REKLAMA

Bilbao pierwszym dużym miastem świata z dozwoloną prędkością do 30 km/h

2020-09-22 13:18
publikacja
2020-09-22 13:18
fot. Ramon Gabriel / Reuters

Bilbao jest od wtorku pierwszym miastem świata zamieszkałym przez ponad 300 tys. mieszkańców, w którym obowiązuje na całym jego terenie limit prędkości jazdy do 30 km/h. Władze stolicy prowincji Bizkaia podkreślają, że celowo wybrały przypadający na 22 września Międzynarodowy Dzień bez Samochodu na ogłoszenie nowych przepisów

Jak przypomniał we wtorek odpowiedzialny w ratuszu w Bilbao za sprawy ruchu drogowego Alfonso Gil, zakaz jazdy powyżej 30 km/h był wprowadzany w tym baskijskim mieście sukcesywnie. Dodał, że już w 2019 roku na terenie ponad 80 proc. ulic Bilbao obowiązywała prędkość do 30 km/h.

Przedstawiciel ratusza wskazał na korzyści płynące z objęcia pojazdów w całym Bilbao “tak niskim” limitem prędkości.

“Przede wszystkim chcemy mieć mniej wypadków, i oczywiście – mniej zabitych. Chcemy też mniej zanieczyszczeń (…) oraz hałasu. Jeśli dzięki nowemu ograniczeniu prędkości uda nam się ochronić chociaż jedno ludzkie życie, to mamy już sukces” - oświadczył Gil.

Na terenie Hiszpanii strefy z ograniczeniami prędkości do 30 km/h występują w 19 miastach. Najsurowsze obostrzenia występują w liczącej 80 tys. mieszkańców Pontevedrze, w północno-zachodniej części kraju, gdzie maksymalną prędkość jazdy w śródmieściu tego miasta ustalono na 10 km na godzinę.

We wrześniu 2019 roku rząd Hiszpanii zatwierdził tzw. Krajowy Plan Jakości Powietrza, zgodnie z którym w centrach miast powyżej 50 tys. mieszkańców wprowadzone zostaną do 2023 roku ograniczenia służące całkowitemu wyeliminowaniu tam ruchu samochodowego.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (34)

dodaj komentarz
jes
W następnej kolejności proponuję wprowadzić nakaz pchania auta. Będzie bezpieczniej.
30km/h to podróżują rowerzyści ale oczywiście lepiej wprowadzić głupi przepis niż zainwestować w infrastrukturę.
tindala
Pocieszne. Triumf "margotyzmu" nad zdrowym rozumem. Szambo wybija w całej Europie, trzeba łykać i chwalić, że wyśmienity rocznik :(
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Dobrze kombinujesz - jest szansa, że samochód wreszcie zniknie z ulic miast :)
glos_rozsadku
musisz kupić automat z 8-9 biegową skrzynią biegów i jeździć na 3
glos_rozsadku
albo elektryk bez skrzyni biegów
demeryt_69
Przykładów miast, w których samochody jeżdżą znacznie wolniej niż 30 km/godz. mimo braku podobnego zakazu jest aż nadto dużo. Niemal przez cały dzień w miastach takich jak np. Los Angeles czy Tokyo ruch samochodowy to istna porażka!
karbinadel
Wydajesz się nie odróżniać prędkości średniej od maksymalnej. Wprowadzanie takiego zakazu na terenie całego miasta wielkości Bilbao to totalny idiotyzm, gdyż jest tam z pewnością mnóstwo wielopasmowych i bezkolizyjnych tras, na których auta jadące szybciej nie stanowią dla nikogo zagrożenia - natomiast jeżdżące Wydajesz się nie odróżniać prędkości średniej od maksymalnej. Wprowadzanie takiego zakazu na terenie całego miasta wielkości Bilbao to totalny idiotyzm, gdyż jest tam z pewnością mnóstwo wielopasmowych i bezkolizyjnych tras, na których auta jadące szybciej nie stanowią dla nikogo zagrożenia - natomiast jeżdżące wolniej będą znacznie więcej (i dłużej) smrodzić
adam.1983
"Chcemy też mniej zanieczyszczeń" na pewno przy większych korkach i wolniejszej jeździe będą mieć mniej zanieczyszczeń
demeryt_69
Mylisz się zasadniczo, gdyż jak pokazują przykłady w innych miejscach ze strefami 30, użycie pojazdów spalinowych drastycznie zmalało.

Hiszpania to nie Polska czy inny demolud, gdzie samochód jest wciąż marzeniem mas :)

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki