REKLAMA

Bezrobocie w UE. Hiszpania numerem 1 od ponad dekady

2022-05-15 06:00
publikacja
2022-05-15 06:00
Bezrobocie w UE. Hiszpania numerem 1 od ponad dekady
Bezrobocie w UE. Hiszpania numerem 1 od ponad dekady
fot. SkazovD / / Shutterstock

Bezrobocie w Hiszpanii od 13 lat z rzędu należy do najwyższych w krajach UE – wynika z raportu o rynku pracy Instytutu Grupy Adecco, opublikowanego przez hiszpański dziennik „La Razon”.

Bezrobotni w Hiszpanii stanowią 22,8 proc. wszystkich bezrobotnych w państwach unijnych, tymczasem kraj ten odpowiada za 9,2 proc. populacji UE.

W unijnej czołówce państw z najwyższych bezrobociem w UE oprócz Hiszpanii jest Grecja.

Zgodnie z danymi z 2021 r. w najlepszej sytuacji znajdują się Malta i Niemcy (gdzie bezrobocie wynosi 3,6 proc.), Polska (3,4 proc.) i Czechy (2,8 proc.), które mogą być uważane za kraje o pełnym zatrudnieniu (poniżej 4 proc. bezrobocia).

W 2021 r. najwięcej miejsc pracy w Hiszpanii wygenerował sektor prywatny (63 proc.), jednak zatrudnienie w sektorze publicznym rosło siódmy rok z rzędu, a liczba osób w nim zatrudnionych wzrosła do 3,45 mln.

Po raz pierwszy od 2017 r. wzrosło zatrudnienie wśród osób od 25 do 39 lat, co jest tłumaczone starzeniem się populacji. W 2001 r. ta grupa wiekowa reprezentowała 40 proc. zatrudnionych, a obecnie - 30,8 proc.

Ogólny wskaźnik bezrobocia w Hiszpanii zmalał w 2021 r. do 13,65 proc., a bezrobocie wśród osób wykształconych - z 10,2 proc. do 9,2 proc. Raport podkreśla „plagę” długotrwałego bezrobocia - ponad 1,63 mln osób pozostaje bezrobotnych przez co najmniej 1 rok, a odsetek długotrwale bezrobotnych wynosi 27 proc. (średnia w UE to 20,6 proc.)

Z Saragossy Grażyna Opińska 

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (40)

dodaj komentarz
passenger
Podatki (od pracy) mają swoje konsekwencje. Dodatkowo prawo "chroniące pracownika" jest tak "korzystne", ze pracodawcy nie chcą zatrudniać ludzi na normalną umowę o pracę, bo nie można go potem zwolnić, nawet jak nie będzie dla niego roboty, albo okaże się, że jest leniem patentowanym i generuje tylko firmie koszty.
andriej_duda
Po co mają pracować w ogóle? Od pracy w UE są tyrajacy za najniższe stawki w UE Wolacy nad Wisłą, którzy finansują Hiszpanskie Włoskie i Greckie plany odbudowy dla siebie nic nie mając!

WOLSKA MESJASZEM NARODÓW! ANIOŁY NIE LUDZIE!
marok
Dlatego wszystkie trolle Putina pędzą do Rassiji pracować za krocie, to znaczy za 960 zł brutto.
andriej_duda odpowiada marok
NO widzisz a PISOwskie trolle robią to samo ale za darmo. tzn za 500+ którego trzymaja się jak tonący brzytwy!
podatnik-
Taka jest różnica pomiędzy Hiszpanią a PRLem bis. W Królestwie za stawki niewolnicze nikomu nie opłaca się pracować dlaczego w PRLu bis są chętni tego nikt nie wie?
marok
W Hiszpanii nie ma pracy nawet za stawki niewolnicze. Bezrobocie nie wynika z tego ,że ludzie nie chcą pracować za niskie płace, tylko z tego ,że nie ma dla nich pracy.
Poza tym pensja minimalna w Polsce pod względem siły nabywczej jest wyższa od niemal wszystkich krajów w naszej części Europy.
thorshammer
Wysoki poziom bezrobocia w Hiszpanii ma przyczyny strukturalne. Hiszpania ma wysoki wskaźnik zatrudnienia krótkoterminowego, najwięcej osób z niepełnym wykształceniem średnim, a Hiszpanie niechętnie przenoszą się do pracy, więc nigdy nie przyjadą do Polski. Wręcz przeciwnie, Czesi, którzy mają najniższe bezrobocie, korzystają z gospodarki Wysoki poziom bezrobocia w Hiszpanii ma przyczyny strukturalne. Hiszpania ma wysoki wskaźnik zatrudnienia krótkoterminowego, najwięcej osób z niepełnym wykształceniem średnim, a Hiszpanie niechętnie przenoszą się do pracy, więc nigdy nie przyjadą do Polski. Wręcz przeciwnie, Czesi, którzy mają najniższe bezrobocie, korzystają z gospodarki powstałej w XIX wieku. Każda większa wieś miała już takie przedsiębiorstwo i nadal ma przedsiębiorstwo przemysłowe, różnica płac między najbiedniejszymi i najbogatszymi regionami wynosi około 20%, a ryzyko ubóstwa jest najniższe w całej Europie, ale Czesi wydają się być w pułapce „gospodarek średnio rozwiniętych ”. Polska natomiast czerpie korzyści z taniej siły roboczej, taniej produkcji i chęci wyjazdów do pracy, ale nie ma towarów o wysokiej wartości dodanej, takich jak hiszpańskie chorizo ​​czy czeskie piwo. A tak przy okazji, bezrobocie 3,4% to nie jest pełne zatrudnienie, jak mówi artykuł. Na przykład wspomniani już Czesi, czyli Czechosłowacja, w tym bardzo biedna wówczas Słowacja, w 1928 r. mieli bezrobocie na poziomie 1%. Jak zwykle artykuł jest niekompletny, wymienia jedynie konsekwencje, a nie przyczyny.
gruking
"towarów o wysokiej wartości dodanej, takich jak hiszpańskie chorizo ​​czy czeskie piwo" ale odlot kolego.
itso_ptymistyczna_inflacja
przyczyna europa daje zły wzór do naśladowania biorą przykład z europejszczyzn? co przyjeżdżają do nich odpoczywać a nie pracować

europejszczyzna
wszystko to, co jest charakterystyczne dla Europy, dla kultury i cywilizacji europejskiej

źródło: https://sjp.pl/europejszczyzno
jurnydziadek
Przygotowują nas na kryzys wmawiając nam Polakom jak to źle jest na zachodzie i jak to świetnie jest w Polsce PiS.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki