Bank ukarany za pranie pieniędzy gangów narkotykowych

369 mln dolarów amerykańskich kary zasądzono Rabobankowi. Holenderski bank został uznany za winnego prania pieniędzy. Środki finansowe miały pochodzić z handlu narkotykami. Bank musi zapłacić także 50 mln kary na rzecz biura kontroli walutowej – donosi serwis CNN Money.

(fot. REUTERS/Michael Kooren/File Photo / FORUM)

Bank przyznał się, że trzymał wspomniane pieniądze w nielegalnych funduszach. Pieniądze gangów narkotykowych były lokowane w setkach milionów w małych oddziałach wiejskich banków w Kalifornii. Depozyty miały być w „niewykrywalnej gotówce”, a potem przelewano je na inne rachunki lub opróżniano czekami i wypłatami gotówkowymi.

To jeszcze nie wszystko, co Rabobank ma na sumieniu. Bank sam przyznał się do utrudniania śledztwa, próbując uniknąć kar nakładanych na niego w podobnych sprawach w 2006 i 2008 roku – pisze CNN Money. – Kiedy Rabobank zorientował się, że znaczna część transakcji jego klientów miała znamiona międzynarodowego handlu narkotykami, przestępstwa zorganizowanego i prania pieniędzy, postanowił całą sprawę zatuszować – powiedział prokurator generalny.

W związku z tym amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżyło Rabobank o stosowanie praktyk mających na celu ukrycie podejrzanych operacji. Jednym z takich zabiegów było rozszerzenie listy zweryfikowanych klientów, których operacje nie były monitorowane nawet jeśli generowały wewnętrzne alerty. Grupa takich klientów w ciągu 3 lat (2009-2012) rozrosła się z zaledwie 10 osób do 1000.

Holenderski Rabobank był obecny także na polskim rynku bankowym. W 2004 roku spółka wykupiła część udziałów w Banku BGŻ – cztery lata później uzyskał nad nim kontrolę przejmując ponad 50 proc. akcji. W 2012 roku udział Rabobanku wyniósł niemal 100 proc. W tym samym roku poinformowano o zamiarze połączenia obu banków – w 2014 roku tuż przed podpisaniem umowy połączenia BGŻ z BNP Paribas przeniesiono cały majątek Rabobanku Polska na Bank BGŻ.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 45 tomaszjk

Taka samo jak HSBC. Banki powinny ponieść odpowiedzialność karną. Mają krew na rękach czerpią korzyści ze śmierci i tragedii ludzi, piorąc pieniądze morderców oszustów i osób które dopuszczają się ludobójstwa. A tymczasem płacą marne grosze za swoje oszustwa. Przyznają się, zapłacą i dalej to będą robić bo im się to opłaca.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil