REKLAMA
WAŻNE

Badanie: w Norwegii koronawirus mógł być obecny już w 2019 roku

2022-01-25 16:12
publikacja
2022-01-25 16:12
Badanie: w Norwegii koronawirus mógł być obecny już w 2019 roku
Badanie: w Norwegii koronawirus mógł być obecny już w 2019 roku
fot. borisimple / / Shutterstock

W Norwegii koronawirus mógł być obecny już w grudniu 2019 roku, choć pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono w tym kraju 24 lutego 2021 roku - wynika z opublikowanych we wtorek wyników badań norweskich naukowców.

Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego Akershus pod Oslo przeanalizowali próbki krwi pobrane od ciężarnych kobiet między grudniem 2019 roku a grudniem 2020 roku pod kątem przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Już w pierwszym miesiącu, w grudniu 2019 roku, jedna z 500 próbek wykazała pozytywny wynik, a kolejne dwie w styczniu 2020 roku.

"Odkrycie to zmienia historię epidemii" - oświadczyła prof. Anne Eskild ze Szpitala Uniwersyteckiego Akershus, która uważa, że koronawirus mógł rozprzestrzenić się na świecie wcześniej niż sądzono.

Uważa się, że koronawirus został po raz pierwszy wykryty w grudniu 2019 roku w Chinach, a w Europie SARS-CoV-2 został zarejestrowany we Francji 27 stycznia 2020 roku. W Norwegii pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono 24 lutego w Tromsoe na północy kraju u osoby, która powróciła z Chin.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Materiał wykorzystany do badań przez norweskich naukowców został zmagazynowany w innych celach (wykluczenie chorób zakaźnych), ale władze zdrowotne zezwoliły na przeprowadzenie dodatkowych analiz. Z tego powodu próbki krwi są anonimowe i nie ma możliwości sprawdzenia, kim była pierwsza kobieta, u której wykryto przeciwciała. Nie wiadomo także, czy zakażone miały objawy chorobowe.

Według prof. Eskild, kobiety, u których potwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 od grudnia 2019 do marca 2020 roku, urodziły się zarówno w Norwegii jak i w Europie Wschodniej, Afryce lub na Bliskim Wschodzie. "Wiele wskazuje, że zaraziły się one w innych częściach świata lub od krewnych spoza Norwegii" - podkreśliła ekspertka. (PAP)

zys/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (4)

dodaj komentarz
carlito1
bo koronawirusy są z nami co najmniej tyle ile ludzkość istnieje....
zenonn
Wierzący politykom, pokorni ustawią się po 4, 5, 6, kolejną dawkę szprycy.
Pokorni okażą ormowcowi paszport kowidowy wyściubiając nos z nory.
Wierzący będą wybici, są zbędni.
Ciemny lud plandemię kupił. Może użyźnić glebę.
abcx
Naukowiec który by wpadł na głupi pomysł szukania koronawirusa w próbkach z 2018 albo wcześniej chyba by długo nie pożył, to są za duże pieniądze i za duża polityka żeby takie strasznie głupie badania ktoś sobie robił...
qonradx
Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego Akershus pod Oslo przeanalizowali próbki krwi pobrane od ciężarnych kobiet między grudniem 2019 roku a grudniem 2020.... I wyszło im że już w Grudnio 2019r był Koronawirus. Szkoda ze nie przeanalizowali próbek z 2017r, okazaloby sie ze już wtedy był tam wirus, no ale to byloby zbyt nie poprawne Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego Akershus pod Oslo przeanalizowali próbki krwi pobrane od ciężarnych kobiet między grudniem 2019 roku a grudniem 2020.... I wyszło im że już w Grudnio 2019r był Koronawirus. Szkoda ze nie przeanalizowali próbek z 2017r, okazaloby sie ze już wtedy był tam wirus, no ale to byloby zbyt nie poprawne politycznie i zupel;nie nie pasujace do narracji, lepiej nie przesadzać bo na kolejnego premiera (po Kurzu i Johnsonie) znajdą się papiery i sie bedzie musiał tluymaczyc albo odejść (przypominam austria prowadzila za rzadów Sebastiana bardzo łagodną politykę szczepionkową a Wielka brytania dopiero co taką zapowiedziała

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki