REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Bank Światowy: ceny surowców przemysłowych silnie wzrosną w tym roku

2017-01-24 18:32
publikacja
2017-01-24 18:32
Dodaj Bankier.pl w Google

Ceny surowców przemysłowych, w tym surowców energetycznych i metali, silnie wzrosną w 2017 r. dzięki spadającej podaży i rosnącemu popytowi - informuje Bank Światowy w opublikowanym we wtorek raporcie na temat perspektyw dla rynków surowców - Commodity Markets Outlook.

fot. PiLens / / YAY Foto

Tym samym Bank Światowy podtrzymał swoją październikową prognozę dla cen ropy naftowej na 2017 r. na poziomie 55 dol. za baryłkę, co oznaczałoby wzrost cen o 29 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Prognoza ta zakłada, że kraje należące do Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) oraz inni producenci tylko częściowo dostosują się do porozumienia w sprawie limitu wydobycia po dłuższym okresie nieograniczonej produkcji.

Bank Światowy podniósł ponadto swoje oczekiwania odnośnie cen metali - teraz spodziewa się, że ich ceny wzrosną w 2017 r. o 11 proc. wobec 4 proc. wzrostu prognozowanego w październiku ub.r., ponieważ zmniejsza się podaż, zaś popyt ze strony Chin i gospodarek rozwiniętych utrzymuje się na wysokim poziomie.

"Wygląda na to, że ceny większości surowców osiągnęły dno w roku ubiegłym i teraz, w 2017 r. będą rosnąć. Różne decyzje na szczeblu politycznym mogą jednak zmienić te perspektywy" powiedział cytowany w komunikacie po wydaniu raportu John Baffes, starszy ekonomista i współautor raportu Commodity Markets Outlook.

Według Banku Światowego ceny surowców rolnych mogą wzrosnąć w 2017 r. o mniej niż 1 proc. Niewielkich wzrostów można się spodziewać w przypadku olei i roślin oleistych oraz produktów surowych. Z kolei ceny zbóż mogą spaść o niemal 3 proc. dzięki wyższej podaży. Ceny metali szlachetnych mogą obniżyć się o 7 proc. ze względu na rosnące stopy procentowe i mniejsze zakupy od inwestorów szukających bezpiecznych instrumentów.

Wakacje na giełdzie

Bank zwraca uwagę na silny spadek inwestycji w krajach rozwijających się, które eksportują surowce. Podczas gdy w 2010 r. inwestycje w tych krajach urosły w tempie 7,1 proc., w roku 2015 już tylko o 1,6 proc.

„Słabnące inwestycje - zarówno publiczne jak i prywatne - są ciężarem dla gospodarek rozwijających się eksportujących surowce. Większość tych gospodarek ma ograniczone narzędzia, aby przeciwdziałać spadającym inwestycjom. Potrzebne są więc reformy ułatwiające życie przedsiębiorcom. Należy też wspierać zróżnicowanie gospodarki, a także dbać o instytucje w celu poprawy długoterminowych perspektyw wzrostu” – powiedział Ayhan Kose, dyrektor departamentu odpowiedzialnego za przygotowanie raportu.

Raport Banku Światowego na temat surowców Commodity Markets Outlook wydawany jest co kwartał: w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku. Raport analizuje sytuację na rynkach najważniejszych surowców.(PAP)

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~karol
A może by tak zacząć inwestować z Hot forex?
~bkb2
Nie byłem jeszcze w Chinach ale zaczynam realnie myśleć aby odwiedzić ten kraj....Zadajmy sobie pytanie. Co umożliwiło Światu taki gigantyczny rozwój technologi w ostatnich wiekach ?
Oczywistym jest że gdyby nie ten rozwój w ostatnim wieku mielibyśmy dzisiaj dalej w naszych miastach pomniki Lenina i gospodarkę porównywalną do
Nie byłem jeszcze w Chinach ale zaczynam realnie myśleć aby odwiedzić ten kraj....Zadajmy sobie pytanie. Co umożliwiło Światu taki gigantyczny rozwój technologi w ostatnich wiekach ?
Oczywistym jest że gdyby nie ten rozwój w ostatnim wieku mielibyśmy dzisiaj dalej w naszych miastach pomniki Lenina i gospodarkę porównywalną do Korei Północnej.... Główne pytanie brzmi dzisiaj dlaczego USA się zamykają i zaczynają stosować praktyki protekcjonistyczne. Przecież to tylko dzięki globalizacji którą można by "ucywilizować", Świat rozwijał się tak mocno globalnie przez ostanie dziesięcioleci w XX wieku . Owszem przybywa w zastraszającym tempie ludzi na ziemi i czyżby USA zorientowało się że w Świecie są takie wielkie różnice w dobrobycie a przyrost demograficzny w krajach muzułmańskich o zdecydowanie niższym rozwoju technologicznym jest tak duży że zaczyna stawać się śmiertelnie niebezpieczny i że przy dalszej globalizacji USA nie miałoby szans odgrywać dalej swojej pozycji w Świecie... Czyżby Trump zdecydował że najwyższy czas zrobić krok w tył aby się wzmocnić a jednocześnie pogrążyć gospodarczo wzrastające i zagrażające hegemonią Chiny z rocznym przyrostem 17 mln ludzi !!! USA ma raptem obecnie tylko 320 mln które wzrosły z 250 w 1990 roku. Trump i wybrani na szczytach władzy ludzie mają już prawdopodobnie wgląd w szczegółowe analizy które mówią co stanie się z gospodarką Światową po rozpadzie EU, przywróceniu barier celnych i ograniczeniu globalizacji....Analitycy już niedługo zrozumieją że Trump wykonał jedynie słuszny ruch zakładając że uda się krajom Zachodu utrzymać demokrację, wolność jednostki, i te wartości jakie zdobyliśmy przez ostatnie stulecia.... Polska musi być ostrożna bo te ruchy USA zwiastują nowe rozdanie i duży chaos w Świecie....Przecież dla Chin jesteśmy zwykłymi pionkami. Możemy z nimi handlować ale musimy wiedzieć z kim mamy do czynienia..... EU i NATO jest dla nas teraz jedynym słusznym sojuszem i powinniśmy zrobić wszystko aby je utrzymać....
~Real64
Jezeli stopy pójdą do góry tz ze inflacja a jak inflacja to zloto do góry a tu piszą odwrotnie!
~spekulant
A to nie działa jednak tak że stopy się podnosi właśnie po to żeby inflacja bardziej nie rosła? Kurcze całe życie w kłamstwie :/
~KIMDZONGTUSK
czyli już jesteśmy u kresu wzrostu surowców, choć srebro i złoto raczej nie szaleją
~edi666
W jakim celu publikuje się takie prognozy?
To chyba proste fundusze są obkupione na maxa i teraz trzeba to upchnąć ulicy.
~Dam
Ja teraz polecam zakup złota.
Trump sam mówi, że dolar jest za drogi i przez to nie mają szans z Chinami itp.
Do tego też chce walczyć z FEDem.
Złoto i bitcoin mogą nieźle wystrzelić w nasępnych ~24 miesiącach
~Krzysztof
Jak pojdzie USD do gory przy rosnacych stopach, to zadne surowce nie beda tak mocno drozaly. Fundusze zamiast pakowac w kontrakty na surowce, beda pakowac w USD.
~prezesuff
buhahaha, ale "news" i bzdury, spóźnione i najlepsze że to mają być prognozy, coś co już trwa od pół roku... cieniutko...
~oglupialy
Naiwni będzie spadek i to potworny nadpodaz na rynku surowców jak nigdy

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki