REKLAMA
BADANIE BANKIER.PL

Banki odpuściły pracownikom. Też będą mieli wolne niedziele

Wojciech Boczoń2018-05-09 10:26analityk Bankier.pl
publikacja
2018-05-09 10:26

Od marca obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi część niedziel jest objęta zakazem handlu. Początkowo banki deklarowały, że znajdujące się w galeriach handlowych placówki będą czynne we wszystkie niedziele. Teraz zmieniają zdanie. Bo w pustych oddziałach hula wiatr.

Obowiązujące od marca 2018 r. przepisy nie dotyczą wszystkich placówek handlowych. Czynne mogą być punkty pocztowe, kawiarnie, lodziarnie, kina czy siłownie. Wiele z tych obiektów zlokalizowanych jest w galeriach handlowych. Dlatego też w niedziele objęte zakazem handlu część tego typu obiektów jest otwartych. Działają także galerie znajdujące się przy dworcach kolejowych.

Banki zweryfikowały swoje plany

Niemal w każdej galerii handlowej znajdują się oddziały banków. Początkowo bankowcy chcieli, by te placówki były czynne w każdą niedzielę. Z analiz prawnych, którymi dysponuje środowisko bankowe, jasno wynika, że bankowość nie podlega pod ustawę o zakazie handlu. Zgodnie z przyjętą tam definicją handel to proces sprzedaży polegający na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne, a banki nie oferują towarów ani wyrobów.

fot. Piotr Malecki / / FORUM

Swoich placówek nie zamierzały zamykać BGŻ BNP Paribas, Alior Bank, mBank, Getin Bank i Bank Millennium. Rynek szybko zweryfikował plany tych instytucji. Okazało się, że do placówek bankowych w niedziele nikt nie zagląda. – Jeśli galeria jest czynna, to ludzie przychodzą na ciastko i kawę. Albo do klubu fitness. Nie kupują wtedy sprzętu RTV czy AGD, nie potrzebują kredytów. W oddziałach hula wiatr. Nie ma sensu ich otwierać  – mówi anonimowo jeden z bankowców.

W niedziele nie ma ruchu

mBank zrezygnował już po pierwszej niedzieli bez handlu. – Ruch w galeriach w tych dniach jest znikomy i na razie nie ma planu, żeby otwierać oddziały w niedziele wolne od handlu – mówi Piotr Rutkowski z biura prasowego mBanku. Wtóruje mu Joanna Błaszczyk z Banku BGŻ BNP Paribas. – Biorąc pod uwagę zauważalne ograniczenie w ruchu klientów w galeriach handlowych w niedziele wolne od handlu, Bank BGŻ BNP Paribas zdecydował o nie otwieraniu wysp w tym czasie – mówi.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Oddziały Getin Banku w galeriach handlowych nie pracują w niedziele objęte zakazem handlu od 15 kwietnia. Swoje punkty zamknął też Alior Bank. Z kolei Bank Millennium podjął decyzję o pozostawieniu tylko 4 oddziałów w Warszawie czynnych w niedziele niehandlowe.

Klienci częściej odwiedzają placówki na tygodniu

- Od momentu wejścia w życie ustawy zaobserwowaliśmy, że klienci zaczęli znacznie częściej odwiedzać nasze odziały oraz dokonywać większej liczby transakcji w dni poprzedzające weekend i w sobotę, natomiast w niedziele wyłączone z handlu nastąpił zdecydowany spadek ich aktywności. W związku z tym zdecydowaliśmy o zwiększeniu obsady w placówkach w te bardziej ruchliwe dni oraz o pozostawieniu tylko 4 oddziałów w Warszawie czynnych w niedzielę niehandlowe – mówi Małgorzata Nasiłowska z biura prasowego tego banku.

Nie wszystkie banki mające swoje oddziały w galeriach handlowych planowały otwierać swoje podwoje w niedziele. Oddziały PKO BP czy ING zostały zamknięte od razu po wprowadzeniu nowych przepisów. W innych bankach, np. w Raiffeisenie, placówki i tak były zamknięte w każdą niedzielę. Bankowcy przyznają, że zakaz handlu nie uderzył w ich biznes. Kredyty ratalne zaciągane na zakup sprzętu RTV czy AGD sprzedawane są po prostu w większych ilościach w dni poprzedzające wolne niedziele lub w tygodniu.

Jak pracuje się w bankach?

W marcu 2018 r. po raz trzeci przeprowadziliśmy na łamach Bankier.pl badanie skierowane do pracowników banków i osób, które odeszły z sektora. Kwestionariusz wypełniły 2172 osoby, które podzieliły się swoimi opiniami dotyczącymi m.in. roli planów sprzedażowych i przemian w środowisku pracy. Prezentujemy podsumowanie wyników sondażu.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
wizytator
Dlaczego w weekend nie dochodzą przelewy ?
silvio_gesell
Żeby ludzie myśleli także w innych interwałach czasowych niż z dnia na dzień.
mhm
Dokąd?

Do banków obsługujących przelewy natychmiastowe dochodzą bez problemu.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki