22,6 mln zł. 

Prokuratura w Suwałkach przedstawiła współwłaścicielowi spółki Marcinowi A. zarzut oszustwa. W czwartek są prowadzone czynności procesowe z jego udziałem. Jak poinformowała PAP z-ca prokuratora okręgowego Anna Kolesińska-Soroka, w czwartek lub piątek śledczy zdecydują o zastosowaniu środków zapobiegawczych w stosunku do podejrzanego. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Bitmarket.pl, jedna z najstarszych polskich giełd kryptowalutowych, ogłosiła zakończenie działalności na początku lipca 2019 r. Powodem była utrata płynności. - Szanowni Użytkownicy, Z przykrością informujemy, że w skutek utraty płynności, z dniem 08.07.2019 roku, Serwis Bitmarket.pl/net został zmuszony zakończyć swoją działalność. Będziemy informować Państwa o dalszych krokach – komunikat tej treści został zamieszczony na stronie Bitmarket.pl, jednej z najstarszych polskich giełd kryptowalutowych, założonej w 2014 r.

Niektóre fakty i plotki związane z tą sprawą poznaliśmy na spotkaniu zorganizowanym w lipcu przez Stowarzyszenie Trading Jam, które udostępniło swoją siedzibę poszkodowanym klientom BitMarket. Od przedstawicieli spółki IQ Partners dowiedzieliśmy się także wtedy, jak wyglądał proces zakupu przez nich giełdy BitMarket.

PAP/Jacek Buraczewski/Bankier.pl/MD

bur/ aj/

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 24 degrengolada

brawo dla prokuratury z Suwałk. Brawo za szybko i sprawnie uzbierany materiał dowodowy służący do postawienia zarzutów. Tak właśnie to powinno działać. Widać, że bardzo poważnie podeszli do tej afery. Współczuje ludziom związanych z tym tworem bitmarket. Wdepnęli w niezłe gówno. Po aferach amber gold, skok wołomin, getin jestem przekonany że winni zostaną bardzo surowo ukarani.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 zenonn

Karane są płotki. Faktyczni sprawcy są bezkarni
http://swsfsm.pl/zlodziej-na-zlodzieju/

! Odpowiedz
5 6 jes

Abyś się nie zdziwił. To jak z luką vatowską i mafią. PiS tak trąbi, zatrzymuje przy dziennikarzach a jeszcze nikt nie został prawomocnie skazany. Jeszcze będziemy płacić dla nich odszkodowania.

! Odpowiedz
12 28 wolekk

Po to wlasnie powstaly kryptowaluty, zeby robic rozne przekrety kosztem szaraczkow. A prezesi takich "spolek" to zwykle slupy. Ponad nimi sa politycy lub ludzie ze "sluzb".

! Odpowiedz
5 26 lightning_network

To bitcoin powstał po to, by ukrócić przekręty banksterów kosztem szaraczków.

gdyby ludzie notorycznie nie trzymali pieniędzy na giełdach, o czym przypomina się bez przerwy (dokładnie tak, jak nie trzyma się pieniędzy w kantorach wymiany walut) - to nie byłoby tego tematu...

! Odpowiedz
7 8 jes

Po co piszesz o czymś o czym nie masz żadnego pojęcia?

! Odpowiedz
1 33 zenonn

Wstawianie złodzieja do wiezienia i urzymywani go w luksusowych warunkach jest niesprawiedliwe.
Za dobre sprawowanie szybko będzie zwolniony i będzie się cieszył zagrabionym.
Zarobią prawnicy i funkcjonariusze. Poszkodowani dodatkowo stracą na konieczności fatygi do sądu, prokuratora, itd. Nie odzyskają strat.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,01% 3,8462
2019-12-12 01:28:00
EUR/PLN 0,01% 4,2830
2019-12-12 01:28:00
EUR/USD 0,03% 1,1136
2019-12-12 01:28:00
CHF/PLN 0,06% 3,9161
2019-12-12 01:28:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil