Banki płacą coraz mniej odsetek [Wykres dnia]

Bankom udaje się utrzymać relatywnie dobre wyniki finansowe, m.in. dzięki trzymaniu kosztów odsetkowych w ryzach. Z najnowszych danych NBP wynika, że koszty odsetek w bankach spadły do najniższego poziomu w tej dekadzie.

W lipcu koszty odsetek w bankach wyniosły 1,18 mld zł, czyli najmniej od 2010 roku, kiedy to NBP zaczął publikować takie dane. Jednocześnie przychody z odsetek rosną – w lipcu wyniosły 4,84 mld zł. Dzięki tym dwóm zjawiskom wynik odsetkowy banków w Polsce, najważniejszy komponent dochodów banków, wzrósł w lipcu do 3,61 mld zł. Zaś zysk netto wyniósł 1,22 mld zł. Zysk netto był wprawdzie mniejszy niż w czerwcu, ale patrząc na średnią trzymiesięczną, która wygładza przypadkowe zmiany, widać trend wzrostowy.

(SpotData)

Dlaczego spada koszt odsetek w bankach? Jest zapewne kilka powodów. Bankom udaje się trzymać w ryzach oprocentowanie lokat. Jednocześnie ilość pieniędzy na lokatach terminowych spada ze względu na znaczący spadek realnych stóp procentowych. Udział depozytów terminowych w depozytach ogółem w tym roku spadł poniżej 50 procent, co znaczy, że za ponad połowę depozytów odpowiadają depozyty bieżące, które mają bardzo niskie oprocentowanie. To poprawia bankowe marże.

(SpotData)

Teoretycznie taka sytuacja mogła by stwarzać ryzyko płynności dla banków, ponieważ w teorii depozyt terminowy powinien być trudniejszy do zerwania niż depozyt bieżący. Jednak w praktyce depozyty terminowe są łatwe do zerwania, dlatego zmniejszenie ich udziału w bazie depozytów nie generuje dodatkowego ryzyka ponad to, które już istnieje.

IM

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj