REKLAMA

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty. "Wydają się być większymi optymistami"

2023-12-06 06:21
publikacja
2023-12-06 06:21

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza; wydają się być większymi optymistami niż inne banki w regionie - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty. "Wydają się być większymi optymistami"
Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty. "Wydają się być większymi optymistami"
fot. Treecha / / Shutterstock

"Pomimo tego, iż warunki popytu na kredyt w Polsce pozostają trudne, niektóre banki zaczęły odnotowywać wzrost popytu ze strony swoich klientów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Oczekuje się, że tendencja ta utrzyma się w najbliższej przyszłości" - wskazano w informacji z wyników badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) "Central, Eastern and South-Eastern Europe (CESEE) Bank Lending Survey" przeprowadzonego w drugiej połowie br.

Jak zaznaczono, "polskie banki wydają się być większymi optymistami niż inne banki w regionie".

Przypomniano, że popyt na kredyty w Polsce spadł w ostatnich sześciu miesiącach z powodu zmniejszonego zainteresowania firm i klientów kredytem hipotecznym. "Oczekuje się, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy popyt na kredyty odbuduje się, do czego przyczyni się głównie oczekiwany wzrost liczby wniosków o kredyt hipoteczny" - podano.

Zwrócono uwagę, że warunki podaży kredytów w Polsce nie zmieniły się w ostatnich sześciu miesiącach. "Można je określić jako neutralne, przy czym tyle samo banków zgłasza zmniejszenie podaży kredytów, co zwiększenie. Oczekuje się, że tendencja ta utrzyma się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i będzie podobna do średniej w regionie" - przekazano.

Według EBI ogólna jakość kredytów w Polsce poprawiła się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, głównie dzięki poprawie sytuacji w sektorze detalicznym. "Oczekuje się, że jakość kredytów pozostanie stabilna w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i detalicznym. Jest to wynik nieco lepszy od warunków jakości kredytowej oczekiwanych w pozostałej części regionu" - oceniono.

Z badania wynika, że w ostatnich sześciu miesiącach, poprawił się dostęp polskich banków do finansowania, przy czym lepszy odnotowano głównie w przypadku depozytów detalicznych. Banki oczekują, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy dostęp do finansowania będzie się nadal poprawiać - dodano.

Badanie pokazało, że w regionie Centralnej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej Europy podaż kredytów rośnie i banki, mimo obaw o rentowność, planują inwestycje w regionie.

"Coraz większa liczba banków wyraża zamiar selektywnego rozszerzania swojej działalności w regionie (50 proc. w porównaniu z 45 proc. w ostatniej rundzie i 30 proc. w poprzedniej rundzie) lub utrzymania poziomu działalności na tym samym poziomie" - podało EBI.

Jak wskazano, większość regionalnych spółek zależnych osiąga wyższą rentowność niż cała grupa pod względem zwrotu z aktywów i zwrotu z kapitału własnego, szczególnie w Republice Czeskiej, Kosowie i Macedonii Północnej.

Jak podkreślono, ich rentowność "znacznie się pogorszyła w porównaniu z poprzednią rundą badania" – ponad 50 proc. banków sygnalizuje obecnie niższą rentowność w różnych krajach (Albania, Chorwacja, Węgry, Polska i Rumunia) wobec ogólnej działalności grupy.

"To badanie daje pogląd na rozwój sektora bankowego i jego wyniki wskazują, że sytuacja w regionie stabilizuje się. Wsparcie EBI udzielane bankom na korzystnych warunkach pozwoli na wzmocnienie akcji kredytowej zarówno dla MŚP, jak i korporacji, co umożliwi ich dalszy rozwój, kontynuowanie inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy" - wskazała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

Główna ekonomistka EBI, Debora Revoltella podkreśliła, że wyniki badania "przyczynią się do podejmowania świadomych decyzji i formułowania polityki wsparcia".

Badanie EBI, dotyczące kredytów bankowych CESEE, jest przeprowadzane co sześć miesięcy; bierze w nim udział około 15 międzynarodowych grup bankowych i 85 lokalnych spółek zależnych lub niezależnych banków lokalnych w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą pożyczek długoterminowych, której właścicielami są jej państwa członkowskie.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bha
Raczej to trzeba zejść z chmur na realną możliwą do osiągnięcia zarobkową, stawkową ziemię dla większości % ludzi w ogromie już zawodów!.A dopiero potem myśleć o jakimś tam ewentualnym może wzroście popytu na rynku??????? szczególnie obecnie na rynku już i tak sekretnie wysokiej w detalu inflacyjno-cenowej będącej dla większości Raczej to trzeba zejść z chmur na realną możliwą do osiągnięcia zarobkową, stawkową ziemię dla większości % ludzi w ogromie już zawodów!.A dopiero potem myśleć o jakimś tam ewentualnym może wzroście popytu na rynku??????? szczególnie obecnie na rynku już i tak sekretnie wysokiej w detalu inflacyjno-cenowej będącej dla większości % ludzi tam rynkowej detalicznej drożyżnie!!!.
grzegorzkubik
Jedyne co tu byłoby optymistyczne to kredyty dla firm. Dla szaraczka kredyt na pralkę czy telewizor to nic optymistycznego. Ludzie powinni kupować wszystko poza mieszkaniami za gotówkę.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki