REKLAMA

Zakaz handlu nie dla banków? Część placówek otwarta we wszystkie niedziele

Wojciech Boczoń2018-03-07 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2018-03-07 06:00

Od marca obowiązują przepisy, które ograniczają handel w niedziele. Nie wszystkie branże będą podlegać pod ten zakaz. Swoje placówki w galeriach handlowych zamierza otworzyć w najbliższą niedzielę kilka banków – ustaliła redakcja Bankier.pl. Zdaniem bankowców, banki nie podlegają pod przepisy nowej ustawy, bo nie zajmują się handlem.

Z początkiem marca weszły w życie zapisy Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (sprawdź, w które dni nie zrobisz zakupów). Zgodnie z nimi już w najbliższą niedzielę część sklepów pozostanie zamknięta. Ustawa przewiduje jednak ponad 30 wyjątków dla punktów, których zakaz nie obejmie. Będą mogły być czynne na przykład kawiarnie, lodziarnie, siłownie czy kluby fitness. Część tego typu obiektów znajduje się w galeriach handlowych. Dlatego też nie wszystkie centra planują zamknąć swoje drzwi na dwie niedziele w miesiącu.

„Banków zakaz nie dotyczy”

Ustawa definiuje handel w następujący sposób: „Proces sprzedaży polegający na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne”. Zdaniem prawników, zakaz ten nie obejmuje banków, które nie prowadzą handlu w dosłownym znaczeniu tego słowa. Zwracaliśmy na to uwagę w publikacji na łamach serwisu PRNews.pl. teraz swoimi opiniami podzieliło się więcej banków.

- Według posiadanej przez bank opinii prawnej, w niedziele jego oddziały w galeriach handlowych będą mogły być nadal otwarte, gdyż zgodnie z definicją handel to proces sprzedaży polegający na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne, a bank nie oferuje towarów ani wyrobów – mówi Julian Krzyżanowski, rzecznik prasowy Alior Banku. - Niemniej spodziewamy się, że zakaz handlu w niedziele praktycznie całkowicie ograniczy ruch klientów w galeriach – dodaje.

Swoich placówek nie zamierzają też zamykać Getin Bank, Bank Millennium czy mBank. - Banki nie podlegają pod ustawę o zakazie handlu. Nasze oddziały będą otwarte tak jak galerie handlowe, w których się znajdują – mówi Artur Newecki z Getin Banku.

Kluczowa będzie najbliższa niedziela

mBank skróci natomiast czas pracy placówek. - Wszystkie placówki mBanku zlokalizowane w centrach handlowych są otwarte siedem dni w tygodniu – mówi Kinga Wojciechowska z biura prasowego mBanku. - Będzie tak również po wejściu w życie ustawy ograniczającej handel w niedzielę. W takich dniach jednak placówki otwarte będą krócej, w godzinach 10-17, i funkcjonować będą w ograniczonym zakresie, m.in. bez obsługi kasowej – mówi.

Dodaje jednak, że bank będzie obserwować reakcje klientów i nie wykluczone, że zmieni zdanie. Z kolei przedstawiciele BGŻ BNP Paribas, który ma 45 placówek zlokalizowanych w galeriach, nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. - Kluczowy będzie dla nas zbliżający się weekend, który da nam pełen obraz skali – poinformowało nas biuro prasowe.

Działanie placówek banków w galeriach handlowych w niedziele objęte zakazem handlu

Bank

Liczba placówek galeriach

Miasta

Dostępność placówek w niedziele objęte zakazem handlu

Alior Bank

24

Bełchatów, Legnica, Zielona Góra, Słupsk, Włocławek, Wałbrzych, Solec Kujawski, Gorzów Wielkopolski, Kraków, Katowice, Szczecin, Poznań, Zamość, Zabrze, Warszawa, Lublin, Bydgoszcz, Łódź, Chełm, Gorzów Wielkopolski, Sosnowiec

Otwarte

Bank Millennium

58

brak danych

Otwarte

Getin Bank

10

Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz, Szczecin, Częstochowa, Łódź

Otwarte

mBank

Szczecin, Gdynia, Kielce, Łódź, Bydgoszcz, Warszawa, Białystok, Sopot, Gdańsk, Poznań, Katowice, Kraków, Wrocław

Otwarte

BGŻ BNP Paribas

45

Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Łódź, Kraków, Lublin, Radom, Płock, Warszawa, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Rzeszów, Białystok, Nowy Sącz, Tarnów, Krosno, Gdańsk,

Gdynia, Słupsk, Częstochowa, Gliwice, Zabrze, Bytom, Szczawno-Zdrój, Wrocław, Konin, Poznań, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Bydgoszcz, Grudziądz, Inowrocław, Toruń

Zależy od właściciela galerii

eurobank

45

Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Czeladź, Częstochowa, Gdańsk, Gliwice, Inowrocław, Katowice, Kraków, Legnica, Lublin, Łódź, Mikołów, Opole, Poznań, Rumia, Rybnik, Siedlce, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zabrze

Zamknięte

ING Bank Śląski

89

Białystok, Bielany Wrocławskie, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Elbląg, Ełk, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Inowrocław, Jaworzno, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice,

Kielce, Kłodzko, Koszalin, Kraków, Legnica, Leszno, Lubin, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Rumia, Rybnik, Rzeszów, Stare Miasto, Suwałki, Szczecin, Tarnów, Tczew, Toruń, Tychy, Warszawa, Wrocław, Zabrze, Zamość

Zamknięte

PKO BP

45

Bydgoszcz, Inowrocław, Toruń, Bielsko Biała, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Rybnik, Katowice, Opole, Bytom, Ruda Śląska, Kielce, Kraków, Połaniec, Tarnów, Lublin, Biała Podlaska, Poznań, Siedlce, Warszawa, Radom, Łódź, Wałbrzych, Wrocław, Bielany Wrocławskie, Jelenia Góra, Głogów

Zamknięte

Raiffeisen Polbank

6

Bielsko Biała, Gorzów Wielkopolski, Warszawa, Kraków, Warszawa, Zielona Góra

Zamknięte

Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji przekazanych przez banki


Banki mają w galeriach handlowych ponad 300 placówek. Największą siecią dysponuje ING Bank Śląski, który swoich punktów razem z oddziałami Express ma 89. Nie planuje ich jednak otwierać w wolne niedziele. - W związku ze zbliżającym się wejściem w życie ustawy od 1 marca 2018 nie planujemy pracy naszych oddziałów i punktów ING Express w galeriach i centrach handlowych w niedziele wyłączone z handlu na mocy ustawy – mówi Ewa Szerszeń z biura prasowego ING Banku Śląskiego. Dodaje jednak, że bank jest gotowy na partnerskie rozmowy z centrami handlowymi na temat zasad współdziałania zgodnych z przepisami prawa.

Swoich podwoi nie zamierza również otwierać PKO Bank Polski. Standardowo oddziały tego banku czynne są od poniedziałku do piątku oraz wybrane w sobotę. Jedyną placówką czynną w niedziele jest Oddział 14 we Wrocławiu przy pl. Dominikańskim 3. Od marca placówka będzie otwarta tylko w niedziele handlowe.

Część działalności banków może podlegać pod ustawę

Prawnicy podzielają pogląd, że banki nie podlegają pod zapisy ustawy. - Handel to proces sprzedaży towarów, a więc wymiany towarów na środki pieniężne – mówi dr Katarzyna Domańska-Mołdawa, Partner, adwokat w BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson. - W powszechnym rozumieniu, jak również w rozumieniu prawnym, towar to rzeczy ruchome (ewentualnie rzeczy ruchowe oraz energie). Z powyższego wynika dość jednoznacznie, że usługi bankowe nie są sprzedażą towarów. Drobny ich wycinek, np. ofertowanie kredytów konsumenckich w związku ze sprzedażą ratalną mógłby być ewentualnie zakwalifikowany jako „czynności związane z handlem” – w tym kontekście czynności takie nie powinny być oferowane przez banki w dni objęte zakazem – wyjaśnia.

Jej zdaniem nie ma przeciwwskazań, aby placówki banków, będące najemcami centrów handlowych lub galerii, były otwarte w niedziele i święta wskazane przez przedmiotową ustawę jako wyłączone od handlu. - Z treści ustawy na pewno nie można wywnioskować, że ustawodawcy chodziło o zupełne zamknięcie w te dni centrów handlowych, a wyłącznie o zakazanie prowadzenia w te dni handlu – dodaje.

Zakaz może uderzyć w niektóre banki

Czy ograniczenie handlu w niedzielę będzie miało istotny wpływ na biznes banków? - Raczej nie będzie to odczuwalne – mówi Ewa Szerszeń z ING. - Wiele naszych usług już od dawna jest dostępnych dla klientów całą dobę dzięki bankowości elektronicznej i mobilnej, gdzie nasi klienci mogą załatwiać swoje sprawy samodzielnie – wyjaśnia. Podobne opinie usłyszeliśmy od przedstawicieli PKO BP. Rzecznik Alior Banku dodał, że w niedzielę w placówkach i tak ruch jest znacznie mniejszy niż w pozostałe dni tygodnia.

Są jednak banki, którym nowe przepisy mogą być nie w smak. To instytucje zajmujące się udzielaniem kredytów ratalnych działające przy sieciach ze sprzętem RTV czy AGD. Jak wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej, kredyty ratalne udzielane w weekendy przez banki w sieciach handlowych oraz pożyczki w firmach pozabankowych, stanowią niemal 1/ 4 łącznej sprzedaży kredytów z całego tygodnia.

Analitycy BIK zwracają uwagę, że decyzja o zakupie na raty podejmowana jest w sklepie, z udziałem rodziny, która właśnie w weekend wspólnie udaje się na zakupy dóbr trwałego użytku. Inaczej jest w przypadku kredytów gotówkowych, służących finansowaniu potrzeb i wydatków bieżących, które zaciągane są każdego dnia od poniedziałku do piątku, w oddziałach bankowych zlokalizowanych zazwyczaj poza galeriami handlowymi.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pjb
To super wiadomość, zamiast kupić chleb czy masło wypłacisz sobie kasę z konta czy weźmiesz kredyt. W sam raz aby zanieść coś na tacę, bo to pamiętaj niedziela.

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki