BP Polska ma nadzieję, że środki zaradcze Orlenu wystarczą do zachowania konkurencyjności rynku

2020-07-15 18:46
publikacja
2020-07-15 18:46
fot. REUTERS/Jumana ElHeloueh / FORUM

BP Polska analizuje decyzję Komisji Europejskiej w sprawie warunkowej zgody na przejęcie przez PKN Orlen Grupy Lotos i ma nadzieję, że zaproponowane środki zaradcze wystarczą do zachowania pełnej konkurencyjności rynku - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe BP Polska.

"Komisja Europejska ma pełne kompetencje w zakresie tego typu decyzji. Jesteśmy w trakcie zapoznawania się ze szczegółami, ale mamy nadzieję, że zaproponowane środki zaradcze dla tej transakcji będą wystarczające do zachowania pełnej konkurencyjności rynku" - poinformowała Magdalena Kandefer-Kańtoch, rzecznik prasowy BP Polska, w przesłanym PAP Biznes oświadczeniu.

"Był to długi proces, związany ze skrupulatnym badaniem rynku i dialogiem z interesariuszami. Weryfikacja efektów fuzji dla branży nastąpi dopiero po przeprowadzeniu transakcji oraz ocenie późniejszych działań uczestników rynku. Mamy również nadzieję, że ten strategiczny ruch będzie korzystny dla Polski i przyniesie rzeczywiste pozytywne efekty w koniecznej transformacji energetycznej i polityce niskoemisyjnej" - dodała.

BP jest obecne w Polsce od ponad 25 lat. To trzeci największy rynek paliwowy dla BP w Europie. Na koniec marca sieć BP liczyła w Polsce ponad 570 stacji paliw.

Komisja Europejska wydała we wtorek warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen.

Jak podał Orlen, środki zaradcze uzgodnione z Komisją Europejską obejmują zobowiązania PKN Orlen i Grupy Lotos w obszarach: produkcji paliw i działalności hurtowej, logistyki paliw, działalności detalicznej, paliwa lotniczego oraz asfaltu.

Przewidują m.in. sprzedaż na rzecz niezależnego podmiotu 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu oraz sprzedaż, na rzecz podmiotu działającego na polskim rynku detalicznej sprzedaży paliw, 80 proc. sieci stacji Lotosu (389 istniejących stacji paliw i 14 umów dzierżawy nowych stacji).

PKN Orlen podawał, że celem koncernu będzie znalezienie partnera do jak najbardziej atrakcyjnej wymiany aktywów polskich na aktywa w innych częściach Europy.(PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki