W marcu 2018 r. po raz trzeci przeprowadziliśmy na łamach Bankier.pl badanie skierowane do pracowników banków i osób, które odeszły z sektora. Kwestionariusz wypełniły 2172 osoby, które podzieliły się swoimi opiniami dotyczącymi m.in. roli planów sprzedażowych i przemian w środowisku pracy. Prezentujemy podsumowanie wyników sondażu.
Po raz kolejny projekt Bankier.pl skierowany do pracowników banków spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Trzecią falę badania rozpoczęliśmy w połowie marca 2018 r. i w ciągu trzech tygodni zebraliśmy 2172 wypowiedzi respondentów wypełniających internetowy kwestionariusz.

W kwestionariuszu powtórzyliśmy szereg pytań postawionych w poprzednich edycjach badania – w latach 2016 i 2017. W ten sposób mogliśmy prześledzić zmiany dotyczące m.in. postrzegania bezpieczeństwa zatrudnienia oraz obserwowanych w najbliższym otoczeniu patologii. W 2018 r. podjęliśmy także kilka nowych wątków – dotyczących planów sprzedażowych oraz zakresu szkoleń i wsparcia dla osób zwalnianych z pracy.
Z raportami z poprzednich edycji badania „Jak się pracuje w bankach?” zapoznać się można na stronach Bankier.pl:
Kto brał udział w badaniu?
W grupie badanych 53 proc. stanowili mężczyźni, a 47 proc. kobiety. Większość uczestników to mieszkańcy dużych miast (pow. 500 tys. mieszkańców – 43 proc.) oraz miejscowości liczących ponad 100 tys. mieszkańców (25 proc.). 87 proc. respondentów posiadało wyższe wykształcenie.
Wśród respondentów większość (1798 osób) stanowili obecni pracownicy banków, a pozostała część reprezentowała osoby, które w 12 miesiącach poprzedzających badanie odeszły z pracy w sektorze. Najliczniej reprezentowani byli obecni pracownicy banków komercyjnych (1611 badanych). Podobnie jak w poprzednich edycjach sondażu, najliczniejszą grupę (61 proc.) stanowili bankowcy będący na pierwszej linii – obsługujący klientów w placówkach.
Niemal dwie trzecie badanych, obecnie pracujących w bankach, stanowili zatrudnieni w obszarze bankowości detalicznej. 70 proc. legitymowało się ponad dwuletnim stażem pracy na obecnym stanowisku, kolejne 15 proc. respondentów miało za sobą od 12 do 24 miesięcy doświadczenia.
Co boli bankowców?
Wyniki tegorocznej edycji badania podsumowaliśmy w czterech częściach:
- Rosnące oczekiwania i obciążenie pracą
- Plany sprzedażowe a patologie w miejscu pracy
- Obawy o miejsce pracy mniejsze niż w poprzednich latach
- Dalsze losy byłych bankowców
Zapraszamy także do zapoznania się z wybranymi wynikami badania na poniższych wykresach oraz infografice podsumowującej tegoroczną edycję sondażu.



