Bank Pekao planuje oddział w Wielkiej Brytanii

Bank Pekao zamierza otworzyć oddział i bank internetowy dla polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii. Nad planami umiędzynarodowienia marki pracuje już obecnie kilkanaście osób – pisze „Financial Times”.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

Według GUS-u liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii wynosi ok. 780 000 – to ma być baza, od której wyjdzie Bank Pekao w budowaniu swojej pozycji na Wyspach. W pierwszej kolejności bank pracuje nad modelem biznesowym dla brytyjskiej filii, a następnym krokiem będzie uruchomienie banku internetowego. Za każdym razem będzie jednak konieczne uzyskanie zgody regulatora rynku finansowego z Polski i Wielkiej Brytanii.

– Obecnie infrastruktura technologiczna może zostać stworzona bardzo szybko w przestrzeni cyfrowej dla klientów indywidualnych. To już nie są tak gigantyczne nakłady inwestycyjne – komentował na łamach gazety Piotr Wetmański, szef strategiczny Banku Pekao.

Według badań Banku Pekao około 30 000 Polaków mieszkających na stałe w Wielkiej Brytanii posiada już własne firmy, a kolejne 80 000 osób prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. To właśnie dla nich ma funkcjonować przedstawicielstwo banku w Londynie. – Wielu Polaków w Wielkiej Brytanii przekazuje pieniądze do Polski, a my moglibyśmy ułatwić i zwiększyć ich efektywność poprzez obsługę w jednym banku – dodaje Wetmański.

Planowany bank internetowy miałby zapewnić dostęp do podstawowych produktów bankowych klientom detalicznym. Według planów Wetańskiego, byłby całkowicie zintegrowany z polską platformą internetową Banku Pekao. Londyński oddział miałby również ułatwić Polakom zarabiającym w funtach szterlingach zakup mieszkania na kredyt w Polsce.

Bank Pekao jest drugim bankiem komercyjnym w Polsce pod względem sumy bilansowej. Dwa lata temu został wykupiony przez PZU i PFR z włoskich rąk grupy UniCredit. Nie będzie to jednak pierwsza polska marka bankowa uruchamiająca filie za granicą. Od kilku lat w Niemczech działa PKO Bank Polski

Pekao zbroi się po repolonizacji. Prezes szuka talentów za granicą [Wywiad]

– Po repolonizacji nie musimy już telefonować do Mediolanu, Paryża czy innego miasta, żeby skonsultować nasze decyzje, stąd możemy podejmować je szybciej – mówił prezes Banku Pekao Michał Krupiński podczas rozmowy z Bankier.pl w Londynie, dokąd pojechał łowić polskie talenty studiujące na najlepszych brytyjskich uczelniach. Przekonywał, że po powrocie mogą mieć o wiele większy wpływ na organizację niż w globalnych instytucjach finansowych.

MG

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 fred_

Dla mnie to bardzo dobra wiadomosc.

! Odpowiedz
5 16 jarekzbyszek

A pensje zarządu tej filii nie będą podlegały ustawie kominowej. Ile Krupiński jest gotów stracić pieniędzy Pekao byle tylko stać go było na jego prywatne eskapady i utrzymanie żony i dzieci w USA. LOTOS swego czasu kupił za 1 mld zł udziały w Norwegii w polu z którego nie dało się wydobywać ropy. Ale Olechnowicz miał pensje jak trzeba pomimo ustawy kominowej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz